do Walii,  Pomysł na podróż,  Walia Informacje praktyczne

Patent na Walię, czyli Croeso y Gymru!

Walia, podobnie jak była Szkocja, jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia w najbliższym czasie. Pomysł zrodził się już dawno, a powrócił właśnie teraz po mojej wizycie w Manchesterze. Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę Walia nie jest wcale taka niedostępna i można zorganizować całkiem sensowny kilkudniowy wypad w to miejsce.

Walia kojarzy mi się z piękną przyrodą, przestrzenią i z oczywiście z licznymi zamkami  i twierdzami usytuowanymi na wzgórzach. Jest ich tu ponad 900! Walijczycy bardzo długo walczyli o dwoją odrębność i dlatego bardzo ją podkreślają. Mają własny język (oprócz angielskiego drugim językiem urzędowym jest walijski), własną kuchnię i kulturę. Na wszystkich znakach, tablicach, nazwach miejscowści i ulic zobaczymy podwójne nazwy.

JAK SIĘ TAM DOSTAĆ

Bezpośrednich tanich lotów nie ma, ale można dolecieć prawie do samej granicy, a mianowicie do Bristolu lub Liverpoolu i stamtąd autobusem. Według mnie najlepsza opcja to dolot do Bristolu, a potem przejazd do Cardiff, stolicy Walii. W Cardiff można wynająć samochód i ruszyć na zwiedzanie już samodzielnie.

Loty Ryanaira z Warszawy do Bristolu i z powrotem odbywają się we wtorki, czwartki i soboty. Bilet można ustrzeliać za 84 zł w jedną stronę.

warszawa bristol ryan

Wrócić można z Liverpoolu czy Manchesteru, chyba żę tak ułożymy trasę, że zrobienie kółeczka też się opłaci. Z Liverpoolu można wrócić Ryanairem oraz Wizzairem, z Manchesteru natomiast tylko Ryanairem.

Loty powrotne Ryanairem z Liverpoolu odbywają się w poniedziałki, środy, piątki i niedziele, a bilet można kupić już za 74 zł w jedną stronę.

Warszawa Liverpool R

Loty powrotne Wizzairem z Liverpoolu odbywają się aktualnie w środy i niedziele, od kwietnia we wtorki, czwartki i sosboty, a bilet można kupić już za nawet 60 zł w jedną stronę (tyle płaciłam ostatnio). Choć widzę, że cena potrafi być jeszcze niższa.

Wizz Liverpool

AUTOBUS Z BRISTOLU DO CARDIFF

Bezposrednio z Bristol Airport na dworzec w Cardiff dojedziemy linią Grayhund. Bilet w jedną stronę można ustrzelić nawet za 6 GBP, taniej się już nie da. Standardowa cena to 10 GBP. Autobusy kursują nawet w nocy, więc jeśli ktoś nie chce nocować w Bristolu (samolot z Warszawy ląduje o 23:50), może o 1:20 wsiąść w autobus do Cardiff. Swoją drogą, opcja noclegu w Bristolu jest kusząca, można przy okazji zwiedzić i to miasto.

Rozkład autobusu Grayhund z lotniska w Bristolu

autobus z lotniska z bristolu

Inna opcja to z lotniska autobusem Flyer do Bristol Temple Meads a stamtąd pociągiem. Cena biletu autobusoweg dla dorosłych to 7 GBP, natomiast powrotny kosztuje 11 GBP. Ceny biletu na pociąg wahają się od 5,20 GBP do 23,60 GBP.

Rozkład jazdy autobusów Flyer

Rozklad jazdy Flyer

Ceny biletu na pociąg z Bristolu do Cardiff

Train Bristol Cardiff

OPCJA Z NOCLEGIEM W BRISTOLU

Dojazd z lotniska

Z lotniska kursuje już wspomniana linia Bristol International Flyer (330/331) do centrum miasta (stacja Temple Meads) oraz Clifton i Redland, zatrzymując się po drodze w ważniejszych punktach miasta.

NOCLEG W BRISTOLU

Ceny noclegów w Bristolu nie są małe. Niemniej można znaleźć coś za w miarę rozsądną cenę. I tak np. pokój dwuosobowy w hostelu YHA Bristol w samy sercu miasta możemy zarezerować za 118 zł za osobę, natomiast w pokoku czteroosobwym za 107 zł za osobę.

YHA Bristol

 

Nieco droższą opcję znajdziemy na bookingu, jednak tutaj możemy skorzystać z darmowej anulacji. Hostel Rock’n’ Bowl pokój dwuosobowy oferuje za 130 zł za osobę.

rockn bowl

No dobrze, i co dalej? Dalej trzeba pomyśleć o wypożyczeniu samochodu. To jest najlepsza opcja zwiedzania Walii, gdyż można zapuścić się w najbardziej ukryte zakątki. Owszem, jazda lewą stroną ulicy może stanowić problem. Jednak wprawiony kierowca powinien dać radę, przecież wystarczy wszystko robić na odwrót;)

Z lotniska z Bristolu do Cardiff jest około 90 km. Pamiętajmy, że aby dostać się do Walii, musimy przejechać przez most Second Severn Bridge, a więc trzeba będzie uiścić opłatę mostową, która w 2014 roku wynosi 6,40 GBP. Co ciekawe opłata obowiązuje tylko w jedną stronę, a mianowicie w drodze z Anglii do Walii. Oczywiście samochód możemy wypożyć już w Cardiff.

WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU

Wypożyczalni jest oczywiście kilka. Opcje i ceny warto sprawdzić, bo czasem naprawdę można zaoszczędzić. Poniższe posiadają swoje przedstawicielstwa na terenie lotniska, znajdują się w niedużej odległości od terminala. Mowa tu o NationalHertz, AvisBudget oraz Europcar. Sprawę można ułatwić sobie przez wyszukiwarkę rentalcars, która wyszuka nam najlepszą opcją wśród kilku wypożyczalni. Oczywiście zanim zdecydujemy się na wynajem w konkretnej firmie, warto poczytać także opinie.

Poniżej koszt wynajęcia samochodu z lotniska z Bristolu z oddaniem na lotnisku w Liverpoolu. Wynajęcie na 5 dni. Najlepiej w tym zestawianiu wychodzi Europcar.

rentalcars 4 drzwi 5 dni

A teraz porównanie wynajęcia w Cardiff na 5 dni. Na pierwszy rzut oka jest spora różnica w cenie, jednak jeśli jedziemy grupą czteroosobową oszczędzamy zaledwie 64 zł na osobie, więc nie do końca jest to opłacalne. Tym bardziej wynajmując samochód już w Bristolu na lotnisku możemy po drodze do Cardiff zwiedzić dwa zamki.

rentalcars 4 drzwi cardiff 11.03. sro

Ceny paliwa w Europie

To skoro mamy już samochód, to teraz przydałby się dobry plan. Oczywiście możemy ruszyć po prostu przed siebie, ale jeśli mamy ograniczony czas dobrze jest przemyśleć sprawę i zastanowić się, co chcemy zobaczyć. Poniżej trzy wersje planów, pierwsza lajtowa, bo poruszamy się tylko po południowej Walii, druga bardziej napięta, ale za to pozwalająca zobaczyć o wiele więcej, bo dojeżdżamy także do północnej Walii, trzecia także lajtowa, bo obejmuje poruszanie się tylko po części północnej. Zwiedzanie Walii tak naprawdę można podzielić na dwa wypady. W północnej części oprócz wyspy Anglesey, znajduje się także całkiem spory Park Narodowy Snowdonia, gdzie możemy porządnie oddać się pieszym wędrówkom po górach, a gdy się zmęczymy odpocząć na pięknym wybrzeżu.

WALIA W 5 DNI

PLAN I Południowa Walia

Wylot późnym wieczorem i nocleg przy lotnisku w Bristolu. Rano wynajęcie samochodu.

Dzień 1: Przejazd do zamku Chepstow, następnie do ruin cysterskiego opactwa Tintern Abbey, zwiedzanie. Przejazd do zamku Raglan, zwiedzanie. Przejazd do zamku Caerphilly, zwiedzanie. Przejazd do Cardiff, zwiedzanie zamku Cardiff Castle położonego w samym centrum miasta. Nocleg w Cardiff.

Dzień 2: Ranny przejazd do Tenby, zwiedzanie. Tenby to po walijsku małe miasteczko ryb, a słynie z długiej piaszczystej plaży. Patrząc na zdjęcia, trudno uwierzyć, że leży ono w Wielkiej Brytanii, a nie np. we Włoszech. Z Tenby wyruszamy po południu i kręcimy się po okolicy. Zwiedznaie zamku Manorbier. Jedziemy do Pembroke, gdzie w centrum miasteczka znajdują się ruiny zamku walijskiego Pembroke Castle. Dojeżdżamy do klifów ze słynnym mostem Green Bridge of Wales. W pobliżu podziwiamy także słynne formacje skalne Stack Rocks oraz Cauldron. Dojazd do Haverfordwest, nocleg lub dojazd do Fishguard i nocleg (przejazd z Haverfordwest do Fishguard  trwa pół godziny).

Dzień 3: Przejazd do Parku Narodowego Pembrokeshire Coast ze skalistymi klifami oraz piaszczystymi plażami. Dzień w parku. Są tu liczne szlaki turystyczne oraz kilka dróg rowerowych. Nocleg w Fishguard lub Newport.

Dzień 4: Przajzd do Cardigan. Dzień nad Cardigan Bay.

Dzień 5: Powrót do Bristolu.

PLAN II Walia Południowa i Północna

Wylot późnym wieczorem i nocleg przy lotnisku w Bristolu. Rano wynajęcie samochodu.

Dzień 1: Przejazd do zamku Chepstow, następnie do ruin cysterskiego opactwa Tintern Abbey, zwiedzanie. Przejazd do zamku Raglan, zwiedzanie. Przejazd do zamku Caerphilly, zwiedzanie. Przejazd do Cardiff, zwiedzanie zamku Cardiff Castle położonego w samym centrum miasta. Nocleg w Cardiff.

Wskazówka dla spóźnialskich, chcących zobaczyć opactwo Tintern. Jeśli kasa biletowa jest już zamknięta, można spróbować obejść opactwo, gdzie z tyłu znajduje się mały drewniany płotek, nie sprawiający większych trudności przy przeskoczniu. Tak, zapewne nie jest to legalny sposób na zwiedzanie, jednak to magiczne miejsce podobno jest warte grzechu.

zamki dzień pierwszy

Dzień 2: Ranny przejazd do Tenby, zwiedzanie. Tenby to po walijsku małe miasteczko ryb, a słynie z długiej piaszczystej plaży. Patrząc na zdjęcia, trudno uwierzyć, że leży ono w Wielkiej Brytanii, a nie np. we Włoszech. Z Tenby wyruszamy po południu i kręcimy się po okolicy. Zwiedznaie zamku Manorbier. Jedziemy do Pembroke, gdzie w centrum miasteczka znajdują się ruiny zamku walijskiego Pembroke Castle. Dojeżdżamy do klifów ze słynnym mostem Green Bridge of Wales. W pobliżu podziwiamy także słynne formacje skalne Stack Rocks oraz Cauldron. Dojazd do Fishguard i nocleg.

Dzień 3: Dzień w Parku Narodowego Pembrokeshire Coast ze skalistymi klifami oraz piaszczystymi plażami. Są tu liczne szlaki turystyczne oraz kilka dróg rowerowych.Wieczorny przejazd do Aberystwyth, nocleg.

Jeśli chcemy spędzić trochę czasu na plaży z pięknymi widokami, możemy uwzględnić w planie miasteczko Barmouth. Krajobraz oraz piasczysta plaża dosłownie powalają. Barmouth leży po drodze z Aberystwyth na wyspę Anglesey, poniekąd już w Parku Snowdonia. Niemniej by zajrzeć do teog miasteczka, trzeba będzie odpuścić coś innego, no chyba że mamy więcej niż 5 dni.

Dzień 4: Przajzd do na wyspę Anglesey, dotarcie do miejscowości z najdłuższą nazwą na świecie: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwlllllantysiliogogogoch. Dotarcie do latarni South Stack Lighthouse. Nocleg.

Dzień 5: Powrót do Liverpoolu. Po drodze zwiedzanie zamku Beaumaris, Penrhyn Castle oraz Conwy Castle.

plan mapa

 

PLAN III Północna Walia

Wylot późnym wieczorem i nocleg przy lotnisku w Bristolu. Rano wynajęcie samochodu.

Dzień 1: Przajzd z Liverpoolu do na wyspę Anglesey. Po drodze zwiedzanie zamku Conwy Castle, Penrhyn Castle oraz Beaumaris. Dojazd na wyspę, zwiedzanie, nocleg.

Dzień 2:  Dotarcie do miejscowości z najdłuższą nazwą na świecie: LlanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwlllllantysiliogogogochDotarcie do latarni South Stack Lighthouse. Przejazd do Parku Snowdonia.

Dzień 2: Chodzenie po górach w Parku Snowdonia.

Dzień 3: Chodzenie po górach w Parku Snowdonia.

Dzień 4: Przajzd do Barmouth. Po drodze zwiedzanie zamku Caernarfon oraz Harlech. Odpoczynek, plażowanie, nocleg.

Dzień 5: Powrót do Liverpoolu.

Trasa Walia Północna

 

 

A oto kilka zdjęć miejsc, które znalazły się w planie wycieczki.

Cardiff Castle

cardiffcastle-exterior-picnic view-med

 

 

 Tintern Abbey

Tintern_Abbey_and_Courtyard

 

 

Tenby

Tenby-Paulette-Hurley1

 

Stack Rocks

Green_Bridge_of_Wales_1_-_Pembrokeshire_(2010)

 

Park Narodowy Pembrokeshire Coast 

Pembrokeshire_Coast_National_Park_06

 

Barmouth

Barmouth Mawddach Estuary Snowdonia Aerial Mid Scenery

Penrhyn Castle  

Penrhyn Castle

 

Conwy Castle

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NOCLEGI

 

BRISTOL LOTNISKO

Ciężko znaleźć coś w rozsądnej cenie. Dobrą opcją jest Hathway House w odległości 10 minut na piechotę od lotniska. Nocleg w pokoju dwuoosobowym kosztuje 265 zł, opcja darmowej anulacji.

bristol lotnisko

LIVERPOOL LOTNISKO

Wielkiego wyboru nie ma. Ceny wysokie, bo nocleg w pokoju dwuosobowym w Hampton by Hilton Liverpool John Lennon Airport kosztuje 311 zł. Być może opłaca podjechać się do centrum i tam zanocować. Nocleg można znaleźć już za 202 zł za pokój dwuosobowy.

 

CARDIFF

Najlepsza opcja to ibis budget Cardiff Centre. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje 196 zł, opcja z darmową anulacją.

ibis budegt cardfii

 

TENBY

Tutaj także noclegi są drogie. Udało mi się znaleźć przyzwoity nocleg w Roch Villa. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje 238 , opcja z darmową anulacją. Kwaterka ma bardzo dobre opinie.

Roch Vila Tenby

FISHGUARD

Noclegi są tu przeraźliwie drogie. Nocleg w pooju dwuosobowym kosztuje 456 zł!

Alternatywą może być nocleg w Haverfordwest, a potem ranny dojazd do Parku Narodowego. W Haverfordwest można zanocować w Premier Inn Haverfordwest (North/A40). Koszt jednego noclegu w pokoju dwuosobowym to 270 zł.

harfvest

ABERYSTWYTH

Tutaj znajduje dwie opcje warte rozważenia: Garden Cottage Guest House za 265 zł za noc oraz The Shelley Town Residence za 318 zł za noc.

garden cottage

 

BARMOUTH

Ceny są bardzo wysokie. np. w Aber House za nocleg w  pokoju dwuosobowym zapłacimy 371 zł (śniadanie wliczone w cenę). Aby nie płacić tyle za kwaterę w tym miejscu, można przyjechać tu ze Snowdonii na jeden dzień.

ANGLESEY

Nocleg w Anglesey Outdoors w pokoju dwuosobowym kosztuje 201 zł.

wyspa a

 

KEMPINGI

Jeśli chcemy nieco zbić koszty, możemy pomyśleć o nocowaniu na kempingach czy polach namiotowych, to bardzo popularna opcja noclegowa w Wielkiej Brytanii. W Walii, w przeciwieństwie do Szkocji, nie można robijać się na dziko. Niemniej wybór kempingów czy pól namiotowych jest całkiem dobry. Rozpiętość cenowa jest całkiem szeroka, ceny zależą oczywiście od wysposażenia pola namiotowego. Za namiot możemy zapłacić od nawet 5 GBP, choć średnia cena waha się od 10 do 20 GBP za noc, więc jest jednak różnica.

Strony, którą mogą być przydatne przy wybieraniu kempingu:

http://pl.camping.info/wielka-brytania/walia

http://www.eurocampings.pl/wielka-brytania/walia/

http://www.campingintheforest.co.uk/wales

Na tym campingu znalazłam noclego za 5 GBP: http://gwerngofisaf.co.uk/

https://www.pitchup.com/tents/Wales/South-Wales/Pembrokeshire/

https://www.coolcamping.co.uk/campsites/uk/wales/west-wales/pembrokeshire

http://www.ukcampsite.co.uk/sites/results.asp?county=Pembrokeshire

http://www.caravansitefinder.co.uk/parks/find/location/498-pembrokeshire

 

To co? Czekamy na lato i ruszamy!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *