Pomysł na podróż,  Zapiski różne

Gruczoły Ziemi, czyli miejsca mocy na świecie

O miejscach promieniujących pozytywną energią słyszałam już jakiś czas temu. Niemniej wówczas temat ten zbytnio mnie nie zainteresował. Ponownie temat wrócił do mnie w ubiegły weekend, kiedy to sama znalazłam się właśnie w takim miejscu. Czym są miejsca mocy, czakramy czy też inaczej gruczoły Ziemi? To miejsca, promieniujące silną energią, pozytywną energią, którą podobno można się naładować. Po wizycie w takim miejscu nie tylko samopoczucie się poprawia, ale także mogą ustąpić męczące nas dolegliwości. Czary, powiecie… niezupełnie. Siła promieniowania jest fizycznie zmierzona, więc to nie żaden wymysł. Czy ma ono zbawienny wpływ na ludzi, to już zapewne temat do dyskusji. Niemniej każdy z nas słyszał o cudownych uzdrowieniach, o nagłym ustąpieniu choroby i tym podobnych cudach. Może sprawcą jest właśnie owa energia, płynąca z Ziemi, w końcu my także jesteśmy energetycznymi tworami, potrzebujemy jej do życia.

Co ciekawe, większość miejsc mocy znajduje się na wzgórzach lub w miejscu, gdzie postawiono kościoły, inne świątynie czy też grobowce. Ludzie od zawsze wyczuwali energię, do miejsc takich przywiązywali szczególną wagę, otaczali je kultem i wykorzystywali do celów duchowych. To tutaj stawiali pogańskie świątynie, uprawiali kult Słońca czy Księżyca, czcili inne bóstwa, a kiedy przyszło chrześcijaństwo w ich miejscu postawiono kościoły.

Istnieje cała teoria na temat miejsc mocy, o tym, że są one ze sobą połączone liniami energetycznymi i tworzą, tzw. geometryczną siatkę Ziemi. Owa siatka przypomina swoją strukturą kryształ. Taką hipotezę wysunęli rosyjscy naukowcy: Gonczarow, Makarow i Moroz. W ich teorii chodzi o to, że podobnie jak w krysztale na Ziemi istnieje pewien rodzaj symetrycznej sieci z aktywnymi węzłami. Naukowcy wzięli sobie za cel połączenie na mapie świata miejsc, gdzie zrodziły się najstarsze cywilizacje. Wynik był zaskakujący. Linie utworzyły sieć regularnych pięciokątów. Inny badacz tego tematu, niejaki Alfred Watkins zauważył, że wiele miejsc kultu w jego rodzinnych stronach leży wzdłuż jednej linii prostej. Liczne kurhany, kamienny krąg Stonehenge, Old Sarum, katedra w Salisbury, krąg Clearbury czy też obóz Frankerbury utworzyły zadziwiająco prostą linię. Watkins szukał wytłumaczenia w historycznym podłożeniu, jednak to, co od razu rzucało się w oczy to to, że wszystkie obiekty, leżące w jednej linii, były starożytnymi miejscami kultu. Owe linie Watkins nazwał “liniami ley”, co w języku walijskim oznacza “święte, otoczone miejsce”. Najsilniejsze z “lay lines” oplatają całą naszą planetę i łączą najmocniejsze energetycznie punkty. Nazywa się je czakramami bądź gruczołami Ziemi. Jakie to miejsca?

EGIPSKIE PIRAMIDY W GIZIE

To najbardziej popularna atrakcja turystyczna w Egipcie, jak i jedna z najsłynniejszych na świecie. To podobno także najsilniejsze miejsce promieniowania na Ziemi. Właśnie spod Wielkiej Piramidy wchodzą najmocniejsze strumienie energii, a i kształt jest nie bez znaczenia, stożkowa forma działa jak wielki wzmacniacz. W Komorze Królewskiej piramidy promieniowanie wynosi aż 170 jednostek w skali Bovisa i jest to najmocniejszy do tej pory zanotowany pomiar. Z Wielkiej Piramidy wychodzi aż 10 “lay lines” i to właśnie one owijają energetycznie naszą planetę, transportując energię na ogromne odległości, łącząc przy tym miejsca kultu na całej Ziemi. Byliście w tym miejscu? Coś poczuliście? Ja byłam w pobliżu, niemniej do samych piramid nie dotarłam.

Al'Gizah Pyramids

Źródło: https://www.flickr.com/photos/liberato/583821538/

MACHU PICCHU W PERU

To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Teorii na temat roli i znaczenia Świętego Miasta Inków jest sporo. Miasto zostało wzniesione w XV wieku na miejscu wcześniejszej o wiele starszej cywilizacji, a opuszczone około 100 lat później. Punktami najwyżej położonymi są obserwatorium astronomiczne, Słoneczna Wieża i Świątynia Trzech Okien. Wszystkie te obiekty służyły kultowi Słońca, które to dla Inków było największym bóstwem. Ciekawe, że przesiadujący tu kapłani potrafili przewidzieć koniec ich cywilizacji. Machu Picchu to mój cel na 216. Jeśli uda mi się tam dotrzeć, nie omieszkam sprawdzić energetycznego promieniowania.

Peru informacje praktyczne

JEZIORO TITICACA W BOLIWII/PERU

Położone na wysokości 3820 m n.p.m. jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Znajduje się na nim aż 41 wysp. Największa z wysp nosi nazwę Isla del Sol i mieści się na terenie Boliwii. Na wyspach oraz również na dnie jeziora w pobliżu Isla del Sol znajdują się ruiny, będące pozostałościami po jednej z najstarszych cywilizacji na kontynencie, nosiła ona nazwę Tiahianaco. Rozwój owej cywilizacji datuj się na okres od X w. p.n.e. do X w. n.e., po czym to została ona wchłonięta przez Inków. Według ich wierzeń, to właśnie na Isla del Sol narodziło się tak bardzo czczone przez nich bóstwo, Bóg Słońca Inti. Owa wyspa do dnia dzisiejszego uważana jest przez mieszkające tam plemiona za święte miejsce.

Peru informacje praktyczne

MOHENDŻO DARO W PAKISTANIE

To kolejna zagadka starożytności. Ruiny miasta odkryte zostały dopiero w latach 20-stych XIX wieku. To największa aglomeracja kultury harappańskiej, rozwijającej się między 3500 a 1500 r. p.n.e. W na terenie obecnego Pakistanu w dolinie rzeki Indus archeolodzy odkryli całą osadę pozostałą po dawnej cywilizacji. Co ciekawe, odkopali także szkielety ludzi, niektórzy trzymali się nawet za ręce. Można się domyślać, że ich śmierć przyszła nagle, że być można spotkała ich jakaś zagłada. Ponadto, szkielety wykazują promieniowanie radioaktywne. Jednak to nie wszystko. Na terenie wykopalisk znaleziono czarne kawałki szkła, które były pozostałościami glinianych naczyń, stopionych na skutek działania niewyobrażalnie wysokiej temperatury. Wątpliwości budzą także cegły, w których powstały bąble powietrza, a to kolejny dowód na działanie wysokiej temperatury. Podobno takiego efektu nie mógłby spowodować żaden naturalny kataklizm. Zatem co się tutaj wydarzyło? Bomba jądrowa w starożytności?

Back to the Ancient Times of Indus Civilisation | Mohenjo-Daro Ruins. Mohenjo-Daro | Sindh Province, Pakistan | 20 11 2011

Źródło: https://www.flickr.com/photos/knizam94/6803878974

WYSPA WIELKANOCNA

Kolejne bardzo zagadkowe miejsce, na temat którego powstała już niezliczona liczba opowieści. Jest to najbardziej wysunięta na wschód wyspa Polinezji, należy do Chile. Na Rapa Nui znajdują się tajemnicze wielkie posągi – moai, które to do dziś wzbudzają dużo emocji i spędzają sen z powiek wielu badaczom. Jest ich 887. Figury mają ponad 6 metrów wysokości i ważą średnio ponad 20 ton. Na wyspie znaleziono także jedną niedokończoną, która do dziś spoczywa w kamieniołomie, ma aż 21 metrów wysokości, a jej waga to ok. 270 ton! Do dziś do końca nie wiadomo, jak owe posągi były transportowane oraz podnoszone i osadzane w ziemi. Nie wiadomo także, jak na głowach moai umieszczano kapelusze, pochodzące z innych miejsc niż posągi.

Easter Island Ahu Tongariki

 Źródło: https://www.flickr.com/photos/ndecam/5803816395/

GÓRA SHASTA W KALIFORNII

Słyszeliście o tej górze? Szczerze przyznam, że ja nie, aż do teraz. To miejsce wygasłego wulkanu. Co takiego skrywa? Pod ową górą podobno zostało założone legendarne miasto Telos z czasu lemuriańśkiego. Shasta leży na pograniczu Kalifornii i Oregonu. Miasto owiane jest licznymi legendami, jedni w ogóle wątpią w istnienie owej osady, inni zaś snują opowieści o aniołach, UFO, czy wniebowstąpionych mistrzach. Podobno Telos skrywało wszystkie ważne zapisy o naszej planecie, było także tzw. międzyplanetarną furtką, łączącą Ziemię z innymi międzygalaktycznymi kanałami. Telos nazywane było “kryształowym miastem światła z siedmioma promieniami”, a sama jego nazwa oznacza “komunikację z duszą”.

ULURU W AUSTRALII

Czerwone serce Australii, zwane też Ayers Rock, to niewątpliwie symbol tego kraju. Góra znajduje się w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta, w pobliżu miasteczka Yulara. Wysoka nie jest, liczy ponad 300 metrów i ma 8 km obwodu. Z lotu ptaka kształtem przypomina trójkąt. Jej kolor oraz surowość ma w sobie coś magicznego. Dla Aborygenów to miejsce święte i dlatego też ciągle apelują do turystów, by powstrzymali się przed wspinaniem na jej szczyt. Dla nich to szlak mitycznych duchów ich przodków. 

STONEHENGE W ANGLII

Słynny kamienny krąg leży w południowej Anglii, 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire. Czym była owa megalityczna budowla z epoki neolitu i brązu? Zdania są podzielone, jednak większość łączy Stonehenge z kultem Słońca i Księżyca. Tajemniczy krąg zbudowany jest z 30 wielkich sarsenów, kamieni, będących odmianą piaskowca. Wewnątrz ułożony jest pierścień tzw. błękitnych kamieni, a w nim dwie podkowy. Co ciekawe, pochodzenie owych kamieni zagadką nie jest, przybyły tu z kamieniołomu w północnej Walii, oddalonego od Stonehenge o, uwaga…, 300 km! Jak jednak zdołano je tu przetransportować, to już daje do myślenia. Kamienie ważą nawet 8 ton. Kamienny krąg budowano stopniowo przez prawie tysiąc lat, budowę rozpoczęto około 3000 p.n.e. Tutaj grzebano także zmarłych.

GÓRA KALIAS W TYBECIE

Według przepowiedni Buddy Góra Kalias to pępek świata. Położona jest na Wyżynie Tybetańskiej w paśmie Himalajów, a mierzy 6714 m n.p.m. Szczyt posiada cztery zbocza, symbolizujące cztery strony świata. Kalias to także duchowy ośrodek czterech religii: buddyzmu tybetańskiego, hinduizmu, indyjskiego dżinizmu oraz przedbuddyjskiej religii animistycznej bonpo (oryginalna pisownia bönpo).

Chiu (Jiu) Gonpa and Gang Rinpoche,Mt. Kailash,གངས་རིན་པོ་ཆེ།

Źródło: https://www.flickr.com/photos/reurinkjan/3565007641/

Mówi się, że jest siedem głównych czakramów Ziemi. Są dwie wersje, które wskazują owe siedem punktów energetycznych.

Pierwsza wersja:

 •    czakra podstawy – Góra Shasta w Kalifornii,
 •    czakra przyjemności – Machu Picchu w Peru,
 •    czakra osobowości – Ayer’s Rock w Australii,
 •    czakra miłości – Avebury i Glastonbury w Anglii,
 •    czakra kreatywności – Piramidy egipskie w Gizie,
 •    czakra transcendencji – Kun / Lun / Gobi-Lop-Nor Desters w Mongolii,
 •    czakra absolutu – Góra Cooka na Nowej Zelandii.

Druga wersja:

 •    czakra podstawy – Góra Shasta w Kalifornii,
 •    czakra przyjemności – Jezioro Titicaca w Ameryce Południowej,
 •    czakra osobowości – Uluru w Australii,
 •    czakra miłości – Avebury i Glastonbury w Anglii,
 •    czakra kreatywności – Piramidy egipskie w Gizie, Sfinks i Góra Oliwna w Egipcie,
 •    czakra transcendencji – Glastonbury i Shafterbury w Anglii,
 •    czakra absolutu – Góra Kalias w Tybecie.

Ile z tych miejsc odwiedziliście? Czy rzeczywiście doświadczyliście super doładowania? Ja już od samego patrzenia na zdjęcia czuję niesamowity przypływ energii;)

Wykorzystane materiały:

Miejsca mocy, czyli czakramy

Czakramy świata

Co się stało w Mohendż-Daro?

Zagłada Mohendżo Daro

Nowe tajemnice Stonehenge

Titicaca, Jezioro

Warto przeczytać:

Pole energetyczne Ziemi

Miejsca mocy, meridiany

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *