Belgia,  Brugia,  Europa

Belgia piwem i czekoladą płynąca i pachnąca frytkami… cz.2. Brugia

Do Brugii można się dostać pociągiem z Brukseli. Jako że Belgia jest naprawdę mała, wszędzie możemy dojechać bardzo szybko. Do Brugii wpadałam podczas mojego pobytu w Gandawie i jeszcze raz już po wyjeździe. Brugia to flamandzka Wenecja, kraina czekolady i koronek. Położona w północno-zachodniej Belgii. Za każdym razem, kiedy tam przyjeżdżałam robiła na mnie niesamowite wrażenie. Znowu się powtórzę… jakby czas się zatrzymał, ale takie właśnie są flamandzkie miasta i miasteczka. Pamiętają czasy średniowieczne i widać to na każdym kroku. Kiedy ktoś zapyta o najbardziej romantyczne miasto na świecie… odpowiedź będzie zapewne Paryż lub Wenecja. A co gdyby połączyć te dwa miasta w jedno i taka jest właśnie Brugia, do tego bardziej kameralna i przytulna, co jeszcze tylko wzmacnia atmosferę intymności.

Całe centrum miasta znajduje się obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako jedna z najładniej zachowanych średniowiecznych dzielnic. Gdzie się nie obejrzeć, widać i czuć bardzo długie lata historii i tylko kolorowo ubrani turyści przypominają w jakich naprawdę czasach żyjemy. Domki z kamienia z małymi okienkami, urocze mostki nad kanałami, brukowane uliczki… taki jest właśnie klimat tego miasteczka.

Co warto zobaczyć w Brugii?

Brugia2 arc.jpg
Gmach lokalnego sądu
Brugia3 arc.jpg
Stary Rynek (Grote Markt)Wieża Belfry na rynku
Średniowieczna dzwonnica z XIII wieku, z której rozciąga się widok na całe miasto. W przeszłości znajdował tu się głównie skarbiec i archiwa miejskie, służyła także jako punkt obserwacyjny, pomagając wykryć pożar lub inne niebezpieczeństwo.

Brugia1 arc.jpg
Wieża Belfry na rynku


Bazylika Świętej Krwi
Tutaj podobno znajduje się fiolka z krwią Chrystusa, którą po ukrzyżowaniu zmył z jego ciała Józef z Arymatei. Bazylika znajduje się w miejscu zwanym “Burg”. Nazwa ta pochodzi od “burcht” (zamek). W XII wieku istniał tutaj właśnie zamek z kaplicą, wokół którego powstało miasto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kanały i mostki

brugia ja na moście arc cel ok.jpg
Kanały i mostki
                                                                              

Kościół Najświętszej Maryi Panny

Można tu zauważyć elementy gotyckie, jak i barokowe. Druga pod względem wysokości ceglana wieża na świecie. Najcenniejszym dziełem wyposażenia jest rzeźba Michała Anioła “Madonna z Brugii”, która powstała w 1504 roku, jedno z niewielu dzieł artysty, znajdujących się poza granicami Włoch. Była dwukrotnie skradziona, najpierw przez francuskich rewolucjonistów, a potem w 1944 roku przez Niemców, jednak za każdym razem powracała na swoje miejsce.

Concertgebouw, czyli sala koncertowa zbudowana przy okazji uzyskania przez miasto w 2002 roku tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Poza główną salą na 1290 osób, jest jeszcze mniejsza mieszcząca 320 osób. Na parterze znajduje się kawiarnia, a w wieży zwanej Latarnią, na siódmym piętrze zlokalizowana jest dodatkowo przestrzeń wystawowa. Z wieży widać doskonale panoramę miasta. Elewacje sali koncertowej pokryte są tysiącami czerwonych płytek z terakoty (łącznie 68 tys.) wypalonych w Saint-Omer w północnej Francji. Latarnia z kolei głównie skonstruowana jest ze szkła. Wnętrze pozostaje surowe. Niektórzy nie do końca są zadowoleni z takiego projektu, budynek nie do końca komponuje i współgra z historyczną zabudową miasta.
Concertgebouw brugia.jpg
Concertgebouw
W oknach wystawowych oraz na ulicach coś jeszcze rzuca się w oczy, to koronkowe wyroby, począwszy od koronkowych obrusów, po małe koronkowe woreczki napełnione lawendą. Na ulicach staruszki na oczach przechodniów dziergają koronkowe cuda.
Poza tym, w Brugii znajduje się kilka muzeów godnych uwagi:
– Groeninge, gratka dla wielbicieli malarstwa flamandzkiego,
– Muzeum Diamentów, można na żywo przyjrzeć się procesowi szlifowania tychże kamieni,
– Muzeum Czekolady, w którym dowiemy się o początkach jej produkcji, możemy podziwiać czekoladowe rzeźby, przyjrzeć się produkcji słynnych pralin, by na koniec kilka z nich ze smakiem zjeść,
– Muzeum Piwa, gdzie dowiemy się, jak produkowane są słynne belgijskie gatunki,
– Muzeum Koronczarstwa,
– Muzeum Frytek, które ma dostarczyć dowodów na belgijskie pochodzenie frytek. Takie dowody to starodawne urządzenia do krojenia ziemniaków na frytki właśnie.
Corocznie odbywa się w Brugii również Festiwal Czekolady, podczas którego 50 twórców prezentuje swoje wyroby. Niewątpliwą atrakcją jest przygotowanie czekoladowych specjałów na oczach zwiedzających oraz ich degustacja.
Brugia to obowiązkowy punkt na mapie Belgii, każdy kto odwiedza ten kraj powinien się tu wybrać.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *