Bolonia,  Włochy,  Włochy Informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska Bolonia Marconi do centrum miasta

Lotnisko w Bolonii jest nieduże. Wychodzimy z hali przylotów i kierujemy się do przystanku autobusowego Birra, który jest oddalony około 900 metrów od lotniska. Należy odnaleźć drogowskaz East Terminal i podążać za strzałkami. W pewnym momencie trzeba skręcić w kierunku szosy i przejść tunelem pod autostradą (zwykła piesza droga). I rzeczywiście, za tunelem idąc prosto na skrzyżowaniu po prawej stronie pojawia się przystanek autobusowy. Numery do centrum to 81 i 91 (oba jadą na kolejowy Dworzec Centralny), autobusy jeżdżą w weekendy. Bilety w autobusie w automacie kosztują 1,50 EUR, jednak pod drugiej stronie ulicy przy przystanku jest pizzeria i tabaccheria. W tej drugiej można kupić bilet za 1.20 EUR.

 
przystanek.JPG
W tym czerwonym budynku jest tabaccheria

To tu można kupić bilet za 1,20 EUR

 

Więcej informacji o autobusach

1. Autobus lotniskowy Aerobus kosztuje 6 Euro od osoby w jedną stronę, czyli w dwie 12 EUR. Autobusy te kursują na stację kolejową w Bolonii, odjeżdżają z lotniska co 15 minut między 6:00 a 0:15, codziennie (czas podróży: 20 minut) sprzed obydwu hal przylotów. Bilety można kupić u kierowcy.

2. Autobus podmiejski nr 54. Trzeba wyjść przed terminal, z tego samego przystanku co aerobus odjeżdża również ten (uwaga: ten autobus nie kursuje jednak w weekend). Bilet 75 minutowy kosztuje 1,5 EUR, a zakupimy go w automacie w autobusie. Trzeba przejechać kilka przystanków, a nasepnie wysiąść na “Cinta” (jeśli nie jesteśmy pewnie, który to przystanek, możemy zapytać kierowcę, dodatkowo wieczorem autobus nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach). Następnie trzeba się przesiaść na autobus nr 13. Tą linią dojedziemy bezpośrednio do centrum na tym samym bilecie. Warto jednak sprawdzić rozkład autobusów, szczególnie 54, bo jedzie tylko raz na godzinę, a ostatni już po 20.

3. Autobusy podmiejskie nr 91 i 81, o których mowa na samym początku, jadą do Dworca Głównego. Wystarczy przejść z terminalu głównego około 900 metrów do przystanku autobusowego Birra, z którego te autobusy odjeżdżają, kursują w weekendy. Łatwo dojść do tego przystanku kierując się na lotnisku drogowskazami do East Terminal a potem przejść ulicą z chodnikami pod autostradą (zwykła piesza droga i mnóstwo podróżnych nią idzie). Bilety w autobusie w automacie kosztują 1,50 euro, jednak pod drugiej stronie ulicy na przystanku Birra jest pizzeria i tabacherria. W tej drugiej można kupić “orario bigleti” za 1.20 Euro.

Zapraszam na całą relację z Bolonii, Wenecji oraz Modeny.

 

DSC00206.JPG

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *