Bali w jeden dzień
Azja,  Bali,  Indonezja,  Jatiluwih,  Ubud

Zwiedzanie Bali z prywatnym kierowcą | dzień 1

Follow my blog with Bloglovin

Bali zwiedzać można na różne sposoby. Wyspa wcale nie jest mała, do tego górzysty teren, wąskie drogi oraz duży ruch utrudniają szybkie przemieszczanie się. Jeśli mamy ograniczony czas, a jednak chcemy zobaczyć najważniejsze miejsca, polecam rozważyć zwiedzanie Bali z prywatnym kierowcą. Wbrew pozorom jest to bardzo popularna usługa i wcale nie musi kosztować majątku. Ponadto kierowca, który jest także naszym przewodnikiem, doradzi i pomoże ułożyć optymalny plan na każdy dzień. My skorzystaliśmy właśnie z takiej opcji. Po pierwsze – zależało nam na czasie, po drugie – jazda skuterem ze względów zdrowotnych w ogóle nie wchodziła w grę. Rozważaliśmy również wypożyczenie samochodu, jednak po podliczeniu kosztów oraz zgromadzeniu informacji na temat ruchu drogowego na Bali, uznaliśmy, że opcja dla wygodnych tym razem będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jak się domyślacie, plan najpierw opracowałam sama. Zrobiłam listę miejsc, oczywiście długą listę, sprawdziłam odległości na Google mapach, po czym wysłałam swoją propozycję do naszego kierowcy. Żadnego sprzeciwu nie zgłosił. Dopiero na miejscu okazało się, że z ilością atrakcji grubo przesadziłam i nie ma opcji, by pokonać każdego dnia wymyśloną przeze mnie trasę. Nasz kierowca miał swój plan, na który musieliśmy przystać. Tak naprawdę nie było o co się kłócić, bowiem wszystkie ważniejsze miejsca zostały uwzględnione, a cała trasa została idealnie zaplanowana i zrealizowana. Na zwiedzanie wyspy z prywatnym kierowcą przeznaczyliśmy dwa dni. Oto, co zobaczyliśmy pierwszego dnia.

ŚWIĄTYNIA TAMAN AYUN

Ta świątynia nie została uwzględniona w moim pierwotnym planie, co zostało skorygowane przez naszego kierowcę. O jakże słusznie! To jedno z tych miejsc, które ogromnie mnie oczarowało. Taman Ayun Temple to główna świątynia w miejscowości Mengwi, położona zaledwie 17 km od Ubud. Ów kompleks świątynny szczyci się wspaniałymi tradycyjnymi elementami architektonicznymi na dziedzińcach i ogrodzeniach, a także rozległymi ogrodami, w których znajdują się lotosowe stawy. Taman Ayun dosłownie tłumaczy się jako “piękny ogród”, miejsce to jest powszechnie uważane za jedną z najbardziej atrakcyjnych świątyń na Bali.

Świątynia została zbudowana około 1634 roku przez ówczesnego władcę królestwa Mengwi, Tjokerda Sakti Blambangan, z chińskimi inspiracjami architektonicznymi, i przeszła znaczący projekt renowacji w 1937 roku. To, co tworzy obraz tej świątyni, to jej górujące poziomy, które są wyrazem szacunku mieszkańców Mengwi do ich szlachetnie urodzonych przodków. Kompleks uważany jest za “świątynię matki” Mengwi. Świątynia Taman Ayun miała służyć jako główne miejsce kultu dla mieszkańców Mengwi, którzy to nie musieli już podróżować do oddalonych dużych świątyń, takich jak Świątynia Besakih w Karangasem, Świątynia Batukaru w Tabanan czy Świątynia Batur w Kintamani.

Świątynia Taman Ayun otoczona jest szerokimi kanałami, można do niej wejść tylko przez most prowadzący do bogato zdobionego gzymsu, a w zasadzie bramy, która daje dostęp do zewnętrznego dziedzińca świątyni (jaba). W czasie naszej wizyty odbywają się właśnie przygotowania do balijskiej ceremonii.

Wstęp do Taman Ayun: 20 000 IDR od osoby

Zwiedzanie Bali z prywatnym kierowcą

Taman Ayun Temple Bali
Taman Ayun Temple Bali
Taman Ayun Temple
Taman Ayun Temple Bali
Taman Ayun Temple Bali
Taman Ayun Temple Bali

ŚWIĄTYNIA TANAH LOT

Świątynia Tanah Lot znajduje się w nadmorskiej części Berabanu, dzielnicy Kediri i Tabanan Regency. Położona jest 30 km od miasta Denpasar. Świątynia zbudowana została w XVI wieki na skale o powierzchni 3 akrów i można się do niej dostać pieszo w ciągu kilku minut, znajduje się zaledwie 20 metrów od brzegu. Serwuje ona przepiękny widok o zachodzie słońca. Turyści nie mogą niestety wejść do środka.

Nazwa Tanah Lot składa się z dwóch słów. Tanah interpretowane jest jako rafa, skała lub ziemia, coś, co przypomina wyspę. Słowo Lot lub Lod oznacza morze. Tanah Lot oznacza małą wyspę pływającą po morzu. Tanah Lot różni się od innych świątyń na wyspie. Wzniesiona jest na nieregularnej skale pod kątem, składa się tylko z jednego prostego dziedzińca. Wewnątrz samego kompleksu znajdują się wielopoziomowe świątynie, które zbudowane zostały według podstawowych wytycznych balijskiej architektury. Liczba skonstruowanych poziomów jest symboliczna, odzwierciedla złożoności wiary. W świątyni co 6 miesięcy odbywa się specjalny rytuał. W tym czasie wszyscy hinduiści z różnych obszarów Bali biorą udział w modlitwie o pokój oraz harmonię.

Po stuleciach wielkich fal uporczywie rozbijających się o skałę, Tanah Lot stanęła w obliczu zagrożenia erozją, przez co znacznie się zapadła w 1980 r. Władze przeprowadziły działania konserwatorskie z pomocą rządu japońskiego. Całkowicie odrestaurowana, trzecia część obecnej Tanah Lot to w rzeczywistości sztuczny kamień. W czasie przypływu fale zalewają groble, uniemożliwiając przejście. W czasie odpływu można dostać się na skały, skąd można przyjrzeć się świątyni z bliższej odległości. Przed główną świątynią znajduje się jaskinia, w której mieszka święty wąż. Balijczycy wierzą w świętego wężowa jako strażnika, chroniącego przed złymi duchami. Jest tu także fontanna Tirta Pabersihan, ta naturalna wylewka jest źródłem wody święconej dla wszystkich świątyń w okolicy.

Wstęp do Tanah Lot: 60 000 IDR od osoby

Tanah Lot Bali
Tanah Lot z bliska Bali

Przy Tanah Lot znajdują się także inne mniejsze świątynie. Na północ od Tanah Lot znajduje się Pura Batu Bolong, podobnie usytuowana na formacji skalnej z pustym wiaduktem, łączącym ją z lądem. Dostrzeżecie tu mnóstwo ścieżek oraz zadbany tropikalny ogród, łączący tereny od Tanah Lot do Batu Bolong, wraz z miejscami do odpoczynku, oferujące dobre punkty widokowe na obie świątynie. Zupełnie inną małą świątynią jest Pura Batu Mejan, schowana wśród drzew.

Pura Batu Bolong Bali
Pura Batu Bolong Bali

TARASY RYŻOWE JATILUWIH

Jatiluwih to podobno to najpiękniejsze tarasy ryżowe na Bali. Wszystkich oczywiście nie widziała, ale jeśli mam porównywać z Tegelang, to zdecydowanie wybieram te pierwsze. Położone około 40 km na północ od Ubud oferują spektakularne widoki i niesamowity klimat. Dojazd z Ubud zajmuje 1 godzinę i 45 minut. Można tu spędzić nawet cały dzień, jest wiele ścieżek i opcji trekkingowych. Tarasy ryżowe rozciągają się tu od niemalże wierzchołków okolicznych wzgórz aż po morze. Podczas trekkingu można z bliska przyjrzeć się poletkom oraz zobaczyć, jak balijscy rolnicy wykonują swoją codzienną pracę.

Tarasy ryżowe Jatiluwih zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar, jaki zajmują, to ponad 600 hektarów, teren położony jest u podnóża gór Batukaru. Zielone pola ryżowe tworzą swego rodzaju platformę. Funkcjonuje tu balijski system nawadniania, zwany Subak. Balijczycy nawadniają w ten sposób swoje pola już od wieków, każdy rolnik zobowiązany jest do przestrzegania zasad uprawy pół właśnie według Subak.

Jeśli macie czas, możecie zostać tutaj aż do zachodu słońca. Tworzy się tu niesamowity klimat wraz z świetlikami i dźwiękami natury, które pojawiają się i stają się bardziej widoczne i słyszalne w godzinach wieczornych.

Wstęp do Jatiluwih: 40 000 IDR od osoby dla turystów oraz 20 000 IDR dla Indonezyjczyków. Dzięki naszemu kierowcy bilety dostajemy po lokalnej stawce.

Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali
Jatiluwih tarasy ryżowe Bali

Zaraz przy polach ryżowych znajduje się kilka restauracji, serwujących lokalne dania. Bardzo polecam posiłek z takimi widokami. Ceny różne, ale drogo na pewno nie jest. Jedną z restauracji oferujących najlepszy punkt widokowy jest kawiarnia Billy’s Terrace Café, która serwuje dania lokalne, także w formie bufetu. Polecany jest także Warung Jatiluwih 259, znajdujący si nieco na poboczu.

Restauracja przy tarasach ryżowych Jatiluwih

PURA ULUN DANU BRATAN

To ta świątynia najczęściej pojawia się, gdy mowa o Bali. Stanowi ona już niejako symbol tej wyspy. Pura Ulun Danu Bratan, czyli Pura Bratan, jest bardzo ważną świątynią wodną (nie mylić z inną główną świątynią wodną Pura Ulun Danu Batur). Świątynia znajduje się na wyżynach w pobliżu Bedugul nad brzegiem jeziora Bratan. Została zbudowana około 1663 roku i jest używana do czczenia bogini rzeki Dewi Danu. Bedugul znajduje się w samym centrum Bali, główna ulica łączy południową część Bali (z Ubud) z północną (Singaraja i Lovina).

Kompleks na wodzie ma cztery grupy świątyń i są one widoczne na większości zdjęć wykonanych w tej świątyni. To historyczne miejsce zostało zbudowane podczas rządów królestwa Mengwi. Co ciekawe, w kompleksie znajduje się stary megalityczny sarkofag, naukowcy uważają, że ta część powstała jeszcze przed wybudowaniem świątyń hinduistycznych.

Oprócz wizyty w kompleksie świątynnym można tu także wynająć małe tradycyjne łodzie (jukung), by zwiedzić jezioro i wybrzeże. Możesz nawet wypożyczyć sprzęt wędkarski.

Wstęp do Ulun Danu Bratan: 50 000 IDR od osoby

Pura Ulun Danu Bratan Bali
Pura Ulun Danu Bratan Bali
Pura Ulun Danu Bratan Bali
Pura Ulun Danu Bratan Bali
Pura Ulun Danu Bratan Bali

JAK ZNALEŹĆ PRYWATNEGO KIEROWCĘ NA BALI

Oczywiście w Internecie. Różnego rodzaju fora pełne są opinii i namiarów. Szczególnie polecam forum Tripadvisora, z którego to właśnie skorzystałam w tym przypadku. Taką usługę świadczą również niektóre firmy, organizujące różne aktywności na wyspie. Warto porównać oferty, zwrócić uwagę na to, co jest wliczone w cenę oraz jakim samochodem odbędzie się wycieczka. Im liczniejsza grupa, tym bardziej się to opłaca, bowiem cena jest podawana przeważnie za samochód. Liczba osób w jednym samochodzie może się wahać od dwóch sześciu, to również zależy od ilości bagażu.

Cena za wypożyczenie auta z kierowcą, który jest też de facto naszym przewodnikiem, waha się średnio od 45 USD do 55 USD. Całodniowa wycieczka trwa 8 godzin, wliczona jest benzyna, parkingi, opłaty drogowe, czasami woda mineralna. Nie są wliczone bilety wstępu, jednak na naszą prośbę, cena może być zwiększona i o to.

Jeśli potrzebujecie namiaru na sprawdzonych kierowców, oto one (ceny z 2016 roku):

1. Putu – 8 godzin za 45 USD za samochód, wliczona benzyna, parkingi, woda mineralna (iputudriver21@yahoo.com)
2. Ketut – za 8 godzin 45 USD, w cenę wliczona benzyna (ketutkoyo@yahoo.com)
3. Norman – 700.000, za dzień (norman_68ada@yahoo.com)
4. Krishna – whatsapp +62 822 3626 0227 (cenę trzeba ustalić indywidualnie, bardzo polecam).

 

A jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wyglądał dzień 2… jaki był plan i co udało się zobaczyć, koniecznie zajrzyjcie do wpisu:

 

12 komentarzy

  • celwpodrozy

   Bardzo przepraszam za późną odpowiedź. Nie wiem, czy jeszcze się przyda, ale podaję:
   1. Putu – 8 godzin za 45 USD za samochód, wliczona benzyna, parkingi, woda mineralna (iputudriver21@yahoo.com)
   2. Ketut – za 8 godzin 45 USD, w cenę wliczona benzyna (ketutkoyo@yahoo.com)
   3. Norman – 700.000, za dzień (norman_68ada@yahoo.com)
   4. Krishna – whatsapp +62 822 3626 0227 (cenę trzeba ustalić indywidualnie, bardzo polecam)

 • U.

  Celinko, właśnie siedzimy z komputerami i ołówkami w ręku i planujemy nasz najdłuższy wyjazd w tym roku – dopiero we wrześniu To wyjazd rodzinny w 3 pokolenia, na ok 3 tygodnie. Lenistwo, poznawanie i bycie razem- to nasz cel. ( nomen omen 🙂 ) . Mamy dużo doświadczenia w oglądaniu świata i opowiadaniu o nim innym ( taki nasz zawód) . Bali i tamtejszą kulturą nie zachwycam się ale… trafiwszy na Twój blog, nieco otwieram się. Jest to jeden z nielicznych blogów podróżniczych, w którym i jesteś Ty duchem, i są bardzo ciekawie podane informacje. Zaczynam się wahać, bo już , po lekturze Twoich wpisów, mogłabym ułożyć sobie plan na nasz 3- tygodniowy wyjazd. Czy zechciałabyś podpowiedzieć, które części wyspy są warte uwagi, by tam szukać lokum. Planujemy wynająć dom ( jeden lub dwa – czasowo pół na pół)?

  • celwpodrozy

   Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że moje wpisy mogą być inspiracją i pomocą, o to chodzi:) Według mnie na Bali, mimo że to wyspa, jest co robić i jest to super miejsce do odpoczynku. Bardzo polecam Ubud i okolice, które może być bazą wypadową na zwiedzanie centralnej i północnej części wyspy oraz Sidemen, małą wioskę wśród pól ryżowych. Ta wioska może być dobrą bazą wypadową na zwiedzanie wschodniego Bali. Odradzam na pewno Kutę, która jest tak na prawdę jedną wielką bazą hotelową, podobnie jak Nusa Dua, choć tu jest ładniej, ale i drożej, natomiast jest po prostu plażowy kurort. Nie wiem, czy macie też w planach pobyt na plaży? Jeśli tak, to bardziej polecam Balangan Beach i te okolice, bardziej swojsko, ale to też zależy kto, co lubi. Mogę podrzucić namiary na sprawdzonego kierowcę, które obwiezie Was trochę po wyspie i zadba o transfery, choć to wszystko można także zorganizować na miejscu bez najmniejszego problemu. Pozdrawiam serdecznie, Celina

 • Karolina

  Dzień dobry 🙂
  szukam sprawdzonego kierowcy czy może Pani jakiegoś polecić.

  Z góry bardzo dziękuję i Pozdrawiam

  • celwpodrozy

   1. Putu – 8 godzin za 45 USD za samochód, wliczona benzyna, parkingi, woda mineralna (iputudriver21@yahoo.com)
   2. Ketut – za 8 godzin 45 USD, w cenę wliczona benzyna (ketutkoyo@yahoo.com)
   3. Norman – 700.000, za dzień (norman_68ada@yahoo.com)
   4. Krishna – whatsapp +62 822 3626 0227 (cenę trzeba ustalić indywidualnie, bardzo polecam)

 • Bali kierowca

  Dzień dobry,

  Bardzo fajny artykuł 🙂 Chciałam zapytać czy cena za dzień jazdy 45 USD to teraz standard? Znajduję różne wpisy, że samochód z kierowcą można wynająć już nawet za 30 USD? Czy to nadal możliwe?

  Pozdrawiam
  Paulina

  • celwpodrozy

   Dzień dobry, dziękuje. W 2016 roku ceny były takie, jak podałam wyżej. Niestety nie wiem, czy można znaleźć obecnie kierowcę, który zgodzi się wziąć 30 USD. Jeśli komuś się udało, to warto poprosić o namiary. Pozdrawiam serdecznie, Celina

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *