Informacje praktyczne,  Poradniki,  Zapiski różne

Poradnik samodzielnego podróżowania: planowanie trasy

Planowanie trasy to najbardziej czasochłonny etap przygotowywania wyjazdu na własną rękę. Oczywiście pod warunkiem, że chcemy ułożyć konkretny plan i nie mamy zamiaru iść na żywioł. Zwykle przy określonej ilość czasu wcześniej przygotowany plan to podstawa, bo wówczas możemy zobaczyć jak najwięcej i zminimalizować czas potrzebny na miejscu na namierzenie interesujących nas atrakcji. Wyznaczanie trasy zawsze pochłania najwięcej mojej energii, a mimo to tę część przygotowań lubię najbardziej. Podczas ustalania punktów do zobaczenia, miejsc noclegowych dowiaduję się najwięcej, zawsze udaje mi się odkryć coś nowego, co wywołuje jeszcze większą ekscytację przed podróżą.

Zatem jak zabrać się za wyznaczanie trasy? Pierwsza kwestia, to jaką formę ma mieć nasza podróż. Czy planujemy zatrzymać się w jednym miejscu i traktować je jako bazę wypadową, czy też organizujemy objazdówkę i nocujemy gdzieś po drodze. Opcja pierwsza jest o wiele łatwiejsza. Skupię się zatem na opcji nr 2, bo właśnie taką formę wybieram najczęściej.

Najważniejsze narzędzia to:

 • Wyszukiwarka Google: co warto zobaczyć w…
 • Mapy Google / Grafika Google / Youtube
 • Portale podróżnicze
 • Wirtualne przewodniki
 • Fora internetowe
 • Blogi podróżnicze
 • Narzędzia webowe, tzw. „tripplannery”
 • Informacje od lokalesów
 • Biura podróży

WYSZUKIWARKA GOOGLE, CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ 

Od tego zaczynam prawie zawsze. W ten sposób szybko znajduję najpopularniejsze, największe atrakcje danego kraju czy regionu. Nigdy nie skreślam danego miejsca tylko dlatego, że przyciąga ono tłumy, bo przecież skoro tak jest, to coś w nim musi być. Niemniej zawsze sprawdzam, czy jest ono warte swej sławy i okupujących je tłumów. Gwarantuję, że w większości od razu na pierwszej stronie otrzymacie już konkretnie to, co Was interesuje. Oczywiście warto przejrzeć kilka lub nawet kilkanaście stron, by złapać pierwszy ogląd tego, co czeka nas na miejscu. Na co również warto zwrócić uwagę, to ciekawe miejsca, jakie wypluwa Google już na samym początku.

planowanie trasy poradnik

MAPY GOOGLE / GRAFIKA GOOGLE / YOUTUBE

Tutaj zaraz idzie w ruch mapa oraz opcja wyszukiwania grafiki w Google. Zaczynam tworzyć własną mapę, zaznaczam miejsca, które mnie interesują. Oprócz czytania sprawdzam również zdjęcia z danego regionu czy danej atrakcji, a także wyszukuję filmy na Youtubie. Miejsca oznaczam kolorami, albo według stopnia mojego zainteresowania, albo od razu grupuję w zależności od regionu. Do każdego miejsca dodaję notatkę, by potem wiedzieć, które zrobiło na mnie duże wrażenie, a które ewentualnie mogę sobie odpuścić. Dodatkowo sprawdzam także okoliczne punkty w pobliżu głównych atrakcji, a nóż widelec znajdę jakąś ukrytą perełkę, która pozostaje w cieniu jakiegoś sławnego miejsca. W ten sposób mogę wyznaczyć pierwszą trasę, poglądową oczywiście, gdyż na tym etapie nie mam jeszcze pojęcia, czy taki plan jest możliwy do zrealizowania, brak bowiem informacji o transporcie, noclegach i innych aspektach, które być może trzeba będzie uwzględnić w planie.

W kolejnym etapie najprawdopodobniej będę musiała zrezygnować z części wybranych wcześniej atrakcji, przeważnie odrzucam punkty, znajdujące się nie po drodze oraz te, dla których nie wystarczy czasu lub środków. W celu dokonania takiej weryfikacji potrzebna jest kolejna porcja solidnej wiedzy. A skąd ją wziąć? Oczywiście w większości z Internetu, czas na przekopywanie stron, portali i for internetowych wzdłuż i wszerz.

PORTALE PODRÓŻNICZE 

Globtroter

To jeden z najstarszych i największych serwisów w Polsce, skupiający miłośników podróży. Znajdziecie tu mnóstwo informacji praktycznych, porad, artykułów, jak również jest możliwość zadania pytania na forum i uzyskania odpowiedzi od osób, doświadczonych w danym temacie. Portal jest naprawdę rozbudowany i trzeba poświęcić trochę czasu, by dotrzeć do informacji, których szukamy. Robię to w następujący sposób. Wchodzę najpierw sekcję Przewodniki, następnie wybieram z listy kraj, do którego się wybieram. System wypluwa wszystko, co jest dostępne na dany temat, odpowiednio grupując w sekcje. Najpierw pojawiają się informacje ogólne o danym kraju oraz te, na które turyści z Polski powinni zwrócić szczególną uwagę, jak np. przepisy wizowe, celne, drogowe, informacje o służbie zdrowia oraz bezpieczeństwie. Następnie pojawia się galeria zdjęć, a pod nią forum z widocznymi tematami. Na samym końcu mamy artykuły oraz relacje z podróży.

Przewodnik
Kraje, przelicznik walut, szczepienia przed podróżą
Artykuły
Relacje z podróży, porady praktyczne
Drogowskaz
To miejsce, gdzie osoby planujące swoje podróże mogą znaleźć adresy artykułów w Internecie zawierające dodatkowe informacje, często są to blogi podróżnicze
Forum
Porady, opinie i informacje
Galeria zdjęć
Szukanie inspiracji

planowanie trasy poradnik

planowanie trasy poradnik

planowanie trasy poradnik

planowanie trasy poradnik

planowanie trasy poradnik

Travelbit 

Tzw. centrala polskich globtroterów, czyli portal podobny do Globrotera. Najważniejsze działy w przypadku planowania podróży, a szczególnie wyznaczania trasy to Relacje z podróży oraz Forum. W Relacjach bardzo często znajdziemy już gotowe plany, szczegółowo rozpisane na poszczególne dni.

Relacje z podróży
Posegregowane kontynentami, ułożone alfabetycznie

Forum
Podział na kontynenty plus inne wątki

planowanie podróży wyznaczanie trasy

planowanie podróży wyznaczanie trasy

planowanie podróży wyznaczanie trasy

planowanie podróży wyznaczanie trasy

WIRTUALNE PRZEWODNIKI 

Koniec świata

Jeden z największych serwisów tego typu. Myślę, że większość z Was zna i korzysta. Mnóstwo informacji od doświadczonych podróżników. Niestety portal nie jest od jakiegoś czasu aktualizowany, więc niektóre informacje mogą być nieaktualne. Do wyznaczania trasy przyda się sekcja Co warto zobaczyć, często wzbogacona o dodatkowe informacje.

podroznicze portale

Mandalay

Przewodnik po Azji, fantastyczne narzędzie do namierzenia miejsc wartych odwiedzenia oraz planowania trasy. Ciekawe miejsca naniesione są na mapę, ich atrakcyjność zaznaczona jest odpowiednim kolorem, czerwonym – te najbardziej warte odwiedzenia, białym – te najmniej. W każdą kropeczkę możemy kliknąć i dowiedzieć się więcej na temat danej atrakcji. Do tego mamy także galerię zdjęć oraz opinie osób, które dane miejsce odwiedziły. My także możemy dodać swoją. To, co wyróżnia ten portal, to przejrzysta mapa, która od razu daje pomysł na potencjalną trasę. Co ciekawe Mandalay jest serwisem niezależnym i niekomercyjnym, który jest wyrazem wielkiej pasji podróżniczej.

podroznicze portale

portale podroznicze

Abc… 

abctajlandia   abcmalediwy   abcindonezja …

Seria przewodników zaczynająca się od abc plus nazwa kraju. Znajdziecie tu informacje o pogodzie, atrakcjach, transporcie, wizach, szczepieniach, kulturze, kulinariach, przyrodzie, ciekawostki o kraju, opis regionów, informacje na temat historii, polityki, top 10, czyli 10 rzeczy, które musisz odwiedzić, zrobić, spróbować…, top 10 Internautów, czyli po prostu wszystko.

portale podroznicze

FORA INTERNETOWE 

To kopalnia wiedzy na każdy temat, trasa, noclegi, komunikacja lokalna, bezpieczeństwo. To tutaj znajdziecie praktyczne informacje z pierwszej ręki. I w zasadzie słowo “kopalnia” można rozumieć dosłownie, bowiem nie raz na przekopanie wątków oraz komentarzy trzeba poświęcić mnóstwo czasu. Sprawę można ułatwić sobie, korzystając z opcji wyszukiwania, zarówno dostępnej na forum, jak i zwyczajnie z wyszukiwarki Google. Często Google wypluwa właśnie wpisy z różnych for internetowych i mamy w zasadzie to, czego szukamy.

Moim numerem jeden w Polsce jest forum Fly4free. Znajdziecie tu także gotowe trasy, praktyczne porady odnośnie planowania, informacje o lokalnym transporcie, tak naprawdę o wszystkim, co składa się na podróżowanie. Forum żyje i jest niezwykle popularne wśród osób podróżujących, toteż informacje są aktualne.

Jednak kiedy potrzebnej informacji nie mogę znaleźć na Fly4free, wówczas poszukiwania zaczynam na forum Tripadvisor. I to forum bardzo Wam polecam, wielokrotnie znalazłam tutaj takie porady, do jakich nigdzie indziej dokopać się nie mogłam. Często trafić można na całą trasę rozplanowaną co do dnia, ludzie pytają oraz wrzucają aktualne informacje. Dzięki Tripadvisor’owi do Chang Rai dotarłam bezpośrednio z Bangkoku, bez żadnej przesiadki i zatrzymywania się w Chang Mai, na czym bardzo mi zależało. Dzięki Tripadvisor’owi mogłam monitorować sytuację na drodze z Palenque do San Cristobal w Meksyku, na której dochodziło do niezbyt przyjemnych sytuacji. Forum jest anglojęzyczne. Dla mnie to numer jeden w ogóle.

Inne fora to oczywiście: Globtroter, Travelbit czy Loter.

BLOGI PODRÓŻNICZE 

No tak, nieskromna będę i polecę oczywiście siebie. Zawsze staram się rzetelne opisywać swoje podróże, stawiam w głównej mierze na informacje praktyczne, tak, aby ktoś mógł skorzystać z mojego doświadczenia i wiedzy. Tak więc zapraszam, zajrzyjcie także do innych wpisów.

Blogów podróżniczych jest mnóstwo i ciągle powstają nowe. Dzięki temu coraz łatwiej wyruszyć gdzieś na własną rękę, coraz łatwiej zorganizować taki wyjazd samemu. Nie będę tutaj polecać konkretnych blogów, bo to, który nas zainteresuje zależy od miejsca, do którego się wybieramy. Warto zagłębić się w Internet, warto sprawdzać także te mniej znane, często trafiam na takie i znajduję tam mnóstwo przydatnych informacji, jak np. teraz podczas przygotowań do podróży na Seszele.

Serwisem skupiającym polskie blogi podróżnicze jest portal o zaskakującej nazwie Blogi Podróżnicze😉 Oczywiście nie znajdziecie tu wszystkich istniejących, a tylko te, których autorzy zgłosili się do serwisu. Najłatwiejsza forma dotarcia do potrzebnych informacji to skorzystanie w wyszukiwarki na stronie. Wówczas dostaniemy listę wpisów na dany temat, czy konkretnie o danym kraju.

planowanie podróży wyznaczanie trasy

NARZĘDZIA WEBOWE TZW. “TRIPPLANERY” 

Z webowych narzędzi do planowania jeszcze nie korzystam aż tak często. Ciągle szukam takiego, które spełniałoby moje wszystkie potrzeby i ciągle znaleźć nie mogę. Jak na razie wygrywają Mapy Google, bo łatwo mogę nanieść interesujące mnie punkty, mogę zrobić notatki, dodać zdjęcia, wyznaczyć trasę, zmierzyć odległości oraz oznaczyć odpowiednio miejsca specjalnymi ikonkami. Mapa jest przejrzysta i bardzo użyteczna. Jest to mapa stworzona przeze i nie posiada żadnych automatycznie wgrywanych funkcji, co można znaleźć w webowych plannerach. Nie pozwala także stworzyć kosztorysu, co byłoby także bardzo przydatne.

planowanie podróży wyznaczanie trasy

Travellerspoint

Z tego narzędzia korzystam od niedawna. Jak na razie najbardziej przypadło mi do gustu. Jest to portal podróżniczy, umożliwiający między innymi wytyczanie trasy oraz tworzenie całego planu wraz z konkretnymi datami. Do każdego punktu można dodać notatkę oraz zakładki w postaci linków. Często robię listę stron, które zawierają przydatne informacje na temat danego miejsca. Taką listę mogę stworzyć w Travellerspoint. Przycisk “Add to Travel Plan” należy najpierw dodać do Zakładek w przeglądarce Chrome (instrukcję jak, to zrobić znajdziecie się w portalu przy “Bookmarks”). Następnie, gdy chcemy dodać daną stronę, wystarczy kliknąć na ten przycisk, wybrać podróż oraz miejsce, do którego chcemy ją dodać w planie, zatwierdzić i gotowe. Jako, że w portalu znajdziemy także przewodniki o wielu krajach i ich regionach, często automatycznie przy danym punkcie pojawia się krótki opis danego miejsca. Pojawia się on w widoku Mapa, bowiem do dyspozycji mamy dwa widoki: plan rozpisany na poszczególne przystanki oraz mapę. Gdy plan jest gotowy, można go wyświetlić w formacie do drukowania i oczywiście wydrukować. Portal jest anglojęzyczny.

plany podrozy portal

portal podrozniczy

A oto krótka instrukcja, jak korzystać z plannera w Travellerspoint:

Inne tripplannery, które możecie wypróbować to:

INFORMACJE OD LOKALESÓW 

A gdyby tak mieć info naprawdę z pierwszej ręki? Gdyby móc zasięgnąć języka u źródła, będąc jeszcze w domu? Okazuje się, że jest taka opcja. W Internecie pojawiło się już kilka portali, zrzeszających tzw. lokalesów, którzy to na łamach serwisu doradzają, pomagają, polecają. Można dotrzeć do miejsc, o których w przewodnikach się nie przeczyta. Świetny pomysł, prawda?

like A local

Lokalesi dzielą się swoimi pomysłami na temat tego, co warto zobaczyć w ich miejscu zamieszkania. Dodatkowo można tutaj wynająć lokalnego przewodnika, który często za niewielką opłatą pokaże miasto lub zorganizuje jakąś wycieczkę.

planowanie podróży wyznaczanie trasy

poradnik samodzielnego podrozowania

Spotted by Locals

Jest to portal z przewodnikami tworzonymi przez lokalesów. Podobnie jak w poprzednim serwisie tutaj także osoby, mieszkające w danym miejscu polecają, doradzają, piszą o miejscach, które warto odwiedzić.

poradnik samodzielnego podrozowania

poradnik samodzielnego podrozowania

poradnik samodzielnego podrozowania

BIURA PODRÓŻY 

Tak, zaglądam na strony biur podróży. Zaczynam często od Itaki, gdyż tam oprócz rozpisania planu na poszczególne dni mam także do dyspozycji mapkę poglądową z zaznaczonymi miejscami. To bardzo pomaga w wizualizacji trasy. Biur podróży jest mnóstwo, warto trochę poszperać, bo często te mniej znane potrafią mieć w planie dodatkowe punkty.

poradnik samodzielnego podrozowania

Jak widzicie wyznaczenie trasy, znalezienie ciekawych miejsc do zobaczenia może być naprawdę czasochłonne. Jednak ja to lubię, wprost uwielbiam. Wiem, że znajdą się tacy, co powiedzą, że spontan jest najlepszy. Pewnie tak. Niemniej przy ograniczonej ilości czasu z podróży zawsze chcę wycisnąć jak najwięcej.

A Wy jak podróżujecie? Układacie konkretny plan przed wyjazdem czy idziecie na żywioł? W jaki sposób wyznaczacie trasę? Zdradźcie swoje sposoby.

3 komentarze

 • Aga z podróży szczypta

  jadąc bez planów czuję dyskomfort. Podobnie jak Ty uwielbiam etap wyznaczania trasy, mimo że jest czasochłonny. Muszę jeszcze włączyć do planowania filmiki na youtoubie. Ostatnio mnie oświeciło w tej kwestii 🙂

 • izo home

  Ja mam to szczęście, że całym planowaniem urlopu zajmuje się mąż. Nie muszę na to tracić czasu. Wielu osobom sprawia to frajdę, ale ja niekoniecznie to lubię. Z drugiej strony nie lubię niezaplanowanego czasu, więc jestem wdzięczna z takie artykuły jak ten, który krok po kroku pomaga rozplanować trasę urlopową.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *