Co robić nad Jeziorem Iseo
do WŁOCH

Romantyczne Jezioro Iseo w Lombardii

Do Lombardii w korzystnej cenie dolecimy tanimi liniami Ryanair lub Wizzair. Aktualnie dobra cena to ok. 180 zł w dwie strony, czasem można trafić trochę lepszą ofertę (gdy Ryanair latał z Modlina było jeszcze taniej). Dolatujemy do Bergamo, które również warte jest odwiedzenia, o czym przekonam się już niebawem. Pierwszy wypad do Lombardii już zaplanowany, jednak tylko na weekend, a to za krótko, aby wszystko zwiedzić i zobaczyć, co oferuję ten piękny region.

Na pierwszy ogień idzie Bergamo, jezioro Como oraz Mediolan. Relacja z wyprawy po powrocie. Jednak w mojej głowie już układa się plan na następną wyprawę, gdyż są tam jeszcze miejsca, które koniecznie chciałabym zobaczyć. Do tego, pewna droga mi osoba, jest mi winna wyjazd właśnie do Włoch, a taki dług bez wątpienia sobie odbiorę:)

W Lombardii brak morza rekompensowany jest przez obecność wielu dużych jezior. Najbardziej znane to leżące na wschodzie regionu Lago di Garda. Z drugiej strony, na granicy z Szwajcarią znajdziemy równie wielkie Lago Maggiore a pomiędzy nimi jeszcze Lago Lugano, Lago d’Como, Lago d’Lecco, Lago d’Iseo, Lago di Idoro i wiele mniejszych. Ja podczas drugiej wyprawy planuję zobaczyć Lago d’Iseo.

 

JAK TAM DOJECHAĆ

W czasie moich poszukiwań natrafiam na informację, że z Bergamo nad jezioro kursują autobusy. Można dojechać, np. do Tavernola, bus z dworca (3.60 Euro, info z października 2012), tam powędrować w górę i wrócić np. do Sarnico (bus co 1h). Znalazłam również informację o zabytkowym pociągu, którym można tam dojechać w czerwcu (czy w innym miesiącach też, tego nie wiem), ale w lipcu prawdopobodnie już nie tylko normalnym z przesiadką w Bresci. Postaram się dowiedzieć więcej, będąc niedługo w Bergamo.

LAGO d’ISEO

A o co tyle zmieszania? Jezioro wyjątkowo malownicze otoczone górami wznoszącymi się na wysokość ponad 1000 m n.p.m. Często nazywane jest jeziorem romantycznym. Jego dodatkową atrakcją jest równie malownicza wyspa Monte Isola, największa w Europie zamieszkała wyspa położona na jeziorze. Można na nią dopłynąć promem. Na wyspie zbudowane jest sanktuarium Santuario della Madonna della Ceriola, które wznosi się na ponad 400 metrach ponad poziomem jeziora! Mimo iż Lago d’Iseo powierzchniowo znacznie ustępuje wymienionym wyżej wielkim jeziorom to i tak jest siódmym co do wielkości we Włoszech. Ciągnie się na długości aż 25 km, a jego średnia szerokość wynosi 2,5 km. Położone jest na wysokości 185 m n.p.m. Mimo taki niezaprzeczalnych walorów krajobrazowych rejon Lago d’Iseo nie jest regionem tak popularnym jak np. odległe zaledwie o 100 km Lago d’Garda. W praktyce oznacza to mniej ludzi, łatwiejszy dostęp do infrastruktury turystycznej i niższe ceny. Na terenach nie skażonych jeszcze masową turystyką łatwiej też odnaleźć prawdziwy klimat Włoch. W niewielkich miasteczkach leżących nad brzegiem jeziora jak np. Lovere, Riva Di Solto, Sale Marasino ciągle przeważa charakterystyczna dla tych rejonów ciasna zabudowa, a nie wielkie hotele i apartamentowce. W małych, często rodzinnych restauracjach, tratoriach czy kawiarniach głównie można spotkać rodzimych mieszkańców którzy przyszli na poranną kawę lub popołudniową przekąskę. Ma to swój niesamowity urok trudny do odnalezienia w modnych kurortach.

Monte Isola Włochy

RAJ DLA ROWERZYSTÓW

Teren wokół jeziora jest mocno zróżnicowany i stwarza wiele możliwości spędzania wolnego czasu od zwyczajnej rekreacji, poprzez turystykę górską po sporty wodne. Nad brzegami jeziora i w ich bezpośrednim sąsiedztwie jest sporo tras rowerowych umożliwiających rekreacyjną turystykę rodzinną. W większości nie są one trudne nawet dla mniej zaprawionych rowerzystów. Trasy te prowadzone są po części specjalnymi ścieżkami rowerowymi ale często przebiegają także lokalnymi drogami. Jednak ze względu na to, że bezpośrednio nad jeziorem przebiega autostrada (w większości tunelami więc praktycznie jest niewidoczna) to ruch na nich nie jest wielki. Duża część tras rowerowych wije się wzdłuż brzegu jeziora, przechodzi przez skaliste tunele, pnie się w górskimi szczytami wokół jeziora. Widoki są niezapomniane, a trasy rowerowe i drogi lokalne o niewielkim natężeniu ruchu tworzą spójny system tras dla rowerzystów. Bardzo malownicza jest także 50 kilometrowa ścieżka rowerowa z Bresci do Jeziora Iseo. Specjalnie przygotowana trasa dla rowerów w większości jest wyasfaltowana, na krótkich odcinkach jest to droga szutrowa. Przepiękna trasa wiedzie pomiędzy gajami oliwnymi i winnicami.

Castro Jezioro Iseo

REJSY

Wycieczki rowerowe można wspaniale urozmaicać poprzez rejsy statkami kursujących po jeziorze. Bilety nie są drogie, a pozwala to zobaczyć miejsca, do których nie można dojechać autobusem czy samochodem. Pierwszym z nich jest już wspomniana wyspa Monte Isola i obiad w restauracji ze świeżymi rybami z jeziora, wycieczka wokół tej wyspy powinna stanowić obowiązkowy punkt programu. Można również wybrać się w rejs dokoła Lago Iseo. Statki są również dobrze przygotowane do przewozu rowerzystów.

Warto również odwiedzić przyjeziorne miejscowości. Najważniejsze to Iseo, Sarnico, Pisogne i Lovere-Castro. Znaleźć tam urocze kafejki, bary i sklepiki. Wokół jeziora można udać się na spacer bulwarami.

Sarnico

Jedną z piękniejszych miejscowości przy Jeziorze Iseo jest Sarnico. Wzdłuż linii brzegowej prowadzi elegancki deptak. W urokliwych kamieniczkach znajdują się liczne bary i restauracje z ogródkami na zewnątrz oraz sklepy z pamiątkami. Sarnico z uwagi na plażę z dogodnym zejściem do jeziora warto wybrać jako bazę wypadową do dalszych wycieczek przy jeziorze. Jest tu wiele hoteli, apartamentów do wynajęcia, kilka campingów i oferty Bed & Breakfast.

Pisogne

Inną znaną miejscowością nad Jeziorem Iseo jest siedmiotysięczne Pisogne. Miasto położone jest po północnej stronie jeziora. Historia Pisogne sięga czasów rzymskich, kiedy to przez miasteczko przebiegał ważny szlak handlowy z północnej Europy do Bresci i dalej na południe Włoch. W centrum Pisogne znajduje się zabytkowa wieża zbudowana w XIII wieku i zbudowany sto lat później kościół Santa Maria della Neve (wewnątrz można podziwiać freski Romanino). Dzisiaj Pisogne jest centrum turystycznym z przepięknym starym miastem, licznymi restauracjami i barami oraz niewielkimi sklepikami. Znajduje się tutaj niewielki port, z którego można wypłynąć na wycieczkę po jeziorze. Centrum komunikacyjne Pisogne jest tuż przy jeziorze. Zlokalizowana jest tu stacja kolejowa, parking samochodowy i niewielki port jachtowy. W tym miejscu zaczyna się także przybrzeżny bulwar, który wśród zieleni prowadzi do głównego placu w mieście. Przechodząc na drugą stronę ulicy znajdziemy się na placu, który jest turystycznym centrum miasta. Widać stąd już kościół Santa Maria della Neve, a wokół znajdują się liczne restauracje i bary, w których warto zatrzymać się na włoskie espresso.

Pisogne, Jezioro Iseo

Lovere

Po przeciwnej stronie jeziora położone jest Lovere, w niektórych przewodnikach określane jako Lovere-Castro. Lovere słynie ze stosunkowo dużej liczby zabytków. Przy głównym miejskim deptaku znajdują się zabytkowe pałace. W centrum warto odwiedzić kościół San Giorgio zbudowany w XIII wieku oraz znacznie większy kościół Santa Maria Valvendra zbudowany w 1473 roku z licznymi freskami wewnątrz. Wśród obiektów sakralnych wyróżnia się również Suore di Carita (wewnątrz także przepiękne freski). Poza zabytkowymi kościołami znajduje się tu duży port jachtowy oraz dwie mniejsze przystanie. Podobnie jak w innych miejscowościach nad jeziorem, również w Lovere znajdziemy nadmorski bulwar z urokliwymi restauracjami i barami oraz zabytkowa starówka.

Lovere, Jezioro Iseo

Iseo

Najważniejszym, z punktu widzenia turystycznego, miastem nad jeziorem jest miejscowość Ieso, położona przy południowym brzego Jeziora Iseo (wł. Lago d’Iseo). Znajdują się tu liczne bary, pizzerie, restauracje, a nocami życie tętni w licznych nocnych klubach i dyskotekach, zlokalizowanych między innymi w starym mieście i tuż przy nabrzeżu. W Iseo zlokalizowanych jest wiele hoteli i apartamentów, a na przedmieściach znajdują się campingi. Warte odwiedzenia są również zabytkowe kościoły i zamki w pobliżu miasta. Wśród nich między innymi romańska świątynia Pieve S. Andrea z XII wieku, kościół Santa Maria del Mercato z XIV wieku i Santa Maria della Neve z XVI wieku. Znajduje się tu również zamek Oldofredi, zbudowany pod koniec XI wieku. Na terenie miasta znajdują się plaże z dogodnym zejściem do jeziora.

Sulzano

Położone pośrodku wschodniego brzegu, malutkie miasteczko Sulzano charakteryzuje niewielka, zadbana piazza, oraz port promowy.  Stąd jest najlepszy widok na całe jezioro Iseo i położoną na wprost miasteczka wyspę Monte Isola. Wzdłuż brzegu widać ułożone tarasowo domki wioski z dominującą wieżą kościoła. Samo Sulzano również sprawia miłe wrażenie. Kościół, nabrzeże z portem, czysto utrzymana Piazza i wąskie kamienne uliczki Starego Miasta. Niemal przy każdym domu przy jeziorze znajduje się pomost do cumowania łódki. Jadąc dalej wzdłuż jeziora można zobaczyć maleńką wysepkę porośniętą zielenią spośród której wynurza się wieżyczka wyglądającego jak zameczek domu. Przystań i kołyszące się przy niej łódki upewniają, że wysepka jest zamieszkana.

Zone

Atrakcją turystyczną jest niewątpliwie miejscowość Zone położona w północno-wschodniej części jezioro w głębi lądu. W pobliżu można podziwiać niezwykłe formy skalne – wysokie, cienkie iglice. Nie powstały one na skutek erozji głazów naniesionych przez lodowiec odpowiedzialny za kształt niecki Iseo (co można przeczytać w Internecie), lecz w wyniku erozji deszczowej. Znajdująca się na szczycie skalna czapeczka chroni znajdujący się materiał poniżej przed rozmyciem. Niezależnie jednak od swego rodowodu, piramidy ziemne tak spodobały się słynnemu Leonardowi da Vinci, że uwiecznił je na namalowanym przez siebie obrazie „Madonna w grocie”. Droga przez rezerwat Zone i podziwianie piramid może zabrać aż dwie godziny.

Zone_Iseo

Brzegi jeziora są zróżnicowane. Znajdziemy plaże z łagodnym zejściem oraz takie, gdzie przy brzegu od razu znajduje się głęboka woda. W przeciwieństwie do pobliskiego Jeziora Garda nie ma tu zbyt wielu miejskich piaszczystych plaż, są za to malutkie zatoczki i zadbane trawniki z dobrą infrastrukturą i łagodnym zejściem do wody, na których można spędzać całe dnie. Okolice jeziora słyną z doskonałej oliwy z oliwek oraz lokalnych win.

Tavernola Bergamasca, Jezioro Iseo

Ci, którzy wypoczywają w pobliżu Jeziora Iseo mogą również odwiedzić Brescię. Jest to największe miasto w okolicy. Warta zobaczenia jest klimatyczna starówka, z wąskimi uliczkami i zatłoczonym Piazza Vittoria. Bresia z miasteczkami nad jeziorem połączona jest linią kolejową oraz wyjątkową drogą krajową, której większa część wzdłuż jeziora biegnie w tunelach. Z kolei linia kolejowa otacza południową i wschodnią część jeziora. W prawie każdej miejscowości jest stacja kolejowa.

Brescia, Włochy

Na koniec jedna istotna uwaga. Przez środek jeziora Iseo przebiega granica między dwoma prowincjami Bergamo i Brescia. Teoretycznie przeciętnego turystę nie powinno to nic obchodzi gdyby nie fakt, że ma to swoje bardzo wyraźne odzwierciedlenie w materiałach turystycznych. To znaczy, jeżeli będziemy korzystać z tych przykładowo wydanych przez Bergamo mamy prawie pewne, że opisany szczegółowo będzie tylko zachodni brzeg jeziora. O wschodnim podpadającym już pod konkurujący region Brescia nie dowiemy się nic lub prawie nic (czasem nawet gdzie położone są nadbrzeżne miejscowości). I vice versa. Dlatego planując wycieczki obejmujące obie strony jeziora należy korzystać z materiałów obu regionów (lub z źródeł niezależnych niezaangażowanych w lokalną rywalizację), gdyż tylko w ten sposób mamy szansę nie pominąć najciekawszych miejsc.

Na mapie wygląda to tak:

4 komentarze

 • Asia

  Jakie są średnie temperatury powietrza i wody nad Jeziorem Iseo na przełomie czerwca/lipca ? Planujemy urlop z dziećmi, uwielbiamy kąpiele i choć kochamy nasz polski Bałtyk, uciekamy tam, gdzie wody są cieplejsze. Prosimy o poradę….

  • celwpodrozy

   Najlepiej sprawdzić w Internecie, jakie średnie temperatury były w ostatnich latach. Generalnie koniec czerwca – początek lipca powinien być już gorący.

 • Krystyna

  Witam.Planujemy po raz kolejny podróż do Lombardii .Tym razem będzie to jezioro Iseo ,a potem Garda.
  Zainteresowała nas jazda rowerem wkoło Iseo.Czy sporo jest takich wypożyczalni rowerów w miasteczkach nad Iseo?
  I czy do miejscowości Zone dojedziemy rowerem,aby zobaczyć tę stożki ,iglice?
  Nocować będziemy w Bresci.Bedziemy mieć także bilet kilkudniowy po Lombardii.
  Z samej Bresci raczej nie pojedziemy rowerem nad jezioro.wszak to 50 km.A potem jeszcze wkoło jeziora,więc było by zbyt wiele.
  Pozdr.

  • celwpodrozy

   Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytanie. Nie jeździłam tam rowerem, więc tematu nie zgłębiałam. Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *