do WŁOCH,  Pomysł na podróż,  Składanki

Patent na Cinque Terre

Jak zrobić wrażenie na ukochanej? Zabrać ją do Włoch, po czym zaserwować podróż do uroczych miasteczek Ligurii, by na Drodze Zakochanych przypiąć do barierki symboliczną kłódkę, przypieczętowującą waszą miłość. A tak poważnie, ten rejon z pewnością zafascynuje nie tylko zakochanych. Cinque Terre to pięć małych miasteczek usadowionych na skałach z uroczymi kolorowymi domkami. Jakiś czas temu szperając w Internecie natknęłam się na niesamowite zdjęcie. Miejsce to tak mnie zauroczyło, iż postanowiłam, że muszę je koniecznie zobaczyć. Tylko jak tam dotrzeć mając nie za niewielki budżet? Otóż, jest sposób.

Liguria to północno-zachodnia część Włoch pomiędzy Pizą i Genuą. Zatem należy się dostać do jednego z tych dwóch miast i stąd rozpocząć trasę. W Warszawy bezpośrednie loty oferuje Ryanair, cena promocyjna to 96 zł w jedną stronę. Gorzej jest z Genuą tu trzeba kombinować z dolotem, ale i tak nie jest źle. Do Genui dolecimy z Brukseli, a do Brukseli tanio z Warszawy. Bilet w promocyjnej cenie z Warszawy do Brukseli w Ryanairze kosztuje 59 zł, natomiast odcinek Bruksela – Genua to koszt 19,99 EUR, co łącznie daje nam 234 za wszystkie loty. Cena bardzo dobra. Najlepiej dotrzeć do Pizy i wrócić z Genui lub odwrotnie. A oto dowód, że naprawdę taką cenę można uzyskać.

 

Dobrze, dolecieliśmy. I co dalej? Dalej z Genui jedziemy pociągiem regionalnym bezpośrednio do Cinque Terre. Natomiast jeśli podróż zaczynamy z Pizy, musimy dojechać do La Spezi, potem przesiadka na regionalny i dalej do  Cinque Terre. W każdym miasteczku jest stacja kolejowa. Pociągi na trasie Genua – La Spezia kursują 1-3 razy na godzinę pomiędzy 6:30 a 22:00. 
Jest coś takiego jak Cinque Terre Card, która obejmuje m.in. (w zależności od wybranej opcji): wejście na szlak, przejazd pociągiem i autobusem, wstęp do muzeów oraz liczne zniżki. Koszt takiej karty to od 5 do 26 EUR.
Oprócz zwiedzania samych miasteczek można wybrać się na trekking do Narodowego Parku Cinque Terre. Park jest wpisany na liste UNESCO i obejmuje pięć wiosek i górzyste wybrzeże, które stanowią część riwiery liguryjskiej. Park to przede wszystkim zatoki, plaże, skały, groty, morskie urwiska, a także fauna zamieszkująca okoliczne wody. Cinque Terre zajmuje pas o długości 15 kilometrów i szerokości 3 km. Jedyna droga prowadząca wzdłuż wybrzeża jest położona w górach, jest wąska i kręta.
Miejscowości Cinque Terre noszą nazwy: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.
Riomaggiore – pierwsze z miasteczek, jadąc od strony La Spezia. Malownicze domy położone są tutaj między wzgórzami, a jedyna droga opada stromo w dół, w stronę morza. Pod nią biegnie strumień Rivus Maior. W Riomaggiore zaczyna się słynna Ulica Miłości, ścieżka przebiegająca nad morskim urwiskiem aż do miejscowości Manarola.
Manarola to miasteczko zbudowano na cyplu pomiędzy dwoma skałami. W okolicy zobaczyć można charakterystyczne tarasy z winnicami, drzewa oliwne i murki otaczające tarasy.
Corniglia to miasteczko położone na szczycie, na wysokości ok. 100 m. Aby dotrzeć na górę, należy wspiąć się po 377 schodkach. Zabudowania położone są wzdłuż głównej ulicy, Fieschi.
Vernazza – miasteczko zachowało charakter i wygląd osady rybackiej, dzięki jedynemu na Cinque Terre naturalnemu portowi.
Monterosso – miasteczko podzielone jest na dwie części – część antyczną ze średniowiecznym centrum i nowoczesną dzielnicę willową, położoną wzdłuż pięknej plaży. Charakterystycznym elementem dla Monterosso są wieże i ślady dawnego muru obronnego.

 

I mapka:

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *