Eilat na przedłużony weekend
Azja,  Eilat,  Izrael

Eilat – plan podróży na przedłużony weekend

Wypad na kilka dni do Eilatu naszą jesienią czy zimą to świetny pomysł. Po pierwsze, można sobie zaaplikować sporą dawkę witamy D, słońce świeci tam niemalże non-stop, a dni deszczowych jest jak na lekarstwo. Po drugie, okolice oferują oszałamiające widoki oraz mnóstwo szlaków trekkingowych. Po trzecie, Eilat leży nad Morzem Czerwonym, a więc jest bardzo dobrym miejscem na snurkowanie. Tak, czy inaczej, wyjazd na południe Izraela to idealny sposób na podładowanie baterii. W tym wpisie podrzucam Wam plan podróży do Ejlatu na przedłużony weekend. Dowiecie się, co można robić w Eilacie przez cztery dni.

 

Jeśli interesują Was koszty takiego wyjazdu, koniecznie zajrzyjcie do wpisu:

 

DZIEŃ 1 – EILAT – ZWIEDZANIE MIASTA

Przylot o 11:00. Przejście kontroli na lotnisku. Jeśli ląduje jeden samolot w tym czasie, kolejka nie jest długa. Kontrola idzie sprawnie, otwartych jest kila stanowisk. Padnie zapewne kilka pytań. Jeśli podróżujecie w grupie lub rodziną, będzie pytanie o łączące Was relacje, o to – czy pierwszy raz w Izraelu i co zamierzacie tu robić.

Przejazd autobusem do centrum Ejlatu. Z lotniska kursują dwie linie: nr 30 (jedzie do Taby do Egiptu) oraz nr 50 (przewoźnik Egged), kursują co 20 minut. Bilet można zakupić w kasie/informacji w okienku lub biletomacie. I tutaj macie do wybory linię 30 lub 50, jednak najlepiej wpisać dokąd jedziecie (np. Eilat central bus station) i wówczas bilet ważny jest na obie linie i nie ma znaczenia, którą pojedziecie. Te linie kursują w dzień. Jeśli wylądujecie wcześnie rano, do miasta zawiozą Was autobusy nr 31 i 32. Przejazd trwa 10-15 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 4,20 ILS, co w przeliczeniu na złotówki przez Revoluta daje 4,73 PLN.

Dokładny rozkład oraz przystanki sprawdzicie na stronie przewoźnika Egged.

Zameldowanie w hotelu/na kwaterze. Zwiedzanie Eilatu, relaks na plażach. Spacer po głównym deptaku aż do strefy hotelowej. Uwaga, na plażach z reguły leżaki nie są darmowe, trzeba zapłacić 12-15 ILS za dzień.

Plaże w samym centrum Eilatu:

–> te znajduja się w jednym ciągu przy centrum handlowym Mall Hayam:

 • Red Rock Beach (HaSela HaAdom Beach)
 • Maman Beach (Tarshish Beach)
 • Zion Beach (H̱of Penina)
 • Moria Beach

–> przy pierwszej strefie hotelowej:

 • Nevi’ot Beach
 • Royal Beach
 • Shehafim Beach (HaShchafim Beach)

–> przy drugiej strefie hotelowej bliżej granicy z Jordanią:

 • HaDatiyim Beach
 • Mifraz HaShemesh Beach
 • Plaża przy granicy z Jordanią.

Plaże w poza centrum Eilatu:

 • Dekel beach – przy plaży znajduje się klimatyczna restauracja z całkiem dobrym jedzeniem (ceny izraelskie), stoliki przy samym morzu,
 • Mosh Beach – plaża obok Dekel beach, również z klimatyczną restauracją w stylu tajskim, siedziska na materacach i pufach.

Jeśli macie czas i ochotę, możecie wybrać się na zwiedzanie wybrzeża w kierunku granicy z Egiptem. Na tej trasie w stronę granicy kursuje autobus nr 15, zaś w drodze powrotnej trzeba wsiąść w nr 16. Koszt bilety w jedną stronę to 4 ILS. Do zobaczenia kilka plaż oraz Underwater Observatory Park oraz Dolphin Reef, miejsce gdzie można zobaczyć oraz popływać z delfinami. Wstęp 69 ILS. Uwaga, delfiny nie żyją tu  w niewoli, a na wolności, mają dostęp do pełnego morza. Są po prostu oswojone i często podpływają pod plażę. Nie są one w żaden sposób zmuszane do interakcji z ludźmi, nie są tresowane. Są natomiast regularnie karmione i to sprawia, że tak chętnie zjawiają się w tym miejscu. Podobno jest to jedyny taki park morski z delfinami na świecie. Na miejscu oprócz barów trzy baseny relaksacyjne, wstęp do których w sobotę oraz niedzielę po 21:00 jest o wiele tańszy (70 ILS zamiast 300 ILS).

Jeśli zaś chcecie dowiedzieć się więcej o historii Eilatu, możecie zajrzeć do  Eilat City Museum, mieszczącego się w samym centrum.

Eilat na przedłużony weekend

Eilat na przedłużony weekend

DZIEŃ 2 – OKOLICE EILATU: RED CANYON ORAZ TIMNA PARK

Wynajęcie rano samochodu z wypożyczalni. Polecam Avis, bezproblemowe wydanie oraz zwrot (potwierdzenie zdania samochodu bez uszkodzeń), nielimitowany kilometraż oraz wifi. Koszt ok. 100-120 zł za dzień z podstawowym ubezpieczeniem. Wypożyczalnie w Eilacie znajdują się przy Rotary Square, naprzeciwko stacji benzynowej Paz-Leshem.

Przejazd do Red Canyon, trasa ok. 22 km (20 minut jazdy). Warto pojawić się tu wcześnie rano, by uniknąć tłumów. Około 10:00 zjeżdża się tu więcej ludzi. Natomiast najlepsze światło do zdjęć jest w południe, kiedy wiązki promieni słonecznych wpadają pionowo do kanionu. Sam odcinek Czerwonego Kanionu nie jest długi. Cała trasa z dojściem z parkingu wraz z drogą powrotną górą nad kanionem może zająć od 30 do 40 minut średnim tempem. Szlaków jest tu oczywiście więcej, więc można tu spędzić nawet i trzy godziny. Wstęp bezpłatny. Nie ma godzin otwarcia. W innym wpisie przeczytacie, jak dojechać do Czerwonego Kanionu oraz jak wygląda szlak. Szczegółowe informacje o Czerwonym Kanionie również znajdziecie na blogu Warsztat Podróży.

Z Czerwonego Kanionu przejazd do Timna Park, trasa 50 km (przejazd 40 minut). Zakup biletów w Visitor Center, pobranie mapek, zwiedzanie, trekking. Park jest naprawdę spory. Można go zwiedzać samochodem lub rowerem elektrycznym (do wynajęcia na miejscu). Najważniejsze punkty to: Spiral Hill (skała w kształcie spirali), View Point with Mushroom and a Half (punkt widokowy z formacją w kształcie grzyba oraz kamienień obok, imitującym kapelusz grzyba), the Mushroom (wizytówka parku, ponownie skała w kształcie grzyba), the Chariots, czyli Rydwany (dwa ryty naskalne z XIV – XII wieku p.n.e., przedstawiające ludzką działalność oraz dziką przyrodę w starożytnych czasach, na ścianie wewnątrz wąwozu znajdują się rysunki egipskich rydwanów), Łuki oraz starożytne kopalnie (dwie formacje skalne w kształcie łuków: większy oraz mniejszy, a także pozostałości po dawnych kopalniach miedzi), Filary Salomona oraz Świątynia Hathor (monumentalne filary z piaskowca oraz świątynia, poświęcona egipskiej bogini Hathor), Oaza Timna nad małym jeziorem (restauracja oraz punkt, gdzie buteleczkę napełniamy kolorowym piaskiem i zabieramy jako pamiątkę, jest to w cenie biletu). Prawie przy każdym punkcie znajdują się krótsze bądź dłuższe szlaki, na które możecie się wybrać. Na mapie z Visitor Center oznaczony jest czas przejście. W parku można spędzić cały dzień. Zobaczenie wszystkich najważniejszych punktów bez dłuższych wędrówek zajmuje około 3 godziny.

Wstęp 49 ILS. Godziny otwarcia: Nd.-Cz. oraz Sob. 08:30-16:30, Pt. 08:00-15:00. święta oraz lipiec/sierpień 08:00-15:00.

Wypożyczenie zwykłego roweru na pół dnia: 60 ILS

Wypożyczenie roweru elektrycznego na 4 godziny: 85 ILS

Szczegółowe informacje o tym, jak zwiedzać Timna Park, znajdziecie we wpisie:

 

Te dwa miejsca możecie zrobić także w odwrotnej kolejności, jednak sprawdźcie najpierw godziny otwarcia Timna Park i upewnijcie się, że będziecie mieć wystarczająco dużo czasu na jego zwiedzanie.

Powrót do Eilatu. Relaks na plażach, jeśli czas pozwoli.

DZIEŃ 3 – MORZE MARTWE ORAZ TWIERDZA MASADA

Wyjazd z Eilatu o 8:00 rano lub wcześniej. Trasa do przejechania to 200 km, czas przejazdu 2 godziny 10 minut. Po drodze kilka stacji benzynowych, marketów oraz jedna miejscówka z jadłodajniami. Pierwszy przystanek w Neve Zohar lub zaraz za. Polecam plażę zaraz za tą miejscowością. Jednak koniecznie trzeba pamiętać, iż plażowanie na dziko może być niebezpieczne. Przez obniżanie się poziomu wody wzdłuż brzegu powstają zapadliska. Z tego powodu zakazana jest kąpiel poza wyznaczonymi miejscami.

Po krótkiej przerwie przejazd do twierdzy Masada (23 km od Neve Zohar). Na górę można się dostać na dwa sposoby: kolejką lub na piechotę (Snake Path). To samo tyczy się drogi powrotnej. Cena biletu zależy od opcji, jaką wybierzemy. Sam wstęp do parku kosztuje 20 ILS.

Snake Path otwierana jest około godziny przed wschodem słońca, zamykana zaś o różnych porach. Zależy to od pogody. W czasie ekstremalnie gorących dni ścieżka może być zamknięta już o 8:00 lub 9:00. Natomiast w okresie zimowym zamykana jest godzinę przed oficjalną godziną zamknięcia twierdzy, czyli zejście trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Godziny otwarcia:

 • lato, czyli kwiecień – wrzesień 8:00 – 17:00
 • zima, czyli październik – marzec 8:00 – 16:00
 • w piątki oraz podczas świąt zamknięcie godzinę wcześniej niż podane godziny wyżej.

Godziny kursowania kolejki linowej:

 • sob.-czw. 8:00 am – 16:00
 • pt. oraz święta 8:00 am – 14:00
 • Yom Kippur Eve 8:00 am – 12:00.

Cena biletu na twierdzę Masada:

 • kolejka w dwie strony – 77 ILS dorosły, 45 ILS dzieci,
 • wschodnia strona od Morza martwego (wstęp oraz wejście Wężową Ścieżką) – 31 ILS dorośli, 17 ILS dzieci,
 • Masada National Park bilet łączony (wstęp oraz kolejka w jedną stronę) – 59 ILS dorośli, 31 ILS dzieci.

Teren dawnej twierdzy, pamiętającej czasy Heroda, jest spory. Można tutaj spędzić 2-3 godziny, można także bardzo szybkim tempem zobaczyć większość pozostałości w godzinę. Ile czasu przeznaczycie na pobyt na górze, zależy od Was. Zejście Wężową Ścieżką zajmuje 40 minut.

W drodze z twierdzy Masada kolejny przystanek nad Morzem Martwym. Tym razem może to być przystanek w miejscowości Ein Bokek. Jeśli macie ochotę się wykąpać, zróbcie to w miejscu dozwolonym. W Ein Bokek można również zakupić błoto z Morza Martwego (cena ok. 10 ILS), wysmarować się nim przed kąpielą, chwilę potrzymać na ciele, zmyć, a potem dopiero udać się do solanki. Skóra dostanie wówczas bombę minerałową.

Do kąpieli w Morzy Martwym trzeba odpowiednio podejść. Pluskanie czy nurkowanie nie wchodzi w grę. Wiadomo, sól (a zasolenie jest tu ogromne) da o sobie znać, ból będzie okropny. Z pewnością natkniecie się na sporo zakazów: nie wolno pływać na brzuchu, nie pocierać oczu, nie kąpać się, jeśli mamy na ciele rany. Oczywiście po kąpieli trzeba wziąć prysznic, by spłukać z siebie całą sól.

Jeśli chodzi o plażowanie w Ein Bokek to trzeba się przygotować na turystyczny kurort… wielkie hotele, płatne parkingi, sklepiki, restauracje, plaże hotelowe, ale jest i darmowa publiczna. Ceny oczywiście bardzo izraelskie, jest drogo. Tuż przy plaży można znaleźć parking za 10 NIS za godzinę.

Po plażowaniu i kąpieli powrót do Eilatu. Nad Morzem Martwym można zostać do zachodu słońca, który tutaj przybiera różowawe kolory.

 

DZIEŃ 4 – EILAT – RELAKS NA PLAŻACH

Relaks na plażach w Eilacie. Zwiedzanie miasta. Powrót do Polski.

Eilat na przedłużony weekend

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *