do WŁOCH,  Europa,  Pomysł na podróż,  Włochy Informacje praktyczne

WŁOSKIM SZLAKIEM…pierwszy kosztorys

Już za tydzień pakować się będziemy i w przyszłą sobotę kierunek Włochy obieramy. Na liście miejsc do odwiedzenia jest Bolonia, Florencja, Wenecja i jeszcze Padwa wskoczyła. Przez cały pobyt nocujemy w Bolonii (4 osoby). Na początku plan był taki, aby do każdego miasta przemieścić się pociągiem. Dziś jednak, kiedy sprawdziłam ceny biletów na trenitalia.comlekko się zdziwiłam, ich wysoką ceną oczywiście. Zatem po kolei.

BILET LOTNICZY DO BOLONII

Cena powrotnego biletu lotniczego 158 zł (Ryanair).

NOCLEG

Nocujemy w hostelu Apartment Bergami, na osobę za 3 noce wychodzi 45 EUR. Śniadanie nie jest wliczone w cenę. W hostelu jest kuchnia, darmowy dostęp do Internetu, wifi, klimatyzacja, ręczniki oraz suszarka do włosów (tak, to istotna informacja dla nas kobiet;))

Dojazd z i na lotnisko

  1. Autobus lotniskowy Aerobus kosztuje 6 euro/osoba w jedną stronę, czyli w dwie 12 EUR. Autobusy te kursują na stację kolejową w Bolonii odjeżdżają z lotniska co 15 minut między 6:00 a 0:15, codziennie (czas podróży: 20 minut) sprzed obydwu hal przylotów. Bilet w jedną stronę kosztuje 6 euro. Bilety są do nabycia u kierowcy.
  2. Autobus podmiejski nr 54. Wychodzimy przed terminal, z tego samego przystanku co aerobus odjeżdża również ten (ten autobus nie kursuje jednak w weekend). Bilet 75 minutowy kosztuje 1,5 EUR,a kupujemy w automacie w autobusie. Przejeżdżamy kilka przystanków i wysiadamy na “Cinta” (wieczorem warto zapytać kierowcę gdzie wysiąść, ponieważ nie staje on na wszystkich przystankach). Następnie przesiadamy się na autobus nr 13 i nim jedziemy bezpośrednio do centrum nie kupując już nowego biletu. Warto jednak sprawdzić rozkład autobusów, szczególnie 54, bo jedzie tylko raz na godzinę, a ostatni już po 20.
  3. Autobusy podmiejskie nr 91 i 81 (jadą do Dworca Głównego). Wystarczy przejść z terminalu głównego około 900 metrów do przystanku autobusowego Birra, z którego te autobusy odjeżdżają, kursują w weekendy. Łatwo dojść do tego przystanku kierując się na lotnisku drogowskazami do East Terminal a potem przejść ulicą z chodnikami pod autostradą (zwykła piesza droga i mnóstwo podróżnych nią idzie). Bilety w autobusie w automacie kosztują 1,50 euro, jednak pod drugiej stronie ulicy na przystanku Birra jest pizzeria i tabacherria. W tej drugiej można kupić “orario bigleti” za 1.20 E.

Ok, opcja trzecia wygrywa…

Teraz czas na pociągi i tu, jak pisałam, pojawia się problem.

Bolonia – Florencja w jedną stronę 15 EUR, czyli x2 = 30 EUR

Bolonia  – Wenecja w jedną stronę 30 EUR, czyli x2 = 60 EUR

drogo… to są ceny na szybkie pociągi, taniej może je kupić w Internecie z dużym wyprzedzeniem

Jednak są i regionalne, które są tańsze i cena ich jest stała. Wynik wyszukiwania jest taki:

Bolonia – Wenecja za 10,85 EUR, Bolonia – Folrencja: 8,65 EUR w jedną stronę, to są ceny stałe. Pociągi regionalne zatrzymują się na każdej stacji, czas przejazdu zwiększa się o ok. 30 min., więc nie jest żle.

Ważne: ceny pociągów regionalnych można wyświetlić na kilka dni do przodu, jeżeli planujesz wyjazd w czwartek o 9.00 za 2 miesiące to sprawdzasz tą samą godzinę i dzień w następnym tygodniu.

Bilety na regionalne można też kupić wygodnie z automatu na miejscu płacąc kartą.

Jak wyszukać taki bilet na http://www.trenitalia.com? Idziemy do zakładki TUTTI TRENI:

Inna zaleta włoskich kolei, to możliwość wysiadania w trakcie podróży. Trzeba tylko pamiętać, jak długo ważny jest bilet. Standardowo to 6 godzin.

Może jednak WYNAJEM SAMOCHODU?

TAK!

Cena naprawdę bardzo korzystna. Sprawdzam dwie firmy i wychodzi podobnie.

Za trzy dni wychodzi 24,13 EURMazda 2 (znajduje też Forda Ka za 23,10 EUR)

Odległości: 
Bolonia – Florencja: 107 km, 1 hour 13 mins
Bolonia – Wenecja: 153 km, 1 hour 31 mins

Jest dobrze… trzeba by jeszcze doliczyć paliwo. Sprawdzamy spalanie Mazdy i wychodzi ok. 312 zł na osobę. Sprawdzamy przez kalkulator spalania paliwa.

To teraz jeszcze autostrady, również używam kalkulatora choć można znaleźć cennik w necie.

Dokładne obliczenie opłaty za przejazd włoską autostradą można uzyskać na stronie Autostrade.

Przykładowo: trasa La Spezia – Venezia:

W okienku partenza (wyjazd) wpisujemy La Spezia, a w okienku arrivo (dojazd) wpisujemy Venezia. Naciskamy ok i pokazuje się pedaggio per auto/moto (opłata za przejazd samochodem/motorem) – 29,10 €; km: 357. Gdy nie znamy dokładnej trasy, można pomóc sobie klikając na odpowiednią część mapy, lub poszukać konkretnego węzła autostrady w okienku Cerca caselli per autostrada (szukaj stacji poboru opłat za autostradę).

Wychodzi:

Pozostaje kwestia parkingów. Cena się waha od 0,80 EUR w Wenecji do 2 EUR w Bolonii za godzinę.

WYGRYWA ZATEM OPCJA SAMOCHODU NA 3 DNI

Cały wstępny kosztorys wygląda następująco:

Za 1,5 tygodnia zobaczymy, czy się w tym zmieścimy:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *