Afryka,  Informacje praktyczne,  Tanzania,  Tanzania Informacje praktyczne

Safari w Tanzanii… przegląd agencji

Najpierw miał być sam Zanzibar, czyli Stown Town, a potem rajskie plaże w Paje czy Jambiani. Ale jechać do Tanzanii i nie być na safari? Fakt, czasu mamy mały, bo tylko 10 dni na całą wyprawę, ale to jak nie my jest mistrzem w zarządzaniu czasem i organizowaniu długim wypraw w krótkim terminie? No tak, jeszcze problem budżetu, bo takie safari to nie lada kosztowna sprawa. Dlatego postanowiłam zrobić porządny reaserch i znaleźć firmę, która nie puści nas z torbami.

Pierwsza czynność to zanurkowanie w Internecie i znalezienie list agencji, relacji z safari oraz opinii o tego typu firmach. Nie było łatwo, wujek G wcale nie wypluł niezliczonej ilości wpisów z konkretnymi informacjami, których szukałam. Niemniej udało mi się znaleźć kilka, które rzeczywiście się przydały.

Shadows of Africa

Agencja znaleziona na Safaribookings, same pozytywne opinie, których ciągle przybywało i przybywa. Podany cennik również wyglądał przyzwoicie, więc nie pozostało nic innego, jak napisać do nich bezpośrednio. Odpowiedź przyszła od razu, i to z konkretną ofertą. W ofercie mają również safari jednodniowe, jednak po ostatecznych rozrachunku zdecydowaliśmy się na opcję dwudniową.

Cennik:

JEDNODNIOWE

Safari Arusha, Tarangire, Lake Manyara: 110 $ za osobę

Safari Ngorongoro: 190 $ za osobę

Szczegółowe informacje:

Jednodniowe Arusha National Park

Jednodniowe Lake Manyara

Jednodniowe Ngorongoro

Jednodniowe Tarangire

DWUDNIOWE

Safari dwudniowe z niskobudżetowym zakwaterowaniem: 310 $ za osobę

Szczegółowe informacje:

Dwudniowe Lake Manyara Ngorongoro

Dwudniowe Tarangire Ngorongoro

 

Natasha, z którą koresponduje udziela mi dodatkowych informacji. Jakoś musimy dostać się z Dar es Salaam do Arushy. Możemy to zrobić drogą powietrzną lub lądową, niemniej podróż autobusem jest długo i męcząca, trwa około 8-9 godzin. Linie lotnicze, które obsługują tę trasę to Fastjet, linie te oferują shuttle bus z lotniska do Arushy za 10$ od osoby. W Arushy potrzebujemy oczywiści zakwaterowania. Natasha poleca Mc Ellys Hotel za 65$ za pokój HB (z  lunchem) lub 50$ BB. Natasha może zarezerwować dla nas zarówno bilety na autobus, jak i nocleg w Arushy. Linią autobusową, którą poleca Natasha jest Dar Express i właśnie o tej linii również czytałam na innych blogach. Niestety nie ma możliwości zarezerwowania biletu z góry przez Internet, a bywa, że czasem autobusy są pełne, tak więc pomoc Natashy z pewnością się przyda.

Co do przemieszczenia się na Zanzibar, Fastjet w ubiegłym roku oferował takie loty z Kilimangaro, jednak niestety w tym roku ta trasa została zawieszona. Średnio lot z Arushy na Zanzibar kosztuje 170$ od osoby. Jeśli chodzi o prom na Zanzibar Natasha poleca Kilimanjaro Ferry, te promy są ciut droższe, ale płyną krócej i wzbudzają większe zaufanie.

Jeśli chodzi o samo safari, samochód, który oferuje nam Natasha będzie prywatny i tylko nasza piątka będzie na tej wyprawie. Ogólnie samochód może pomieścić 6-8 osób, ale nie zaleca się więcej niż 6.

Poniżej oryginalne wiadomości:

Dear Celina , Thank you very much for your request. In attachment you will find requested Itineraries 1 and 2 days. You need to come from Dar es Salaam to Arusha .The cheapest way is bus -30 usd. But you can check cheap flights: http://www.fastjet.com/tz/! One days safari(Arusha, Tarangire, Lake Manyara) :110 usd per person One day safari to Ngorongoro :190 usd per person Two days safari-budget accommodation: 310 usd If you need more info, just let us know. Sunny regards, Natasha

Dear Celina, Thank you very much for your reply.Below you will find all answers: Now, we need to find the way to come from Dar es Salaam to Arusha. The bus would take pretty long. Is it 8 hours? Yes, it is 8-9 Hours. I can see that Fastjet has flights to Kilimangaro. How far is it from this airport to Arusha? Is there a bus we could take? Fast Jet has shuttle from Airport to Arusha and it is 10 usd We would also need accomodation in Arusha, one night before and one after safari. Would you be able to help us organize it? Can you maybe recommend some hostels/guesthouses? Sure, let me suggest Mc Ellys Hotel in Town- 65 usd per room HB (with dinner) or 50 BB After safari we will go to Zanzibar. I know that Fastjet had a connection from Kilimangaro to Zanzibar last year. However, I do not see it now. Is it possible that they will start to operate on this route again? They are not operating anymore on this route.Flight from Arusha to Zanzibar is 185 usd per person If you need more infi, just let me know. Suuny regards, Natasha

Hi Celina, I gave you price for private safari, just you 5 in car. I don’t have group to join on requested dates. In car we can put 6-8 people, but i don’t recommend more than 6 ! If you need more info, just let me know. Sunny regards, Natasha

zebra-287319_1280

safari-287316_1280

[Aktualizacja 15.01.2019] A JEDNAK KURIA SAFARIS NIE POLECAM

Od jakiegoś czasu zaczęły do mnie dochodzić negatywne komentarze na temat agencji Josepha. A to się nie pokazał, a to nie dotrzymał warunków umowy… w zasadzie z nami też był nie do końca fair, gdyż ustaloną cenę musieliśmy ustalać raz jeszcze na miejscu. W związku z tym nie ma co sobie nerwów szarpać. Biur lokalnych w Tanzanii jest mnóstwo. I wiecie… czasem warto trochę dopłacić niż potem mieć zepsuty wyjazd. Aktualnie mogę polecić dwie agencje Unique Jungle Tours (mają dobre ceny) oraz Foot Slopes Tours & Safaris.

Oto świeży komentarz od jednego z uczestników safari z Josephem. Komentarz jest ze stycznia 2019 roku.

Kuria safaris – Joseph: UWAGA na OSZUSTWO Właśnie wróciliśmy z safari organizowanego przez polecanego na polskich forach Josepha – Kuria safaris. Było to wyjątkowo stresujące doświadczenie: – codzienna walka o samochód, kierowcę (bo nieopłacone), – utarczki z właścicielami noclegowni / kempingów (nieopłacone), – wjazdy do parków płatne z własnej kieszeni (mimo, że ujęte w umowie), – codziennie inny przewodnik, każdy kiepski mimo zapewnienia, że będzie jeden na cały tydzień, – powrót na lotnisko i ostatni nocleg z własnej kieszeni (mimo, że ujęte w usłudze), – Joseph nieuchwytny przez cały czas pobytu – dodzwonić można się było wyłącznie sposobem, prosząc o przedzwonienie przypadkowych ludzi, – na jednym z ostatnich kempingów kiepsko strzeżonym skradziono nam sprzęt fotograficzny i komputery (nocne włamanie). Słowem, nie dawać się nabrać na elastyczność podejścia Josepha i jego „atrakcyjne” ceny i szukać gdzie indziej.

Kuria Safaris –> NIE POLECAM

Drugą firmę poleciła mi osoba, która z usług jej już korzystała. Namiary na Magdę znalazłam, czytając jej relację z pięknej Tanzanii. Agencja, która organizowała dla nich safari nazywa się Kuria Safaris i prowadzona jest przez niejakiego Josepha Nchereri, do którego kontakt dostałam od Magdy.

A oto, co napisała Magda:

Z czystym sumieniem mogę polecić Josepha Nchereri: kuriasafarisbase@gmail.com Jesteśmy bardzo zadowoleni z safari jakie nam zorganizował. Gdy wysyłaliśmy zapytania odnośnie safari szukając odpowiedniego biura, on jako jedyny dopasował sie do nas, czyli zrobił dokładnie indywidualna dla nas trasę. Joseph prowadzi niewielkie biuro „Kuriasafaris” i oczywiście chce zarobić na życie, ale organizuje safari rewelacyjnie i zobaczyliśmy to co chcieliśmy. Dopasował sie do naszych życzeń i nie mieliśmy tak zwanej „masówki, czy standardu”, tylko nasze prywatne safari. Przy odpowiedzi z innych biur miałam wrażenie, że skupiają sie tylko na zdobyciu jak największej ilości osób, jeżdżą utartymi trasami i chcą tylko zgarnąć kasę, a nie pokazać Tanzanie. Joseph oprócz tego co jest w programie potrafi zapewnić naprawdę fajny czas i pokazać trochę więcej. W skrócie widzieliśmy takie parki jak: Serengeti, Ngorongoro, Lake Manyara, Tarangire, Lake Natron, Arusha oraz wspinaliśmy się na świętą górę Masajów Ol Donyo Lengai. Odnośnie cen, to trzeba sie pytać Josepha. Cena mocno zależna jest od ilości osób, długości pobytu i zakwaterowania oraz od terminu (w sezonie ceny są wyższe). Poza tym wstępy do parków narodowych są koszmarnie drogie (od 50$ wzwyż za dzień pobytu). My mięliśmy całkowicie prywatne safari tylko dla 3 osób, czyli płaciliśmy więcej (juz przy 4 osobach byłoby o jakieś 15% taniej), nocowaliśmy często pod namiotami (na tym trochę oszczędzaliśmy). Możesz powołać sie na mnie jak będziesz pisać do Josepha, może pomoże to coś w negocjacjach cenowych. Zna mnie jako „Magda, Polka mieszkająca w Niemczach” (nie „Magdalena” – zwykle nie używałam pełnego imienia;) )

Oczywiście maila do Josepha wysyłam i również w tym przypadku dostaję szybką odpowiedź. Jeśli będzie nas czwórka, wówczas mamy cały samochód wraz z kierowcą dla siebie. Każdy dostanie miejsce przy oknie oczywiście z otwartym dachem do fotografowania. Ceny podane przez Josepha są liczone dla czterech osób. Parki Lake Manyara, Tarangire oraz Arusha leżą najbliżej miasta Arusha, skąd wyrusza się na safari. Opłaty za wstęp do tych parków są niższe niż do Serengeti czy Ngorongoro.

Jednodniowe safari do parków Lake Manyara, Tarangire czy Arusha to koszt 165$ od osoby. W cene jest już wszystko zawarte: opłaty, samochód, benzyna, kierowca przewodnik, gamedriving, lunch oraz obiad, 1,5l wody do osobę i jeden nocleg w Arushy.

Serengeti  jest zbyt daleko na jednodniowe safari, jednak można wybrac się do Ngorongoro na to konto. Z Arushy trzeba wyruszyć bardzo wcześnie, około 5 rano i wtedy do Ngorongoro dojeżdża sie w porze obiadowej. Zaczynamy od piniku z lunchem, a potem ruszamy na 3-4 godziy game drive. Krater jest piękny, ale całkiem mały, jeśli chodzi o zwiedzanie, dlatego można pojechać tam na jeden dzień.

Ngorongoro oraz Serengeti kosztują 185$ od osoby za dzień plus opłata za krater w Ngorongoro. Cena także zawiera dokładnie to, co poprzednia oferta plus obiad i zakwaterowanie w Arushy po safari. Podsumowując, łączny koszt to za jednodniowe Ngorongoro to 235$ od osoby.

Jeśli zdecydowalibyśmy się na dwudniowe safari, wówczas możemy sami ułożyć sobie program. Być może Tarangire (czy też Manyara/Arusha) oraz Ngorongoro byłoby dobrą kombinacją. Cena to 165+185+50 (wspólna opłata za krater NG), więc na osobę wychodzi 400$. Nocleg byłby w Mto wa Mbu, więc byłoby bliżej do Ngorongoro.

Jeśli wybierzemy Manyara plus Tarangire (lub Arusha), wówczas koszt to 165 + 165, co daje 330$ za osobę.

Co do trekkingu na Kilimandżaro, cennik znajduje się na stronie agencji. Jeśli mamy grupę czteroosobową, trasa 6-dniowa Machame lub Marangu kosztuje 1300$ od osoby, 7-dniowa 1470$ od osoby. Na stronie podane są jeszcze inne trasy, niemniej te dwie są najbardziej popularne. Na trasie Marangu znajdują się chatki do spania, na trasie Machame i na pozostałych śpi się w namiotach.

Jeśli jesteśmy grupą pięcioosobową, cena nieco spada, jeśli chodzi o opłatę za samochód, gdyż koszta dzielmy na 5. Opłata za krater wynosi 200$/5, co daje 40$ (zamiast 50$). Jednodniowe safari kosztuje 155$ lub 175$, trekking natomiast 1270$ za trasę 6-dniową. Dwudniowe safari z jednym noclegiem przed safari kosztuje 370$ od osoby.

Wiele osób decyduje się także na jednodniowy trekking do wodospadów pod Kilimandżaro, jeśli nie maja czasu na zdobycie góry. Taki trekking kosztuje 45$ od osoby i zawiera lokalny transport do miejsca startu, lunch, opłatę za wstęp do wioski Chagga oraz coffee tour. Podjeżdża się lokalnym daladala do miejsca wymarszu na wysokość 1800 m n.p.m., idzie się przez piękny tropikalny las oraz przez wioskę. Trekking trwa około godziny.

Jospeh także może zabukować nam bilety na autobus z Dar es Saalam oraz zorganizować tranport z lotniska na dworzec. Taksówka kosztuje 50$ za 5 osób. Jeśli zdecydujemy się przemieścić na własną rękę, powinniśmy trzymać się tej ceny, bo to jest oficjalny cennik. Za mnie oczywiście jechać możemy, ale za więcej to już będzie naciągactwo.

Za safari można płacić w dolarach. Dolary mają być wydane po 2000 roku nie zniszczone. Najlepsze nominały to 50 i 100$, mają korzystny kurs. Euro jest także dobrą walutą.

Oryginalne wiadomości:

Hi Celina Thank you for your email and warm regards to Magda. You could check our www.kuriasafaris.com webpage and read about the different national parks. Magda visited all those northern parks, so she might have a idea, what is the best, if you only want to go for one day safari. If you are 4 together for safari, so you have one safari car with a driver. You all get a window seat and of course a open roof for photographing. Our budget prices are counted for 4 people sharing one car. Lake Manyara, Tarangire and Arusha national parks are closer to Arusha (the starting point) and the park fees are lower than in Serengeti and Ngorongoro, so one day safari is 165$/person (lake Manyara, Tarangire, Arusha NP). It includes everything, park fees, car+petrol + driver guide, gamedriving, lunch and dinner, 1,5ltr drinking water/person and one night accommodation in Arusha. Serengeti is too far for one-two day safari, but people go to Ngorongoro for one day. You have to leave early from Arusha (5 oclock rather) and you reach Ngorongoro in lunch hours. You have picnic lunch and 3-4 hours game drive. The crater is beautiful, but guite small area to explore, so you can make it in one day. Ngorongoro is more expensive, there is a special 200$ extra payment to drive down the crater. Ngorongoro and Serengeti are 185$/person/day + in Ngorongoro the crater fee on the top of it. It includes everything just as the earlier one and dinner and accommodation in Arusha after the safari. So Ngorongoro 1 day 235$/person If you want to have 2 days safari you just have to make the program. Perhaps Tarangire(or manyara/arusha) and Ngorongoro, it would be 165+185 +50 (sharing the NG crater fee) , so 400$/person. We would overnight in Mto wa Mbu. So it is closer to Ngorongoro. If you choose Manyara + Tarangire (or Arusha NP), it would be 165 + 165 = 330$person. For the trekking we have the price list in web page, if you are 4 together, 6 days Machame or Marangu routes are 1300$/person. 7 days 1470$/person You can study the different route options, Machame and Marangu routes are the most popular. On marangu route, there are huts to sleep in, on Machame and the rest of the routes route we sleep in tents. I am looking forward to host you here in Tanzania. Be free to ask if there are any information you want. It is good that you have still good time to make your plan ready. Kuriasafaris, Joseph

Hi Celina, if you are 5, the price goes a bit down for sharing the car costs. Crater fee 200$/5 = 40 $ (instead of 50$) safariday is 155$ and 175$, the trekking 6 days for 5 people is 1270$. It is always more profitable for you and specially if you are friends or you know each other, it is good to have a car full of same minded people and interests. When you know your travelling dates and a possible program, then let me know, so i can make bookings (for trekking huts, if you choose marangu) and accommodation in Arusha or Mto wa Mbu while safari. It is still high season, so it is good to book in advance. Karibu Tanzania! Joseph

Hi Celina, thank you for your email, we had network problems until now, sorry for the delay with answer. So yes, the price for 5 people sharing a car is 370$/person 2 days safari Tarangire+Ngorongoro. The price includes one night accommodation before safari. You can choose either Arusha or Moshi. If it is not clody, you could see Kilimanjaro mountain in the morning in Moshi. We can start the safari from here or Arusha as you like. Many people take also one day trek to the waterfalls on the slopes of Kilimanjaro ( 2000m high) from Moshi if they do not have time to trek to the top oif the mountain. During the safari we overnight in Mto wa Mbu and it includes the price, too. During the safari you need only money for your extra drinks, beer, soda, etc. we offer 1,5 ltr water /day + all the food. (1.day breakfast, lunch, dinner, 2nd day breakfast, lunch) The safari ends before dark to Arusha or Moshi as you choose your starting point. I can book your bus tickets. I need all your names for the tickets + plus the travelling date. Do you want us to pick you up from the dar airport and bring you to Dar express bus station? we have our partners usually picking our clients so that they have safe taxi to the bus station and help to find the right bus in that busy, hussling bus station. Taxi cost 50$ for your group. If you want to take a taxi yourself, dont pay more than that, it is the official rate. Send your flight details, if we pick you up. Then tell me the exact dates for safari, so that i can make bookings for accommodation in time. You can pay the safari in US$ , it is the official safari currency here. Even the park fees are paid in dollars at the gate. And remember to take the dollar bills printed after 2000, they do not accept the older bills here. Also you get better rate with 50 and 100 dollar bills if you change money here. Euroes are easier and good currency here,too. i am looking forward to get the info from you and proceed to organize the safari.

Hi Celina, thank you for your email, we had network problems until now, sorry for the delay with answer. So yes, the price for 5 people sharing a car is 370$/person 2 days safari Tarangire+Ngorongoro. The price includes one night accommodation before safari. You can choose either Arusha or Moshi. If it is not clody, you could see Kilimanjaro mountain in the morning in Moshi. We can start the safari from here or Arusha as you like. Many people take also one day trek to the waterfalls on the slopes of Kilimanjaro ( 2000m high) from Moshi if they do not have time to trek to the top oif the mountain. During the safari we overnight in Mto wa Mbu and it includes the price, too. During the safari you need only money for your extra drinks, beer, soda, etc. we offer 1,5 ltr water /day + all the food. (1.day breakfast, lunch, dinner, 2nd day breakfast, lunch) The safari ends before dark to Arusha or Moshi as you choose your starting point. I can book your bus tickets. I need all your names for the tickets + plus the travelling date. Do you want us to pick you up from the dar airport and bring you to Dar express bus station? we have our partners usually picking our clients so that they have safe taxi to the bus station and help to find the right bus in that busy, hussling bus station. Taxi cost 50$ for your group. If you want to take a taxi yourself, dont pay more than that, it is the official rate. Send your flight details, if we pick you up. Then tell me the exact dates for safari, so that i can make bookings for accommodation in time. You can pay the safari in US$ , it is the official safari currency here. Even the park fees are paid in dollars at the gate. And remember to take the dollar bills printed after 2000, they do not accept the older bills here. Also you get better rate with 50 and 100 dollar bills if you change money here. Euroes are easier and good currency here,too. The one day trekking to waterfall is 45$/person. it includes the local transport to the trekking point, lunch, village fee, coffee tour. We take first the local daladala (little bus) up to 1800m high. Then we are already in the mountain rain forest area. The path goes through beautiful forest, through Chagga villages. It is one hour trek to the waterfall, it is easy, not steep. i am looking forward to get the info from you and proceed to organize the safari. Karibu sana tanzania! Joseph
lion-277328_1280
giraffe-278372_1280
elephants-280394_1280

Victoria Expeditions

Kolejną firmę poleciła dziewczyna, która Kasia poznała w trakcie wyprawy do Kampinosu. Koleżanka była zarówno w Tanzanii, jak i na Zanzibarze. Safari oraz trekking na Kilimandżaro organizowała dla nich agencja Victoria Expeditions.

Oto, co napisała Asia:

Safari i trek robiliśmy z victoria expeditions http://victoriatz.com/ spaliśmy tez w ich hotelu w Arushy i o ile dobrze pamiętam oni kupowali nam bilety na przejazd z Nairobii do Arushy (lecieliśmy do Kenii). Oni też kupili nam potem bilety na autobus do Dar el salam. Generalnie wszystko było ok. Na Zanzibarze nocowaliśmy tu http://www.shehebungalows.co.uk/ były problemy z woda i prądem czasem (ale wioska była miesiąc po pożarze, sporo się spaliło wiec może to dlatego. Na jedzenie długo czekaliśmy zawsze – ale domek na plaży rekompensował wszystko :))) Gdybym miała jeszcze raz na Zanzibar jechać to tylko tam 😉

Asia o parkach i o klatce dla turystów!:

Zależy jakie zwierzaki chcecie zobaczyć. U nas w Lake Manyara było sporo pawianów, antylop i ptaków. Za to w Serengeti więcej lwów (widzieliśmy jak się stado lwic na jakąś małą antylopę zasadzało, lwy chodziły przy samochodach) i słoni. W Ngorongoro jest wszystko w pigułce – to jest krater, więc zwierzaki żyja tam na ograniczonej przestrzeni – łatwiej je znaleźć. Tam z kolei widzieliśmy jak lew ustępował drogi dwóm słoniom;). Gdybym miała wybrać tylko 2 to odpuściłabym Lake Manyara – chociaż nie znaczy to że jest kiepski (widokowo za to jest świetny, ale my w nim dzikich kotów nie widzieliśmy – a ja się najbardziej na koty nastawiałam). Wszędzie też były żyrafy. Hipopotamy były w Serengeti, nosorożca widzieliśmy tylko w Ngorongoro, gepardy przemykały gdzieś bardzo daleko, wiec raczej dość umownie je widzieliśmy. W drodze do Serengeti jeepy często zatrzymują się w masajskiej wiosce. Zwiedzenie jej kosztuje ileś tam $ (nie pamiętam ile) ale warto. Noclegi tam wszędzie były w namiotach – w Lake Manyara w stałych namiotach z łóżkami (i ten obóz był najbezpieczniejszy – tj. tylko na skorpiony trzeba było uważać). W Serengeti spaliśmy w rozbijanych namiotach w środku parku, wieczorem lepiej nie wychodzić z namiotów, bo migają oczka zwierząt w ciemności;) i na środku obozu była klatka dla turystów – na wypadek ataku zwierząt;). Jeśli chodzi o Ngorongoro spaliśmy na górze – z widokiem na krater (tam tylko guźce buszowały w nocy). Noce były naprawdę chłodne.
Asia o malarii:
Braliśmy malarone i smarowaliśmy się mugga. Coś tam nas pogryzło ale niewiele. Zagrożenie malarią jest – a przynajmniej kilka lat temu było. Aktualne wiadomości są na stronie who – są mapki i ilości zachorowań, wiec to wam powinno pomóc. Po malaronie było ok – nie było jakiś sensacji. Nawet łączyliśmy go z alkoholem i wszyscy żyjemy. Generalnie środek dość łagodny dla człowieka (mam nadzieję, że dla malarii mniej ;P). Tylko drogi strasznie (o ile się orientuje opakowanie 12 tabletek kosztuje ok. 150 zł, trzeba brać na dzień przed wjazdem do strefy zagrożenia, potem przez cały pobyt i jeszcze tydzień po powrocie). I trzeba pamiętać, że nie chroni w 100% – tylko może złagodzić przebieg i pomóc w powrocie do zdrowia.

Cena za dwudniowe safari wygląda następujące:

Dzień 1: Tarangire tour, kolacja i nocleg w “havvenature camp”

Dzień 2: Zjazd do krateru Ngorongoro na 6 godzin, późny powrót do Arushy

Koszt to 340$ za osobę

 

Cena zawiera:

wejściówki do parków, opłaty za camping, 3 posiłki dziennie podczas safari, samochód z napędem 4×4 z otwartym dachem, przewodnika anglojęzycznego, namioty, materace, śpiwory, kucharza, AAR pomoc w nagłych wypadkach

 

Cena nie zawiera:

napiwków dla obsługi

Oryginalne wiadomość:

Hello Many thanks for your mail. Below is the suggested itinerary: Day 1:Tarangire national parktour dinner and overnight at havvenature camp. Day 2:Descend into ngorongoro crater for 6 hours later drive back to arusha. PRICE: It is usd 340 per person INCLUSIVE: Park entrance fees,camping fees,3 meals a day while on a tour,4 x 4 land cruiser open roof,english speaking guide,tents,matress,sleeping bag,cook and AAR Emergency rescue. EXCLUSIVE: tipping to the crew,items of personal nature Hope to hear soon samuel.
warthogs-278477_1280 elephant-289134_1280

FKILO KENYA SAFARIS

Firma Fkilo Kenya Safaris została mi polecona przez koleżankę z byłej pracy. Co prawda, była z nimi była ona na safari w Kenii, niemniej w Tanzanii również organizują. Sprawdzając ich ofertę niestety nie znajduję dwudniowej propozycji, najkrótsza jest 3-dniowa, najdłuższa 8-dniowa.

Trzydniowe safari Lake Manyara Ngotongoro zawiera:

 • “Ngorongoro” Premium Meals Plan podczas trzech dni: 2x śniadanie, 2x lunch, 2x kolacja
 • wejściówki do parków, zakwaterowanie, transport oraz game drives
 • wszystkie podatki
 • samochód na safari: mini bus lub jeep

Czego nie zawiera:

 • napoje w restauracji
 • napiwki dla kierowcy, przewodnika, kucharza (te koniecznie trzeba dać)

Cena niestety nie jest podana, więc trzeba ustalić ją indywidualnie.

zebra-285482_1280 elephant-babies-278525_1280

Tembotamu

Te firmę znam z zaprzyjaźnionego bloga Marylki z Holandii Addicted to Passion. Marylka wraz z mężem podróż do Tanzanii oraz na Zanzibar odbyła rok temu i to jej relacja oraz obłędne zdjęcia ostatecznie przekonały mnie do zakupu biletu. Marylka korzystała z usług agencji Tembotamu i zdecydowanie poleca tę firmę. Spędzili z nią aż 5 dni, czasowo nie byli tak ograniczeni, jak my, więc mogli pozwolić sobie na dłuższe safari wraz z największym parkiem Serengeti. Za 5-dniowe safari z Tembo Tamu płacili 870$ od osoby przy grupie 4-osobowej. Jej praktyczne porady zdecydowanie się przydadzą.

Dwudniowe safari Tarangire and Ngorongoro w najtańszej wersji kosztuje 340$ od osoby. Są jeszcze inne opcje, takie jak basic camp za 350$ oraz mid range lodge za 440$.

Szczegółowe informacje

Oryginalna wiadomość:

Dear Celina, Thank you for your email inquiry about a 5 person safari. You can certainly do a two day safari to Tarangire and Ngorongoro. There are three options for accommodation for the night you would be on safari: Basic camping on the Rim of the Ngorongoro Crater: USD 350 per person Simple tented camp outside the Ngorongoro Conservation Area: USD 340 per person Mid range lodge on the rim of the crater: USD 440 per person I have attached for you the itinerary for the basic camping safari that outlines what our safari package includes and does not include. This same conditions apply for the simple tented camp and lodge option: all accommodation and food is also included. For the safari pickup I suggest you get the first flight from Dar es Salaam to Kilimanjaro International Airport and we can pick you from there to start the safari immediately that day or bring you to Moshi for an overnight and you start the safari the next day. We have B&B accommodation on offer and depending on the dates we may be able to accommodate you here. We currently have a 50% discount on our accommodation if you do your safari with us. Please if you have any questions do not hesitate to ask. Look forward to hearing from you. Kind regards photo Sandra Proctor TemboTamu B&B, Safaris And Treks Phone: +255 757 983 007 Email: tembotamu@gmail.com Website: www.tembotamu.com Address: PO Box 6983, Moshi, Tanzania

Krótkie podsumowanie na chwilę obecną bez drugiego noclegu po safari, gdyż planujemy przylecieć późnym wieczorem do Dar es Salaam.

Agencje safari

Jeśli jeszcze zastanawiacie, czy na takie safari warto się wybrać, polecem obejrzeć zdjęcia Marylki. Te rozwieją wszelkie wątpliwości, gwarantuję.

Park Serengeti pierwszy wpis

Park Serengeti drugi wpis

Krater Ngorongoro

 

15 komentarzy

 • Ewa

  Byłam na safari w Kenii i uważam, że to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Ciężko to nawet opisać, niesamowite jest podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Nie da się tego w żaden sposób porównać do zoo. Przygoda warta wydania pieniędzy 🙂

  • celwpodrozy

   Właśnie dlatego postanowiliśmy się wybrać, mimo napiętego grafiku. Zdziwiło mnie to, że jest tyle firm i można to wszystko bez problemu ogarnąć przez net. Ale to chyba BARDZO turystyczna część Afryki, z tego tam żyją:)

   • Dorota

    Celina! Prosze powiedz mi jaka forme platnosci wybraliscie za zorganizowane safari? zaplaciliscie wczesniej? w jakie sposob, przelewem?

    dzieki za odpowiedz i pozdrawiam
    Dorota

   • Podróżniczka to tu to tam...

    Hej, za dwa tygodnie lecimy na Zanzibar-prywatnie. Komentarze celwpodróż- bardzo pomocne. 🙂 dziękuję. Może ktoś leci w tym samym czasie, co my ( 30.01) i byłby chętny na wspólne safari? Czy prom trzeba rezerwować wcześniej? – na miejscu , czy z Polski?

 • Tanzanzi

  OSTRZEŻENIE !
  Próbowałem nawiązać kontakt z agencją Kuriasafari (druga na powyzszej liscie), niestety wygląda to dziś na przekręt. Bez uzgodnienia szczegółów, dat i dokladnego programu – oto odpowiedź(chyba googlowana) pseudo Josepha:
  Sorry i had a safari trip to attend in UGANDA kampala.
  Now you will need to make a deposit of 2500Usd or if possible you make the full payment.
  Let me know what you would prefer. Payment by fast track service MONEYGRAM or Western Union.

  Details i send you later after i read from you.

  looking forward to hear from you .

  kind regards Joseph

  • celwpodrozy

   Korzystałam z usług Kuriasafari, moi znajomi również. Nikt o żaden depozyt się nie upominał, wszystko było płatne na miejscu. Napiszę do nich i zobaczymy, czy teraz się to zmieniło.

  • celwpodrozy

   Tak, październik oczywiście. Jeśli chodzi o Tanzanię, to sezon jest zarówno zimą w święta i potem styczeń/luty ze względu na migrację, a potem latem, bo wtedy jest tam najlepsza pogoda. Parków jest kilka, niektóre są ogromne, więc aż tak bardzo tłumów nie widać. Być może poza sezonem cena jest trochę niższa, ale nie wiem, tego nie sprawdzałam.

 • Olek

  Kuria safaris – Joseph: UWAGA na OSZUSTWO

  Właśnie wróciliśmy z safari organizowanego przez polecanego na polskich forach Josepha – Kuria safaris. Było to wyjątkowo stresujące doświadczenie:
  – codzienna walka o samochód, kierowcę (bo nieopłacone),
  – utarczki z właścicielami noclegowni / kempingów (nieopłacone),
  – wjazdy do parków płatne z własnej kieszeni (mimo, że ujęte w umowie),
  – codziennie inny przewodnik, każdy kiepski mimo zapewnienia, że będzie jeden na cały tydzień,
  – powrót na lotnisko i ostatni nocleg z własnej kieszeni (mimo, że ujęte w usłudze),
  – Joseph nieuchwytny przez cały czas pobytu – dodzwonić można się było wyłącznie sposobem, prosząc o przedzwonienie przypadkowych ludzi,
  – na jednym z ostatnich kempingów kiepsko strzeżonym skradziono nam sprzęt fotograficzny i komputery (nocne włamanie).
  Słowem, nie dawać się nabrać na elastyczność podejścia Josepha i jego “atrakcyjne” ceny i szukać gdzie indziej.

  • celwpodrozy

   Olku, bardzo mi przykro, że tak wyszło. Zaczęło do mnie dochodzić takie opinie, choć moi znajomi jeszcze byli zadowoleni. Zrobię aktualizację u siebie na blogu i będę odradzać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *