Sirmione na weekend
Europa,  Sirmione,  Włochy

Sirmione, włoska perełka na weekend

Mam nieodparte wrażenie, że gdziekolwiek do Włoch pojadę, wrócę zachwycona. Jak do tej pory teoria ta się sprawdza. Małe miasteczko Sirmione, ulokowane nad Jeziorem Garda zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, zarówno pod względem zabytków, jak i samego malowniczego położenia. Bez problemu można się tutaj wybrać na weekend, bowiem dojazd z Bergamo nie jest długi, ani kosztowny.

GALERIA

Do Bergamo dolecimy dzięki licznym połączeniom tanich przewoźników z różnych miast w Polsce. Jeśli nie zamierzamy wynająć samochodu, spokojnie pierwszą noc możemy spędzić w Bergamo, by nazajutrz rano pociągiem udać się do Desenzano del Garda-Sirmione, skąd mamy dwie opcje dostania się do Sirmione, autobus lub prom. Bezpośredni pociąg z Bergamo do Desenzano odjeżdża o 8:23, a bilet kosztuje 6,70 EUR. Jest to pociąg regionalny, więc bilet spokojnie można kupić przed odjazdem, cena nie ulegnie zmianie. Rozkład pociągów możecie sprawdzić tu. Nie zapomnijcie o skasowaniu biletu przed wejściem na peron, kasowniki w kolorze pomarańczowym są łatwo widoczne. W Desenzano polecam wsiąść na prom, jest taniej i piękniej. Przy dworcu znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie można dostać mapkę miasteczka Desenzano, a uprzejme panie narysują trasę dojścia do przystani. Bilet na prom kosztuje 3 EUR, aktualny rozkład kursowania promów możecie sprawdzić tu.

 

Letni rozkład promów na 2017

Spacer po Desenzano jest naprawdę przyjemny, miasteczko to można także włączyć w plan zwiedzania. Do zobaczenia mamy tu Castello di Desenzano, Villę Romana z mozaikami, katedrę oraz Torre monumentale di San Martino. My jednak od razu zmierzamy w kierunku przystani. Bilety na prom kupujemy w okienku, następnie są one sprawdzane przez pana biletera, wysiadającego ze statku. Rejs trwa około 20 minut, a widoki piękne.

Desenzano del Garda833

Inną opcją dojazdu do Sirmione jest autobus. Sprzed stacji kolejowej w Descenzano odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Sirmione (linia LN026 Brescia – Desenzano – Verona), przejazd trwa krótko, bo 15 minut, to naprawdę bardzo blisko. Jest jeszcze trzecia opcja, a mianowicie przejazd z Bergamo do miejscowości Brescia, a następnie przesiadka w autobus do Sirmione.

Rozkład linii autobusu LN026 

Co można zobaczyć i robić w Sirmione? Miasteczko leży tak naprawdę na cyplu, który wcina się w Jezioro Garda, starówka zaś oddzielona jest od reszty półwyspu fosą, otaczającą średniowieczny zamek. Do starej części prowadzi brama zamkowa, za nią zaś rozciąga się mały labirynt wąskich włoskich uliczek. Jeśli dopłyniecie tu promem, do części historycznej dostaniecie się od razu po zejściu z pokładu. Wąskie uliczki, charakterystyczne włoskie kamieniczki, czyli kwintesencja tego, za co kocham ten kraj. Starówka nie jest duża, więc z pewnością szybko dojdziecie do pierwszej i największej atrakcji w tym miasteczku, czyli średniowiecznego zamku.

Zamek rodziny Scaglierich 

Budowla robi wrażenie, jest bardzo dobrze zachowana, mury oraz baszta przenoszą nas do XIII wieku, kiedy to zamek został wzniesiony na resztkach twierdzy z czasów rzymskich. Bilet dla dorosłych kosztuje 5 EUR, ulgowy dla osób w wieku 18-25 2,50 EUR, zaś osoby poniżej 18 roku życia nie płacą wcale. Zniżka dotyczy jedynie obywateli EU. Zamek udostępniony jest do zwiedzania od pon. do sob. w godzinach 8:30 – 19:00, w nd. zaś od 9:15 do 17:15.

1270
1276

Z dziedzińca na górę prowadzą schody wprost na mury, skąd można podziwiać niesamowity widok, zarówno na miasteczko, jak i jezioro. To punkt obowiązkowy. Najbardziej charakterystyczne są trzy wieże oraz baszta, dookoła zamek otoczony jest fosą, a do środka prowadzi obecnie tylko jedno wejście, dodatkowo zabezpieczone zwodzonym mostem. Rodzina Scaglieri, która tu niegdyś mieszkała, rządziła Weroną aż przez 125 lat. W czasie ich panowania w rejonie tym nastąpił niesamowity rozkwit. Twierdza w Sirmione wybudowana została jako jeden z punktów obronnych.

A jak to w średniowiecznym zamku, duch jakiś być musi. Jest i w tym, niemniej nie jest to dama, a dżentelmen, który straszy po nocach. Podobno w zamku mieszkał kiedyś młodzieniec o imieniu Ebengardo wraz ze swoją ukochaną Arice. Pewnej felernego wieczoru do ich drzwi zastukał markiz Elaberto i poprosił o schronienie. Uroda Arice zrobiła na markizie tak wielkie wrażenie, że w nocy udał się do jej komnaty w wiadomym celu. Krzyk dziewczyny obudził Ebengardo, który to pośpieszył jej na ratunek, lecz ukochaną zastał już martwą. Z zabójcą swej wybranki stoczył zacięty pojedynek, w którym pokonał przeciwnika, jednak taka zemsta nie była wystarczająca, by znaleźć spokój. Dlatego do tej pory można spotkać Ebengardo, tułającego się nocami po zakamarkach zamku.

Zamek Scaglierich
874933
920891
905

Grotte di Catullo 

To pozostałości z czasów rzymskim, które do końca nie zostały jeszcze odkryte, ciągle trwają tu prace archeologiczne. Wstęp jest płatny, bilet kosztuje 6 EUR. Na terenie wykopalisk znajduje się także muzeum. Grotte di Catullo położone są w na końcu cypla, trzeba wypatrywać oznaczeń, które doprowadzą nas na miejsce. Teren jest rozległy, przy każdej budowli znajdziemy informację, jaką funkcję pełniła dany w czasach rzymskich. Oprócz ruin z dawnych czasów, można tutaj podziwiać także wspaniały widok na Jezioro Garda oraz skalne plaże, rozciągające się tuż po klifami.

1128
1174
1178
11881233
Grotte di Catullo
Grotte di Catullo Sirmione Italy

Skalne plaże 

Zdecydowanie warto spędzić chwilę na jednej z plaż, bowiem widoki w tej części cypelka są niesamowite. Zaraz za zamkiem znajduje się niewielka plaża z infrastrukturą… leżaki, knajpki oraz pomost zachęcają do odpoczynku i rozkoszowania się krajobrazem. Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta i bardzo zimna o tej porze roku, jaką jest maj. Niektórym jednak w ogóle to nie przeszkadza, przecież słońce już grzeje, więc i kąpać się można. Zaraz za pomostem rozciąga się jedna ze skalnych plaż, wystające kamienie tworzą idealne miejsce do wygrzewania się w słońcu. W takim miejscu można siedzieć bez końca i bez końca chłonąć piękno obezwładniającej natury.

1057
1104
10961014
11341144
1209

Sirmione ze wszystkimi atrakcjami można spokojnie zwiedzić w jeden dzień. A jeśli zgłodniejecie, czekają na Was włoskie przysmaki, od pizzy przez focaccię po cudowne włoskie gelato, a także orzeźwiający spritz.

lody włoskie i focaccia
1238

Z Sirmione udajemy się prosto do Werony, ale o tym przeczytacie już w kolejnym wpisie.

7 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *