najpiękniejsze plaże świata
La Digue,  Praslin,  Seszele

Pierwsze wrażenia po powrocie z seszelskiego raju

To miał być prawdziwy wypoczynek. Bez napiętego grafiku, bez gonitwy i ciągłej zmiany miejsca. I tak właśnie było. Wiadomo, kto by się spieszył w raju? Bo właśnie z tym kojarzą się Seszele, z rajskimi wyspami, pięknymi piaszczystymi plażami, pochylającym się ku wodzie palmami oraz malowniczymi głazami, dekorującymi niemalże każdą z plaż. Seszele to archipelag, w skład którego wchodzi aż 115 wysp i wysepek, z czego tylko 33 są zamieszkałe. Największa to Mahe ze stolicą Victoria, to tutaj wylądujecie, gdy obierzecie ten właśnie kierunek. Za chwilę dowiecie się, dlaczego warto pojechać na Seszele…. bo to, że jest to wyjątkowe miejsce, nie ulega wątpliwości.

Seszele kojarzą się z czymś jeszcze. Z wysokimi cenami. I rzeczywiście, ogólnie jest drogo, niemniej można tu przeżyć za rozsądne pieniądze, nie wydając więcej niż w Europie. Największy wydatek to bilet lotniczy oraz zakwaterowanie, choć jest i na to sposób, jeśli zdecydujemy się na tzw. self-catering. Prawdopodobnie przez wysokie ceny oraz zakaz biwakowania, nie spotkacie tu podróżującej młodzieży. Nie ma tu hosteli, oferujących tanie noclegi, a rozbijanie namiotów jest zabronione. Za to często spotkać można pary w wieku 30+, 40+, 50+ i więcej.

Jeśli planujecie wyjazd na seszelskie wyspy, koniecznie zajrzyjcie do mojego mini przewodnika:

 

Na Seszelach mieszają się wpływy francusko-angielskie, i tak np. kreolski seszelski powstał na bazie francuskiego, natomiast ruch drogowy ciągle jest lewostronny. Wszystko ma swoje uzasadnienie w historii, a historia wysp jest dość burzliwa. Przez długi czas pozostawały one niezamieszkałe, sporadycznie przybywali tu kupcy arabscy, z czasem także piraci. Z chwilą, gdy pojawili się tu Portugalczycy, wszystko zaczęło się zmieniać. Wyspy zostały zaanektowane przez Francję oraz nazwane Seszelami na cześć francuskiego ministra finansów na dworze króla Ludwika XV, Jean Moreau de Sechelles. Wówczas zaczęli ściągać tu pierwsi osadnicy, sprowadzając również niewolników. Następnie wyspy znalazły się pod okupacją Wielkiej Brytanii, spór toczył się przez jakiś czas, jednak francuskie wpływy pozostały dominujące. Niepodległość Seszele uzyskały zupełnie niedawno, bo dopiero w 1976 roku, z czego Seszelczycy są niezwykle dumni.

co warto zobaczyć na Seszelach

BRAK TŁUMÓW NA SESZELSKICH WYSPACH

Ogromny pozytyw to brak tłumów, nawet w miejscach bardzo popularnych. I to jest właśnie nasze pierwsze wrażenie po przybyciu na plażę Cote D’Or na Praslin. Długa piaszczysta, ciągnąca się kilometrami plaża, która poza obrębem miasteczka jest zupełnie pusta. A dodatkowo im dalej od miasteczka, tym piękniej i bardziej dziko.

Miejscem, gdzie najwięcej osób plażuje, jest zdecydowanie słynna plaża na La Digue Source D’Argent. Mimo opłaty za wstęp (jest to teren parku), przyciąga ona jak magnes. I nic dziwnego, sami kilkukrotnie tam plażowaliśmy. Niemniej również i tu, nie jest bardzo tłoczno. A jeśli chcecie mieć tę plażę, tylko dla siebie, warto przyjechać tu rano. Natomiast zachodnie wybrzeże na La Digue jest dosłownie puste, można się tu zaszyć wśród palm i mieć kawałek raju tylko dla siebie. Jest to niewątpliwie jeden z powodów, dlaczego warto pojechać na Seszele.

co warto zobaczyć na Seszelach

co warto zobaczyć na Seszelach

co warto zobaczyć na Seszelach

Seszele najpiękniejsze plaże

KLIMAT NA SESZELACH

Wiadomo tropikalny🙂 Przez cały rok jest tu bardzo ciepło, nawet w najchłodniejsze miesiące, jakimi są lipiec i sierpień, słupki pokazują ponad 20 stopni. Występuje tu jednak tzw. pora deszczowa, trwająca od listopada od marca, najwięcej pada w grudniu, styczniu oraz lutym. Podobno jednak w tych miesiącach również spokojnie da się poplażować.

Nasz wyjazd przypadł na przełom kwietnia i maja, co jest dobrą porą, by Seszele odwiedzić. Niemniej prognoza pogody nie nastrajała optymistycznie. W większości deszcze i burze, co oczywiście zaczęło mnie martwić. Na szczęście na miejscu okazało się, że prognozę pogody można sobie wsadzić wiadomo gdzie. Przez dwa tygodnie mieliśmy jeden cały dzień deszczowy (tropikalny deszcz naprawdę lubię) oraz dwa razy przez pół dnia niebo się zachmurzyło, raz coś tam popadało. Poza tym piękne słońce i prawie 30 stopni. Poziom wilgotności się zmieniał, co było wyraźnie odczuwalne. Po przylocie powietrze było jak w saunie, dosłownie. Zasada jest prosta, im więcej chmur, tym wilgotniej. Przy bezchmurnym niebie jest niemal idealnie.

dlaczego warto pojechać na Seszele

KULINARNIE, CZYLI JAK I CO ZJEŚĆ NA SESZELACH

Kulinarnie było pysznie. Wyspy, ocean, a więc i ryby, i owoce morza. W restauracjach jest smacznie, jednak bardzo drogo. Cena obiadu zaczynać się może od 50-60 zł. Niemniej jest na to sposób. Tzw. take away, gdzie jedzą mieszkańcy. Zwykle jest to albo przyczepa, albo budka, albo jakieś małe pomieszczenie z gastronomicznym wyposażeniem. Menu zmienia się codziennie, a nawet w dwa razy dziennie, gdyż bywa, że to, co serwowane jest na lunch, nie jest już dostępne po południu.

A serwowane są przeróżne dania… curry z ośmiornicy (moje ulubione), curry z kurczaka lub ryby, pieczony kurczak, wieprzowina lub ryba, dania z wołowiny, różne mięska z warzywami, dania kuchni kreolskiej oraz różne makarony. Mięska podawane są z ryżem oraz małą surówką z warzyw lub owoców, do tego czasami sos. Porcje są duże, spokojnie można się najeść. A cena? Od 3,5 do 5 Euro. I tak oto można na przykład zjeść romantyczną kolację na plaży o zachodzie słońca, popijając wszystko lokalnym piwkiem. Ech, taki rytuał przez dwa tygodnie, było bosko!

Zatem dlaczego warto pojechać na Seszele? Dlatego, by spróbować kreolskiej kuchni. Osoby, które lubują się w rybach i owocach morza, powinny być ukontentowane.

LUDZIE NA SESZELACH

Bardzo bardzo sympatyczni, serdeczni i pomocni, przy tym bardzo uśmiechnięci. Uwielbiają słuchać muzyki, często na cały regulator i tańczyć. Ale cóż się dziwić? Taka dawka słońca wytwarzać musi mnóstwo endorfin. Jak mieszkają, jak żyją, mieliśmy okazję podpatrzeć na La Digue, wynajmując pokój u przemiłej pary. Oboje pracują w jednym z hoteli na wyspie. Urlopu nie mają, wstają bardzo wcześnie rano, więc czasu wolnego niewiele. Niemniej to im nie przeszkadza świętować oraz spotykać się ze znajomymi. Podczas naszego pobytu pani gospodyni urządziła przyjęcie urodzinowe, na które również zostaliśmy zaproszeni. Było pysznie i wesoło, choć część gości jedynie okupowała stoliki.

Czy zdarza się naciągactwo? Niestety tak. Mafia taksówkowa działa i to bardzo sprawnie. Cena za kurs z lotniska z kosmosu, więc bardzo zaleca się zamówić transport z hotelu czy kwaterki. Można sporo zaoszczędzić. Teoretycznie powinien zostać włączony taksometr, ale nie zawsze da się to wyegzekwować. Do tego naliczona zostaje opłata za bagaż! Trzeba się targować, bo to już jest przesada.

Inna sytuacja, gdzie również trzeba być czujnym, to zakup wycieczek na pobliskie wyspy. Na Praslin po plaży oraz miasteczku chodzą tzw. naganiacze, więc tak naprawdę nie trzeba specjalnie szukać, bo to wycieczka znajdzie Was. Ceny u nich są sporo niższe niż w hotelu, więc warto. Niemniej może się zdarzyć, że nie wszystkie punkty z wycieczki zostaną zrealizowane lub ktoś po prostu celowo obiecał coś, by Was na tę wycieczkę skusić. O szczegółach napiszę w kolejnym wpisie.

dlaczego warto pojechać na Seszele

PLAŻE NA SESZELACH, CZYLI PRAWDZIWY RAJ

Oto główny powód, dlaczego warto odwiedzić Seszele. Tak, te plaże rzeczywiście wyglądają tak rajsko, jak w katalogach. Na Praslin moje serce skradła Anse Cote D’Or, szeroka piaszczysta plaża, która ciągnie się prawie przez 3 km. Piasek jest drobny i miękki, zejście do wody łagodne, wystarczy trochę odejść od głównej części miasteczka i już jesteśmy sami.

Na samym końcu znajdują się urokliwe skały, zanurzone w oceanie. Podczas odpływu można dojść do nich piaszczystą laguną, podczas przypływu woda sięga do ud lub pasa. W tej części można się dosłownie zaszyć i spędzić czas w spokoju na błogim lenistwie.

Tak, wiem, najpiękniejszą plażą na Praslin jest podobno Anse Lazio. Być może tak jest, niemniej podczas naszego pobytu w tej części wyspy były ogromne fale, a wejście do wody niemal niemożliwe. Zresztą, kilka lat temu zdarzyły się tu dwa ataki rekina, co skończyło się niestety tragicznie.

Na drugiej, odwiedzonej przez nas wyspie La Digue, znajduje się podobno najpiękniejsza plaża świata. To Anse Source D’Argent i rzeczywiście zdaje się zasługiwać na to miano. Plaża znajduje się na terenie parku, więc wstęp jest płatny. Jednak nikomu to zbytnio nie przeszkadza, bowiem zauroczeni tym miejscem, wracamy tu kilkukrotnie. Droga prowadzi koło starego cmentarza, przez waniliowe i bananowe pola, przez kokosowy gaj. Po drodze można również zobaczyć oraz nakarmić słynne seszelskie żółwie giganty.

Ścieżka na samą plaże kryje się wśród wielkich kamieni, charakterystycznych dla seszelskiego krajobrazu. Może piasek nie jest tak drobny, jak na Anse Cote D’Or, niemniej cała sceneria wręcz urzeka. W wodzie przy samym brzegu pływają przeróżne rybki, szczególną uwagę zwracają większe osobniki, które wręcz garną się do człowieka. Można tu pływać i snurkować. W zasadzie plaża dzieli się na kilka mniejszych plaż. Podążając ścieżką wśród skał, dojdziemy do dwóch barów owocowych, by na samym końcu zaszyć się na malutkim odosobnionym skrawku piasku.

dlaczego warto pojechać na Seszele

dlaczego warto pojechać na Seszele

dlaczego warto pojechać na Seszele

dlaczego warto pojechać na Seszele

Niemniej na La Digue pięknych plaż nie brakuje. Kolejna ulubiona to północna Anse Severe. Tutaj również można popływać, a snurkowanie w tej części wyspy jest najlepsze. Poziom wody potrafi się szybko zmieniać. Może być płytko po kostki, a może być i tak, że woda sięga aż do pasa i wyżej.

Na pewno mniej popularne jest zachodnie wybrzeże, tutaj jest naprawdę pusto. A plaże? Cudowne, ukryte wśród plam, jedynie zejście może być nieco utrudnione, ciężko je znaleźć, gdyż po prostu zarosło. Na La Digue wszystkie plaże mamy na wyciągnięcie ręki, no może koła, bowiem wystarczy wypożyczyć rower i w kilka lub kilkanaście minut dotrzemy tam, gdzie chcemy.

Na Praslin natomiast albo poruszamy się autobusami, które są niewiarygodnie tanie, albo wypożyczamy samochód.

dlaczego warto pojechać na Seszele

najpiękniejsze plaże świata

BEZPIECZEŃSTWO NA SESZELACH

Jest bardzo, bardzo bezpiecznie i to pod każdym względem. Spokojnie wieczorem można wybrać się na spacer. Rowery nie są w ogóle przypinane, a rzeczy można zostawić na plaży bez nadzoru i oddać się błogim kąpielom. Oczywiście lepiej nie mieć przy sobie wszystkich pieniędzy, kart i paszportu, bo po co się stresować i co chwilę zerkać w stronę ręcznika.

Czy wiecie, że na Seszelach nie ma w ogóle jadowitych zwierząt? Podobno można spać w dżungli i nic nam się niestanie, zero jadowitych węży, czy pająków. Oczywiście, gdy w naszej łazience pojawił się wielki nieproszony gość w postaci kosmatego pająka, ciężko było w to uwierzyć. Niemniej wszyscy pytani, potwierdzali ten fakt.

Inaczej ma się sprawa z żyjątkami wodnymi, bowiem na rekiny, moreny i płaszczki natknąć się można, a takie spotkanie może skończyć się różnie. Są za to przyjazne kraby i krabiki, zarówno na plaży, jak i poza nią. Wychodzą szczególnie w nocy. Wówczas mozolnie pracują nad swoimi domkami w ziemi.

I jeszcze jedno! Seszele to takie tropiki, w których nie ma żadnych groźnych tropikalnych chorób, żadnej malarii, dengi, czy innego paskudztwa. Aż dziwne, prawda? Oczywiście taki stan trwa do momentu, aż ktoś nie przywiezie jakiegoś paskudztwa z innej części świata. Swego czasu głośno było o zachowaniach na dżumę, która przyleciała tu z Madagaskaru. Niemniej te piękne wyspy to prawdziwy raj, w którym jest naprawdę bezpiecznie. A to kolejny powód, dlaczego warto pojechać na Seszele.

co warto zobaczyć na Seszelach

CZYSTOŚĆ NA SESZELACH

Czystość to również jeden z wielu pozytywnych aspektów. Czysto na ulicach, w miasteczkach, w guesthouse’ach, na plażach, w publicznych toaletach, wszędzie. Wszyscy tu bardzo dbają o swoją wyspę, o swój dom i okolicę. Niby tropikalnie, egzotycznie, a jednak swojsko i jak u siebie;) Dla kogoś ten aspekt jest niezwykle ważny, może to być świetny wybór na wakacje czy urlop na najpiękniejszych plażach świata.

dlaczego warto pojechać na Seszele

Mam nadzieję, że teraz już wiedzieć, jak pobyt na Seszelach może wyglądać i czego się spodziewać. Jeśli chcecie samodzielnie zaplanować taką podróż, koniecznie zajrzyjcie do wszystkich seszelskich wpisów. Znajdziecie tam przede wszystkim informacje praktyczne oraz wszelkie wskazówki, jak taki wyjazd zorganizować.

 

Jeśli zaś chcecie zobaczyć krótkie filmiki z poszczególnych plaż, zapraszam Was na mój kanał na Youtubie.

14 komentarzy

 • Mario

  Piszes, o bezpieczeństwie, że tam nie ma chorób itd. sprawdź jakie choroby tam występują masz to na stronach nie pamiętam teraz www ale strony rządowe.

  • celwpodrozy

   Nie napisałam, że nie ma tam żadnych chorób, a że nie ma groźnych tropikalnych, jak malaria czy denga. O to mi chodziło… ale masz rację, powinnam bardziej sprecyzować. Dziękuję i pozdrawiam

   • Mel

    Wyjezdzajac tam tez myslalam, ze nie ma dengi, ale ostatnio natknelam sie na informacje, ze wzrasta ilosc przypadkow zachorowan.
    A poza tym nie tak dawno na Seszelach pojawily sie przypadki zachorowan na dzume

    • celwpodrozy

     Rzeczywiście! Dżuma przyleciała z Madagaskaru. Kurczę, to świeża sprawa. Dzięki za info, bo Madagaskar też miałam w planach. O dendze trudniej znaleźć wzmiankę, ale jest. I znowu pewnie przez loty. Ech…

 • Ewa

  Piękne zdjęcia i ciekawe opisy. Czy mogłabym poprosić o sugestię jak najlepiej zagospodarować czas, tzn. na którą wyspę ile dni poświęcić. Zakładając 10-14 dni z dolotem. Nigdy nie spędzaliśmy na plaży więcej niż 2 dni, jednak biorąc pod uwagę, że można zmieniać wyspy, wędrować po nich i odwiedzać różne plaże i to tak piękne plaże to aż się chce tam pojechać. Chyba pogoda w sierpniu będzie dogodna, prawda?

  • celwpodrozy

   Tak, sierpień to bardzo dobra pora na Seszele. Jeśli macie 14 dni, to 3 dnia na Mahe, 4-5 na La Digue 4 na Praslin. Jeśli 10 dni, to 2 dnia na Mahe, 4 na La Digue, 3 na Praslin. Generalnie nas najbardziej urzekła La Digue, ta najmniejsza. Choć Praslin też jest piękna, ale zupełnie inna. Na Mahe nie byliśmy, ale następnym razem na pewno się zatrzymamy, gdyż tam też jest co robić i plaże też są piękne.

 • Majwu

  Dzięki za opis. Chciałam tylko dodać, że owszem nie ma malarii ma Seszelach co jest ogromnym plusem, zdarza się jednak dengi, oczywiście tyfus jak niemal wszędzie w tropikach, i różne choroby pasożytnicze typu schistomatoza (kąpiele w słodkiej wodzie), filarioza (meszki), a nawet czytałam o łatwiej wędrującej, dlatego w okolicach zagród dla żółwi można zauważyć ostrzeżenia przed chodzeniem boso. Zwierzęta jadowite to przede wszystkim boomslang, zaliczany do najbardziej jadowitych węży świata (żyje na drzewach), na szczęście wypadki śmiertelne są rzadkie, ze wzgl. na wolno działający jad, małą agresywność i budowę pyska (brak kłów jadowych). No i można się natknąć na ogromne jadowite wije (nawet we własnym łóżku jak nasza znajoma!), ukąszenie porównywalne do ukąszenia szerszenia. Na północy i zachodzie La Digue nie należy odpływać od brzegu ze względu na bardzo niebezpieczne prądy morskie. Mimo tego Seszele REALNIE są umiarkowanie groźne, w mojej opinii znacznie bezpieczniejsze niż Wietnam czy Kambodża, a nawet Tajlandia, można spokojnie jechać nawet z małymi dziećmi 🙂 I tak, jest to raj na ziemi 🙂

  • celwpodrozy

   Dzięki za szczegółowy komentarz. Jeśli chodzi o brak śmiertelnie jadowitych zwierząt, to takie info dostałam od pewnego Seszelczyka. Twierdził, że spokojnie można spać nawet w lesie i nic się nie stanie. Generalnie to ciągle tropiki i z pewnością trzeba zachować ostrożność, ale na pewno jest bezpieczniej niż np. w Azji Południowo-Wschodniej.

 • Arek

  Właśnie jestem na Seszelach. Praslin, la digue i mahe.
  Co do mieszkańców. Głównie to czarni. Glosni, pewni siebie czesto niemili. Bardzo niecierpliwi. Czesto próbują naciągnąć. Nie wykazują zadnego zainteresowanua skad jestes, co robisz. Mi osobiscie kojarzą sie z polskim dresami. Duzo jest tu hindusow, szczególnie na mahe. Siedza lub chodzą w kółko. Nie wiem z czego oni żyją ?

  • Ana

   Właśnie jestem w Praslin. Nie zgodzę się co do komentarza o ludziach tu żyjących że są niemili i zę porównałeś ich do dresów. Bardzo ale to bardzo przemili, sympatyczni i pomocni ludzie. Pozdrawiam.

   • celwpodrozy

    Ana, dzięki za komentarz. Też nie wiem, skąd porównanie do dresów… być może chodziło o naganiaczy, ale taka ich rola. A ludzie są bardzo sympatyczni i pomocni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *