Budapeszt,  Europa,  Węgry

Jaskinia Pál-völgyi niedaleko centrum Budapesztu

Oprócz gorących term oraz zabytkowych budowli Budapeszt słynie także z ciekawych jaskiń. Jedna z nich od początku była na mojej liście. To Pál-völgyi, najdłuższa jaskinia na Węgrzech. Obecnie łączna długość korytarzy wynosi 30 km, co daje o 4 km więcej niż system jaskiń w Aggtelek. Oczywiście do zwiedzania udostępniony jest jedynie fragment, który i tam robi ogromne wrażenie. Jaskinia została odkryta w 1904 roku, a od 1919 udostępniona jest jako atrakcja turystyczna. W jaskini panuje stała tempeatura o każdej porze roku i jest to 10 st. C. Dlatego warto założyć dłuższe spodnie oraz mieć przy sobie polar lub cieplejszą bluzę.

427.JPG 491.JPG

Do jaskini trzeba dojechać, nie jest to jednak bardzo skomplikowane, gdyż znajduje się ona około 3,5 km od centrum. Przy Moście Małgorzaty (Margit híd) po stronie Budy trzeba wsiąść w tramwaj nr 17 i wysiąść na przystanku Kolosy tér. Tutaj należy się przesiąść w autobus nr 65 (bez różnicy, czy jest to 65 czy 65A), który ma tutaj swoją pętlę i którym dojedziemy pod samą jaskinię, a nazwa przystanku to Pál-völgyi cseppkőbarlang. Aby kierowca zatrzymał się tam, gdzie chcemy, koniecznie trzeba wcześniej wcisnąć przycisk. A przystanek poznamy po dużym parkingu po prawej stronie, ale wtedy może być już za późno, jak było w moim przypadku. Niemniej jeśli wysiądziemy dalej, tragedii nie będzie, bo odłegłość nie jest duża. Autobus kursuje co 40 minut, więc dobrze jest się wstrzelić w odpowiednie godziny, by potem nie sterczeć na przystanku.

jaskinia mapa

UWAGA! W czasie mojego lipcowego pobytu przystanek tramwaju nr 17 nie funkcjonuje, remontowane są tory. Z przystanku za Mostem Małgorzaty trzeba zejść na dół (tam jest stacja metra), wyjść na zewnątrz i obejść rozkopany teren. Trzeba przejść przez ulicę i po drugiej stronie (od strony Dunaju) znajduje się przystanek autobusowy, z którego do przystanku Kolosy tér dojedziemy kilkoma liniami (trzeba wysiąść na trzecim przystanku od Margit híd). Autobusy kursują wzdłuż nadbrzeża, więc można wsiąść wcześniej, czy to przy wejściu na Górę Gellerta, czy też przy kolejce na Wzgórze Zamkowe. Wysiadając na przystanku Kolosy tér, trzeba się cofnąć do skrzyżowania, na którym trzeba przejść na drugą stronę prostopadłej ulicy. Potem idziemy prosto, mijamy tory tramwajowe, skąd widać już pętlę autobusu nr 65 (rozkład poniżej). Jeśli przesiadka będzie krótka, cały dojazd zajmuje około pół godziny z centrum, a nawet mniej.

425.JPG

Widok z przystanku autobusowego (zastępczego)

20150726_091953.jpg 20150726_093225.jpg

Jaskinia czynna jest codzienie oprócz poniedziałku w godzinach od 10:00 do 17:00, natomiast ostatnie wejście odbywa się godzinę przed zamknięciem, czyli o 16:00. Takie godziny obowiązują w weekendy w porze letniej, czyli od 01.06. do 31.08. W ciągu tygodnia jaskinia czynna jest do godziny 16:00. Bilet normalny kosztuje 1400 HUF, zaś studencki 1100 HUF. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa 50 minut. Jeśli w grupie jest większość obcokrajowców, mamy szansę na to, że przewodnik będzie opowiadał w języku angielskim, jeśli jednak jesteśmy w mniejszości, przewodnik mówi po węgiersku, jak jest w moim przypadku (poza mną są sami Węgrzy). Pani w kasie oprócz biletu wręcza mi karteczkę z opisem wszystkich komnat po angielsku. Jaskinia jest zdecydowanie warta odwiedzenia.

430.JPG

Udostępniona trasa ma pół kilometra, a zwiedzający muszą pokonać wiecej niż 400 schodów. Trasa prowadzi niekiedy bardzo wąskimi korytarzami, możemy zobaczyć tutaj przepiękne formy i nacieki skalne. Atrakcją jest niewątpliwie prawie pionowe wejście po 7-metrowej drabinie (120 stopni) i przeciskanie się między ścianami. Jako że jaskinia jest częścią Narodowego Parku Duna-Ipoly, dotykanie ścian jest zabronione, niemniej nie wszyscy zdają się tego przestrzegać. Fotografowanie jest jak najbardziej dozwolone, jednak tempo zwiedzenia z pewnością nie pozwoli na rozstawienie statywu. Akustyka w niektórych częściach jest niesamowita, na dowód tego w pewnym momencie będziemy mogli posłuchać muzyki.

434.JPG 441.JPG 454.JPG 455.JPG 461.JPG 465.JPG 466.JPG 470.JPG 486.JPG 487.JPG

Inne jaskinie, które można odwiedzić w Budapeszcie to:

  • Labirynt na Starówce – (Budavári Labirintus)
  • Szemlő-hegy

Jaskinia Szemlő-hegyi znajduje się niedaleko Pál-völgyi, więc to świetny odwiedzić je za “jednym zamachem” (co mi się niestety nie udaje). Z jaskini Pál-völgyi trzeba przejść ok. 400 metrów ulicą Szépvölgyi, by dojść do przystanku autobusu nr 29, którym dojedziemy do Szemlő-hegyi-barlang (wysiadamy na drugim przystanku). Cena biletu do Szemlő-hegyi to 1000 HUF, a zwiedzanie trwa ok. pół godziny. Powrót jest prosty, bo autobusem nr 29 dojedziemy do przystanku Kolosy tér,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *