Bergamo,  Dojazd z lotniska,  Włochy,  Włochy Informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska Bergamo do centrum miasta i dalej do Mediolanu

Bergamo najczęściej kojarzy się z lotniskiem, na którym lądują tanie linie lotnicze. Stamtąd turyści od razu ruszają prosto do Mediolanu albo w góry. Tymczasem Bergamo to klimatyczne miasteczko położone na wzgórzu u podnóża Alp. Otoczone jest licznymi wzniesieniami, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie można zobaczyć szczyty Alp. Jak dojechać do centrum miasta? Najłatwiejszy i najtańszy sposób to oczywiście autobus.

Lotnisko jest małe, od razu wychodzimy do hali. Po lewej stronie znajduje się informacja turystyczna, w której można kupić bilet na autobus oraz dostać bezpłatną mapkę miasta. Bardzo dobrą opcją jest bilet 24-godzinny za 5 Euro, na którym można również jeździć komunikacją miejską po Bergamo, wliczając w to kolejki Funicolare. Do centrum miasta, jak i na starówkę dojeżdzą autobus nr 1, kursuje bardzo często. Dodatkowo przy numerze 1 możemy zobczyć literkę A, B lub C, literka oznacza długość trasy. Obok numeru linii zawsze wyświetlany jest ostatni docelowy przystanek.  Autobusem tym dojedziemy nim m.in. do stacji kolejowej w Bergamo Stazione FScentrum miasta jak i górnego miasta Città Alta. Przystanek znajduje się po prawej stronie po wyjściu z hali przylotów. Przejazd trwa ok. 15 minut, zamiast wjeżdząć na samą starówkę, można wysiąść wcześniej i skozystać z zabytkowej kolejki Funicolare. Bilet 72-godzinny kosztuje 7 Euro, a za bilet jednorazowy na podróż z lotniska do centrum miasta (lub odwrotnie) zapłacimy 2,10 Euro (ważny przez 90 minut od skasowania, można się przesiadać i korzystać z kolejek Funicolare).

W drodze powrotnej do lotniska wsiadamy w autobus nr 1 Areoporto oznaczonego dodatkowo znaczkiem samolotu. Autobusy kursują co dwadzieścia minut. Czas przejazdu z lotniska do centrum to ok. 15-20 minut.

 

DOJAZD Z LOTNISKA DO MEDIOLANU I POWRÓT

Lotnisko Bergamo-Orio al Serio (BGY) jest położone ok. 50 km od centrum Mediolanu. Jest trzecim portem lotniczym Mediolanu pod względem ruchu pasażerskiego, po lotniskach Malpensa i Linate, wyspecjalizowanym w obsłudze tanich przewoźników lotniczych.

 

AUTOBUS

Z lotniska odjeżdząją autobusy róźnych firm. Ja akurat wracam z Mediolanu prosto na lotnisko Bergamo Orio al Serio. Dworzec autobusowy w Mediolanie znajduje się przy stacji kolejowej po prawej stronie stojąc twarzą do wejścia. Bilet już mam, kupiony wcześniej w Internecie na linię Terravision za 5 EUR. Jednak bez problemu można kupić bilet przed samym odjazdem i cena jest identyczna. Na dworcu stoi kilka autobusów różnych linii, które jadą na lotnisko w Bergamo. Terravision stoi na samym końcu, autobus już podstawiony.

Dworzec kolejowy w Mediolanie. Idąc w prawo dojedziemy do dworca autobusowego

 

POCIĄG

Do Mediolanu można również dojechać koleją z Bergamo. Podróż pociągiem regionalnym z Bergamo do stacji Milano Centrale trwa około 48 minut i kosztuje 5,50 Euro. Dostępne są także połączenia do innych mediolańskich stacji. Rozkład jazdy włoskiej kolei Trenitalia do i z Bergamo znajduje się na jej stronie internetowej TRENITALIA.

 

MOJE RELACJE:

22 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *