do Maroka,  Informacje praktyczne,  Maroko Informacje praktyczne,  Pomysł na podróż,  Składanki

Jak złożyć tani bilet do Maroka

Do przestudiowania połączeń do tej destynacji zainspirowała mnie ostatnia promocja tanich linii lotniczych Ryanair oraz Wizzair. Poza tym Maroko już od jakiegoś czasu jest wysoko na mojej liście najbliższych podróży. Bilet w promocyjnej cenie na czerwiec można złożyć nawet za mniej niż 300zł. Lecimy przez Brukselę Charloi, zarówno Ryainar, jak i Wizzair mają bardzo dobre ceny do tej destynacji. Kiedy zaczęłam sprawdzać połączenia z Brukseli do Maroka, okazało się, że możliwości jest naprawdę sporo.
Można dolecieć zarówno na północ, jak i na południe.
Jeśli uda się w tym roku zorganizować wypad, będzie to wyjazd na niecały tydzień, np. od środy do niedzieli lub od soboty do środy. W takiej też konfiguracji szukam połączeń i próbuję je tak zgrać i ustawić, by jak najwięcej czasu zyskać już na miejscu. Czerwcowy spontan? A jakże! Jednak towarzystwo nie dopisało, więc odpuściłam. Chętni są na lipiec lub sierpień. Z tym że trzeba pamiętać, że w tym roku ramadan jest tam od 9. lipca do 8. sierpnia, a w okresie ramadanu lepiej tam nie jechać, problemy z komunikacją plus zamknięte restauracje.

Informacyjnie: ramadan w następnych latach wypada:
2014: 28. czerwca – 28. lipca
2015: 18. czerwca – 17. lipca

Zatem może sierpień? Tak, będzie wtedy gorąco. Na zwiedzanie jechać najlepiej na wiosnę (marzec – maj) lub jesienią (wrzesień – październik), temperatury są wtedy niższe. Natomiast na plażowanie śmiało można ruszać w lecie. Czytając różne fora i wypowiedzi osób, które Maroko zwiedzały w lecie, stwierdzam, że powinnam dać radę.
Mapka dla orientacji przed podaniem lotów.


View Larger Map

Połączenia do z Brukseli do Maroka oferowane przez Ryanair:
Promocja w czerwcu wygląda następująco.

Ryanair: Warszawa – Charleroi, 1, 8, 15 czerwca 10:15 – 12:20, 49 PLN
Ryanair: Charleroi – Fez, 15 czerwca 16:00 – 18:05, 104 PLN

Ryanair: Fez – Charleroi, 19 czerwca 09:45 – 14:00, 104 PLN
Wizz Air: : Charleroi – Warszawa, 5, 12, 19 czerwca 20:45 – 22:40, 39 PLN

lub

Ryanair: Charleroi – Warszawa, 19 czerwca 17:50 – 19:50, 49 PLN

 

Do Fez cena w jedną stronę to 24 EUR:
Ale do Essaouiry jest jeszcze taniej:
Jest także opcja Agadiru:
Tańszy powrotny bilet można zakupić także z Rabatu oraz Tangieru:
I teraz cała sztuka polega na tym, aby powyższe loty zgrać z lotami z Warszawy. Kombinacji jest sporo. Ja biorę pod uwagę Fez, Essaouirę oraz Agadir. Kombinacja Warszawa – Bruksela – Fez- Bruksela – Warszawa powyżej. Rzeczywiście, loty zgrane całkiem sensownie, spokojnie można się przesiąść. Jednak patrząc na godziny wylotu w sobotę z Warszawy w zasadzie cały dzień tracimy na dojazd. A może da się coś innego wykombinować?
 

Opcja Warszawa – Bruksela – Fez -Essaouira – Bruksela – Warszawa

I tak np. możemy polecieć do Fez, a wrócić do Essaouiry, bo niby po co wracać do miejsca, w którym się już było.
Wylot w sobotę z Warszawy jest o 10:15, w Brukseli jesteśmy o 12:20
W Brukseli mamy przesiadkę o 16:00, w Fez jesteśmy o 18:05
Wylot w środę z Essaouiry jest o 11:15, w Brukseli jesteśmy o 16:00.
W Brukseli mamy przesiadkę o 17:50, w Warszawie jesteśmy o 19:50.
Jeśli nie będzie wielkich opóźnień, powinno być ok:)
Opcja Warszawa – Bruksela – Essaouira lub Fez – Essaouiry – Bruksela – Warszawa
Wylot we wtorek Wizzairem. Próbowałam znaleźć dolot Ryanairem, tak żeby nie brać wtorku wolnego, jednak nie ma takiej opcji. Na szczęście konkurencyjne linie mają wieczorny termin wtorkowy. To oznacza, że albo rezerwujemy nocleg w jakimś hostelu, albo spędzamy noc na lotnisku, co w moim przypadku jest jak najbardziej wykonalne. Wylot wtorkowy jest w sierpniu, a dokładnie 13.08. (w czerwcu nie ma wtorkowych lotów), ja będę celować w długi weekend sierpniowy. Trzeba też pamiętać, że w Wizzair za większy bagaż podręczny doliczana jest opłata. Za duży bagaż podręczny o wymiarach 56x45x25 cm zapłacimy w szczycie sezonu 68 złotych, na lotnisku 90 złotych, a przy przy wyjściu do samolotu aż 135 złotych.
Wylot we wtorek z Warszawy o 18:10, w Brukseli jesteśmy o 20:15.
W Brukseli mamy przesiadkę o 8:15, w Essaouirze jesteśmy o 10:50.
lub
W Brukseli mamy przesiadkę o 7:15, w Fezie jesteśmy o 9:20, tak więc mamy prawie cały dzień na zwiedzanie.
Wylot w niedzielę z Essaouiry jest o 18:05, w Brukseli jesteśmy o 22:50.
I tu pojawia się problem powrotu z Brukseli. Albo znowu organizujemy sobie gdzieś nocleg i w poniedziałek rano wracamy o 8:00, w Warszawie jesteśmy o 10:00.
lub
Wracamy w niedzielę z Makareszu Ryanairem, a z Brukseli Wizzairem.
Wylot z Makareszu jest o 9:30, w Brukseli jesteśmy o 14:05.
W Brukseli mamy przesiadkę o 20:45, w Warszawie jesteśmy o 22:40.
Myślę, że ten , kto może na wyjazd przeznaczyć cały tydzień, spokojnie złoży sobie korzystne połączenie za niewielkie pieniądze. Warto trzymać rękę na pulsie i śledzić ofertę, szczególnie Ryanaira.
A na miejscu można wynająć samochód i w ten sposób się przemieszczać. Jakie ceny i jak się to dokładnie odbywa, jeszcze nie sprawdziłam. Można też podróżować komunikacją publiczną. Np. autobus z Marakeszu do Fezu linią Supratours kosztuje 130 DH + 5 DH za bagaż do 10 kg, czyli ok. 53 zł. Więcej informacji na temat Maroko oraz poruszania się po kraju na forum fly4free.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *