do Chin,  Mati Si,  Miejsca nieznane,  Pomysł na podróż,  w Azji,  w Chinach

Wykuta w skale świątynia Mati Si

Skoro już znaleźliśmy się w górach Danxia i przebyliśmy szmat drogi, aby tu dotrzeć, warto rozejrzeć się także za innymi atrakcjami. Być może owe tęczowe pagórki nie są jedyne i w okolicach można znaleźć coś jeszcze wartego uwagi. Tak właśnie jest. W mieście Zhangye możemy na przykład zwiedzić bardzo starą świątynię Wielkiego Buddy, która została wzniesiona przez dynastię Xixia w 1098 roku. Rozmiary figury są imponujące, na jednym palcu Buddhy może zmieścić się śpiąca osoba, uszy zaś mierzą aż dwa metry.

Jednak w okolicznym terenie można trafić na coś jeszcze, moim zdaniem równie godnego uwagi, co same góry Danxia. W odległości 65 km od Zhangye znajduje się wykuta w skale Świątynia Mati Si. Mieści się tam aż kilkaset grot, których zwiedzanie z pewnością musi dostarczyć niesamowitych wrażeń. Podobno dla chętnych można zorganizować dłuższy pobyt w namiotach z osiadłym na tych terenach tureckim ludem Ujgur. Dzięki temu można poznać ich zwyczaje oraz codzienne życie.

Mati China

UJGURZY

Oczywiście research na temat tego ludu został zrobiony. Niektórzy nazywają ich narodem zapomnianym, inni dodają jeszcze – prześladowanym. Są jedną z 55 mniejszości uznanych oficjalnie w Chinach. Posługują się językiem podobnym do tureckiego, a ich religia to islam. Co ciekawe, często można u nich zobaczyć blond włosy oraz niebieskie oczy, czyli wyglądem diametralnie różnią się od Chińczyków. Podkreślają także swoją odrębność, robią wszystko, by nie zatracić swej tożsamości. Ciągle walczą o niepodległość. W przeszłości już dziesięciokrotnie dochodziło do buntu, wynikiem czego kilkukrotnie tworzyli własne państwo. W walce nie ustali do dziś. Więcej na ich temat przeczytacie tu i tu.


ŚWIĄTYNIA MATI SI

Mati Si dosłownie oznacza świątynię Końskiego Kopyta (Horse’s Hoof Temple). Została tak nazwana ze względu na ślad pozostawiony przez kopyto chińskiego Pegaza, który można zobaczyć jeszcze dziś. Mati Si jest starożytnym buddyjskim kompleksem świątyń, który powstał okło 1500 lat temu. Groty ze świątyniami są rozłożone na długim falistym piaskowym klifie, na przeciwko którego rozciągają się ośnieżone szczyty gór Qilian. Labirynt kilkuset świątyni w kształcie jaskiń i pieczar został stworzony poprzez wydrążenie serii pionowych, poziomych i ukośnych tuneli oraz schodów wykutych bezpośrednio w skale. Co czyni to miejsca wyjątkowym to także brak tłumów zwiedzających, brak przewodników oraz handlarzy pamiątkami. Ma się tutaj doskonałą okazję na pobycie sam na sam z własnymi myślami oraz kontemplowanie wszechogarniającego piękna natury.

Mati China tempel

Mati Si

Nick Leonard: https://flic.kr/p/6jZ8Vu

Twin Peaks

Nick Leonard: https://flic.kr/p/6jUQbv

Kompleks można podzielić na północną i południową światynię, jaskinie Thousand Buddha, świątynię ze Złotą Pagodą, wyższą, środkową i niższą jaskinię Avalokitesvara i kilka innych. Każda część oddalona jest od poprzedniej o około 10 km. Jako że skalna góra została uformowana z czerwonego szorstkiego piaskowca, który nie nadawał się do rzeźbienia, w większości grot znajdują się gliniane figurki i posągi. Najlepiej zachowaną częścią jest Świątynia Złotej Pagody. Jaskinie zostały wydrążone nad 60-metrową przepaścią. Groty Thousand Buddha są wbudowane w skalne ściany piaskowca poprzetykanego dziurami. Najwyższa świątynia wymaga dość pionowej wspinaczki po czymś w kształcie rury z łańcuchami i klamrami, które ułatwiają wejście, to jest niby tylko 10 metrów, ale z pewnością może się zakręcić w głowie. Północne Groty zostały wbudwane w klif, który zasłania jaskinie Thousand Buddha. U podstawy klifu znajduje się Mati Hall, gdzie znajdziemy legendarny ślad końskiego kopyta. Tutaj zobaczymy także kapliczki i odpryskujące freski oraz rzeźby wykute w ścianach, na wszystkich widać już porządnie upływ czasu. Kolejny kompleks jaskiń to groty Thirty Three Skied, które są podobno najbardziej imponujące, składają się z 21 jaskiń, z ponad 7 pięter w 100 metrowym klifie. Labirynt tuneli oraz schodów wykuty w kamieniu ciągnie się raz w środku skały, raz nad urwiskiem, prowadząc do kapliczek i świątyń. Jaskrawo pomalowane drewniane fronty dekorują krawędź klifu na kształt okien, którymi można by wyglądać z tego skalistego labiryntu.

DSC_0051

johannmainguy: https://flic.kr/p/acgSSc

DSC_0064

 johannmainguy: https://flic.kr/p/acjHeE

 

Informacje praktyczne z 2012 roku

Mati Si leży 65 km na południowy zachód od Zhangye u podnóża gór Qilian (2 godziny jazdy samochodem)

Opłata za wejście: 35 CNY do niższej świątyni (Thousand Buddha), dodatkowo 35 CNY za osobę za wejście do głównej świątyni. Studenci 50% zniżki, osoby o wzroście poniżej 1,3 m za darmo.

Świątynia otwarta jest codziennie

Wskazówki odnośnie dojazdu z Zhangye oraz odnośnie poszczególnych grot

 

Informacje praktyczne z 2010 roku

Zhangye – dojazd autobusem z Jiayuguan, czas podróży: 5 godzin, cena biletu 44 CNY

Światynia Wielkiego Buddy – znajduje się w centrum Zhangy, wstęp: 41 CNY

Drewanian Pagoda – znajduje się w centrum miasta Zhangye, wstęp: 5 CNY (za wejście na ostatnie piętro 9-piętrowej wieży)

Świątynia Mati Si – dojazd autobusem z Zhangye South Bus Station (张掖南站), czas przejazdu 2,5 godziny (odległość to tylko 65 km, ale autobus zatrzymuje się wszędzie, by po drodze wszystkich zgarnąć), cena biletu 9,5 CNY

Z Matihe trzeba wziąć taksówę do punktu z biletami w Matisi. Koszt to 20 CNY. Jeśli zechcecie, aby taksówkarz zawiózł Was do głównego kompleksu świątyń, będzie Was to kosztowało 30 CNY. Z kasy biletowej w Matisi można także iść na piechotę, eksplorując świątynie, które się mija, dystans 2 km.

Opłata za wejście: 35 CNY (wejście do głównego kompleksu).

Autobusy ze świątyni Mati odjeżdżają do Zhangye jak tylko się zapełnią.

Obecnie powinien znajdować się już tam nowo wybudowany hotel.

 

Rock Carvings

Nick Leonard: https://flic.kr/p/6jUNRg

DSC_0029

 johannmainguy: https://flic.kr/p/acjGPS

 

http://community.travelchinaguide.com/review2.asp?i=2411

http://www.chinatouradvisors.com/Blog/Zhangye-City-along-Silk-Road-2312.html

http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1795748-d1851333-Reviews-Mati_Temple_Scenic_Resort-Sunan_County_Gansu.html

http://www.chinatraveldesigner.com/travel-guide/zhangye/attractions/mati-temple.htm

 

2 komentarze

 • Asia | Byłem tu. Tony Halik.

  Rewelacja! Widziałam zdjęcia rożnych kompleksów świątyń wykutych w jaskiniach (sami odwiedziliśmy np. indyjskie świątynie w Ajanta, Ellora, czy na wyspie Elephanta), ale te budyneczki wystające ze ściany mnie totalnie zauroczyły 🙂
  Super, że ich nie przegapiliście!
  Pozdrawiam serdecznie, Asia

  • celwpodrozy

   Tak naprawdę, to dopiero mam nadzieję, że nie przegapimy:) Na razie są plany, a inspiracją na wyprawę do Chin stały się kolorowe góry Danxia. Sprawdziłam, gdzie leżą i zaczęłam szukać jeszcze innych pobliskich atrakcji. I znalazłam coś takiego. Plan już jest, zobaczymy, kiedy uda się go zrealizować:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *