Jak dojechać z lotniska Bergamo do centrum miasta i dalej do Mediolanu

Bergamo najczęściej kojarzy się z lotniskiem, na którym lądują tanie linie lotnicze. Stamtąd turyści od razu ruszają prosto do Mediolanu albo w góry. Tymczasem Bergamo to klimatyczne miasteczko położone na wzgórzu u podnóża Alp. Otoczone jest licznymi wzniesieniami, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie można zobaczyć szczyty Alp. Jak dojechać do centrum miasta? Najłatwiejszy i najtańszy sposób to oczywiście autobus.

DOJAZD Z LOTNISKA DO BERGAMO

Lotnisko jest małe, od razu wychodzimy do hali. Po lewej stronie znajduje się informacja turystyczna, w której można kupić bilet na autobus oraz dostać bezpłatną mapkę miasta. Bardzo dobrą opcją jest bilet 24-godzinny za 5 Euro, na którym można również jeździć komunikacją miejską po Bergamo, wliczając w to kolejki Funicolare. Do centrum miasta, jak i na starówkę dojeżdzą autobus nr 1, kursuje bardzo często. Dodatkowo przy numerze 1 możemy zobczyć literkę A, B lub C, literka oznacza długość trasy. Obok numeru linii zawsze wyświetlany jest ostatni docelowy przystanek.  Autobusem tym dojedziemy nim m.in. do stacji kolejowej w Bergamo Stazione FScentrum miasta jak i górnego miasta Città Alta. Przystanek znajduje się po prawej stronie po wyjściu z hali przylotów. Przejazd trwa ok. 15 minut, zamiast wjeżdząć na samą starówkę, można wysiąść wcześniej i skozystać z zabytkowej kolejki Funicolare. Bilet 72-godzinny kosztuje 7 Euro, a za bilet jednorazowy na podróż z lotniska do centrum miasta (lub odwrotnie) zapłacimy 2,10 Euro (ważny przez 90 minut od skasowania, można się przesiadać i korzystać z kolejek Funicolare).

W drodze powrotnej do lotniska wsiadamy w autobus nr 1 Areoporto oznaczonego dodatkowo znaczkiem samolotu. Autobusy kursują co dwadzieścia minut. Czas przejazdu z lotniska do centrum to ok. 15-20 minut.

 

DOJAZD Z LOTNISKA DO MEDIOLANU I POWRÓT

Lotnisko Bergamo-Orio al Serio (BGY) jest położone ok. 50 km od centrum Mediolanu. Jest trzecim portem lotniczym Mediolanu pod względem ruchu pasażerskiego, po lotniskach Malpensa i Linate, wyspecjalizowanym w obsłudze tanich przewoźników lotniczych.

 

AUTOBUS

Z lotniska odjeżdząją autobusy róźnych firm. Ja akurat wracam z Mediolanu prosto na lotnisko Bergamo Orio al Serio. Dworzec autobusowy w Mediolanie znajduje się przy stacji kolejowej po prawej stronie stojąc twarzą do wejścia. Bilet już mam, kupiony wcześniej w Internecie na linię Terravision za 5 EUR. Jednak bez problemu można kupić bilet przed samym odjazdem i cena jest identyczna. Na dworcu stoi kilka autobusów różnych linii, które jadą na lotnisko w Bergamo. Terravision stoi na samym końcu, autobus już podstawiony.

Dworzec kolejowy w Mediolanie. Idąc w prawo dojedziemy do dworca autobusowego

 

POCIĄG

Do Mediolanu można również dojechać koleją z Bergamo. Podróż pociągiem regionalnym z Bergamo do stacji Milano Centrale trwa około 48 minut i kosztuje 5,50 Euro. Dostępne są także połączenia do innych mediolańskich stacji. Rozkład jazdy włoskiej kolei Trenitalia do i z Bergamo znajduje się na jej stronie internetowej TRENITALIA.

 

MOJE RELACJE:

17 Comments:

 1. Witam , właśnie z przyjaciółka kupiłyśmy bilety do Bergamo i lecimy za miesiąc.
  Pierwszy raz wybieram w taka podróż. Mogłabym prosić o Pani mail, gdyż mam kila pytań dotyczących wyjazdu :)

 2. A ja lece z mezem jutro. Pierwszy raz w zyciu i to bez dzieci ;) Bardzo przydatne informacje, super

 3. Witam lecę w grudniu do Bergamo czy może polecic Pani tani hotel w Mediolanie?
  Pozdrawiam

 4. Witam lece do Bergamo w grudniu jak konkretnie dojechac z lotniska do Alzano Sopra mam tam hotel,konkretnie jakim autobusem i gdzie sie przesiasc na tramwaj czy pociag

 5. Bardzo ładnie wszystko wytłumaczone,dla tych co pierwszy raz naprawde pomocne.Dobrze,że są takie osoby jeszcze

 6. Ja lece w kwietniu przydatne informacje super

 7. Z tym Terravision to jakaś ściema. W internecie są świetni, natomiast w realu nigdy ich nie ma. Wczoraj wróciłem z Mediolanu, spotkałem jeden autobus Terravision. Inni przewoźnicy stoją w kolejce. To samo było w Rzymie.

 8. Witam
  Jadę w listopadzie do Mediolanu.
  Lecimy do Orioal serio a potem do samego centrum Mediolanu.
  Czym najłatwiej i najszybciej dojechać?
  Proszę o pomoc.

 9. Witam
  Będę leciał do Mediolanu przez Bergamo Orio.
  Chce skorzystać z Terravision busa by dojechać do Mediolanu(centrum).
  Gdzie po wyjściu z lotniska znajdę autobus?

 10. Bardzo dużo wskazówek tutaj znalazłam :) Mam jeszcze pytanie ile trwała podroz autobusem z Mediolanu do Bergamo na lotnisko? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>