Parki Narodowe w USA
Ameryka Północna,  Stany Zjednoczone

Park Narodowy Sekwoi – jak zwiedzać: szlaki i wskazówki

Naprawdę zastanawiałam się, czy Park Narodowy Sekwoi uwzględnić w swoim planie podróży po zachodnich stanach USA. Dlaczego? Bo przecież to tylko drzewa, więc może na to konto warto zobaczyć coś innego. Jak bardzo się myliłam! Na miejscu przeżyłam prawdziwy szok. Tak, to drzewa, ale jakże niezwykłe! To prawdziwe olbrzymy i gdy człowiek staje blisko i łapie tę perspektywę, wówczas widzi i czuję potęgę tejże natury.

Park Narodowy Sekwoi leży w stanie Kalifornia na obszarze o powierzchni 1635,14 km². Sąsiaduje on z Parkiem Narodowym Kings Canyon. Oba parki stanowią rezerwat biosfery. Jak widać więc, jest tu co robić i spokojnie można zatrzymać się na dłużej niż jeden dzień. Park Sekwoi powstał w 1980 roku. Jest to drugi park narodowy utworzony w USA zaraz po Yellowstone.

Jeśli wybieracie się do USA, koniecznie sprawdźcie inne moje wpisy o podróży po zachodnich stanach:

Ile czasu tu spędziliśmy? Generalnie jeden dzień licząc z dojazdem, który z Fresno zajął nam 2 godziny. Do parku wjechaliśmy około 10:00 rano. Wstęp na karnet “America the Beautiful” (cena 80 USD, ważny jest przez okres jednego roku, począwszy od daty nabycia). Jeśli nie posiadacie tej karty, wówczas trzeba zapłacić 25 USD za samochód, bilet ważny jest przez 7 dni.

które parki w USA zobaczyć

Sekwoje – co o nich wiadomo

No dobrze. A co wiemy o słynnych sekwojach? Warto trochę poczytać na ich temat, bowiem są to niezwykle ciekawe drzewa. Interesująca jest też historia ich odkrycia w tym miejscu. Ich fachowa nazywa to mamutowce olbrzymie czy też sekwojadendrony. Park Narodowy Sekwoi to jedyne miejsce na kuli ziemskiej, gdzie te drzewa występują naturalnie. Uwaga! Nie mylić z sekwojami wieczniezielonymi, które to są chlubą Parku Narodowym Redwood. To te pierwsze zasłużenie noszą miano największych drzew świata. Kryterium tego “naj” jest objętość.

 • Pień sekwoi olbrzymiej jako największego drzewa na świecie osiąga średnicę 10 metrów choć znane są i jeszcze większe okazy. Zostały one jednak ścięte jako dowód istnienia takich kolosów. Ich pień mierzył podobno 12 metrów średnicy.
 • Sekwoja to drzewo długowieczne. Może przetrwać nawet 3500 lat! Imponujący staż, przecież te drzewa mogą pamiętać jeszcze czasy starożytne.
 • Sekwoje są niezwykle wytrzymałe i odporne. Dzieje się tak za sprawą związków chemicznych, zawartych w drewnie i korze, które to pozwalają im uodpornić się na insekty i grzyby.
 • Sekwoje olbrzymie mają płytko osadzony system korzeni, co sprawia, że te drzewa umierają najczęściej od powalenia.
 • Sekwoje mamucie to także jedne z najwyższych drzew na świecie (ustępują tu pola swoim kuzynkom sekwojom wieczniezielonym).  Mogą piąć się nawet na 100 metrów wysokości.
 • Sekwoja z tegoż parku lubi ogień. Podczas, gdy dla innych drzew jest on zabójczy, ten rodzaj drzew wręcz go potrzebuje. Dlatego wokół pnia sekwoi przy ziemi można zobaczyć charakterystyczny czarny placyk, specjalnie wypalony przez strażników parku. Ciepło płomieni sprawia, iż szyszki mamutowca tracą wilgoć, wysychają i otwierają się, przez co uwolnione nasiona mogą wydostać się na zewnątrz. Ogień dla sekwoi nie jest groźny, są na niego odporne.

Narodowy Park Sekwoi

Jak odkryto sekwoje

Zanim sekwoja oficjalnie zyskała miano największego drzewa na świecie, trochę się naczekała i sporo drzew niestety ścięto jako dowód. Pierwsi eksploratorzy tych terenów chętnie opowiadali o spotkanym olbrzymie, jednak mało kto dawał temu wiarę. Pewny i szeroko udokumentowany widok gigantycznej sekwoi miał miejsce wiosną 1852 roku. Pewien myśliwy, który gonił niedźwiedzia w górach Sierra Nevada, wszedł do lasu zwanego obecnie „North Grove” w parku stanowym Calaveras. Jego oczom ukazał się prawdziwy olbrzym. Kiedy dotarł do pobliskiego obozu górniczego, nikt mu nie uwierzył. Jedynym sposobem było pokazanie takiego drzewa jako dowód. Sekwoja ta, nazwana “The Discovery Tree”, która przetrzymała stulecia burz i pożarów, została ścięta rok później po jej odkryciu. W całym procederze uczestniczyło pięciu ludzi, a zajął on aż 22 dni. Po zliczeniu słojów drzewa okazało się, że ma ono 1300 lat.

W 1875 roku kilka kolejnych sekwoi zostało powalonych i pociętych na kawałki, by potem stanowić eksponat na wystawie w Filadelfii. Jednak wtedy uznano to za mistyfikację. W 891 roku następne mamuty poszły pod topór. Jeden z nich zapisał się jako Drzewo Marka Twain’a. Kawałek jego pnia został wysłany do Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, a kolejny do Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej w Kensington w Londynie. Do tej pory można je tam podziwiać. Z czasem sekwoje zyskały popularność i stały się powszechnie znane. Drogi zostały zbudowane, a wiele osób liczyło na poważny zarobek w związku z odkryciem.

Trzeba dodać, że lasy te były znane od wieków przez miejscowe plemiona indiańskie. Sekwoja była przez nich nazywana drzewem Wawona. Jest to onomatopeja, która imituje dźwięk północnej sowy plamistej. Indianie Yosemite uważali ją za strażnika lasu.

Narodowy Park Sekwoi

General Sherman – największe drzewo świata

I tak oto w Narodowym Parku Sewkoi można zobaczyć największe drzewo świata, zwane Drzewem Generała Sheramana (General Sherman tree). W Lesie Olbrzymów, gdzie jak sama nazwa wskazuje, znajduje się więcej takich okazów. Konkretnie ujrzyjcie tu pięć z dziesięciu największych drzew na świecie. Innym słynnym drzewem na tym obszarze jest Drzewo Generała Granta, które rośnie w Parku Narodowym Kings Canyon. Zajmuje ono srebrne miejsce na podium w tym rankingu jako drugie co do wielkości drzewo na świecie.

Innym ciekawym miejscem może tu być Tunnel Log, czyli 84-metrowa przewrócona sekwoja, w której wycięto tunel, by udrożnić drogę, na którą się zwaliła. Na terenie parku wznosi się także najwyższy szczyt w Stanach Zjednoczonych (z wyłączeniem Alaski) Mount Whitney, który mierzy sobie  4421 metrów n.p.m. Szlaków jest tu naprawdę mnóstwo, więc jest co robić.

Najciekawsze szlaki i atrakcje w Parku Narodowym Sekwoi

Obszar parku jest naprawdę duży, więc dobrze jest zorientować się wcześniej, gdzie leżą interesujące nas punkty. Odległości między nimi bywają spore, więc lepiej się nie wracać i nie tracić czasu. Jeśli chcecie zobaczyć wszystkie miejsca z poniższej listy, postarajcie się dotrzeć do parku wcześnie rano. W parku spędziliśmy cały dzień, a sam wyjazd zajął nam dłużej niż się spodziewaliśmy przez ogromy korek.

Zwiedzanie parku rozpoczęliśmy od północy, czyli drogą stanową 180, przechodzącą w 198. Wjeżdżaliśmy od strony Fresno, a więc zwiedzanie rozpoczęliśmy od parku Kings Canyon. Wszystkie najważniejsze atrakcje są bardzo dobrze oznakowane, więc nie było problemu z trafieniem. Poniższa lista odzwierciedla kolejność naszego zwiedzania i jest to dobry plan. Lepiej zacząć od północnej strony, by na deser zafundować sobie to, co zwali z nóg, czyli Las Olbrzymów. Zaraz po wjeździe zatrzymaliśmy się na chwilę w Lodgepole Visitor Center w celu rozeznania oraz na szybki lunch w stylu fast food. Następnie ruszyliśmy na szlaki.

które parki warto zobaczyć w USA

Grant Tree Trail (Grant Grove)

1. Grant Tree Trail (Grant Grove): szlak, a raczej krótka pętelka, gdzie stoi General Grant (Drzewo Generała Granta) – drugie największe drzewo na świecie. Mierzy ono 81,5 metrów wysokości, a liczy sobie aż 1650 lat. Ścieżka znajduje się w Kings Canyon National Park. Wzdłuż wyznaczonej drogi mija się kilka imponujących olbrzymów: Gamlin Cabin, Fallen Monarch oraz Centennial Stump. Zobaczycie tu także powalony pień jednej z sekwoi, do którego można zajrzeć do środka. To pozostałość drzewa, które zostało ścięte na Światowe Targi w 1876 roku, aby społeczeństwo mogło zobaczyć te niewiarygodne mamuty (ludzie nadal nie wierzyli, że drzewo może być tak duże!). Szlak zaczyna się od parkingu Grant Grove. Długość – 0,8 km, czas przejścia 20-30minut.

North Grove Loop

2. North Grove Loop: to mniej popularny szlak, odchodzi z tego samego parkingu, co Grant Tree Trail. Po drodze mija się wiele sekwoi, mniejszych i większych, można zobaczyć ślady po wypalaniu tego terenu. Trasa North Grove ładnie łączy się z przylegającym do niego szlakiem Dead Giant Loop Trail, przechodzącym przez Sequoia Lake Overlook, więc można sobie sobie zrobić dłuższy spacer. Długość North Grove Loop – 2,8 km (pętelka), czas przejścia 1,5 h.

Sherman Tree Trailhead

3. Sherman Tree Trailhead: to tu rośnie General Sherman, czyli największe drzewo świata. Mierzy ono 84 metry, a średnica jego pnia przy ziemi wynosi aż 11 metrów. Podobnych drzew jest tu więcej, szczególnie w Lesie Olbrzymów (Giant Forest). Uważa się, że Drzewo Generała Shermana liczy sobie 2200 lat i waży 1385 ton, jego obwód wynosi aż 31,3 metra. Nazwane zostało na cześć generała Wojny Secesyjnej Williama Tecumseha Shermana. Drzewo w dalszym ciągu rośnie. By zorbić sobie zdjęcię z gwiazdą parku, trzeba odczekać swoje w kolejce. Szlak jest wybrukowany, trzeba pokonać kilka schodków, bywa stromo. Można się tu sporo dowiedzieć o sekwojach i ich historii dzięki tablicom informacyjnym. Po drodze zobaczycie tu dwie bliźniacze sekwoje, czyli Tough Twins. Są one dowodem na to, że ogień odgrywa bardzo ważną rolę w życiu tych drzew. Widać na nich liczne blizny po płomienach. Długość szlaku – 1,5 km, czas przejścia 45 minut.

Narodowy Park Sekwoi

Tunnel Log

4. Tunnel Log: to 84-metrowa przewrócona sekwoja, w której wycięto tunel, by umożliwić przejazd drogą, na którą upadła. Po drodze zobaczycie kilka kolejnych kolosów, których pnie są niezwykle szerokie. Dobrą perspektywę można uzyskać, gdy stanie koło nich człowiek. Wówczas widać ten powalający rozmiar.

Moro Rock

5. Moro Rock: to granitowa skała, na szczyt której prowadzi 350 schodków z 1930 roku. Bardzo fajna wspinaczka, którą kończą zapierające dech w piersiach widoki. Bywa stromo, jednak są zabezpieczenia w postaci barierek. Ze szczytu widać inną górę Great Western Divide. Długość szlaku w jedną stronę – 0,9 km, czas wejścia i zejścia ok. 1 godziny.

UWAGA NA NIEDŹWIEDZIE!
Z tego również słynie ten park. My żadnego nie spotkaliśmy, jednak one naprawdę tu są. Nie wolno wwozić na teren parku żadnego jedzenia, bowiem jego zapach może przyciągnąć misie. Nie można także mieć przy sobie pachnących kosmetyków. Wszytkie takie rzeczy można zostawić w specjalnie postawionych do tego celu metalowych szafkach, które znajdują się przy Visitor Center. Szafki noszą ślady niedźwiedzich pazurów.

Narodowy Park Sekwoi

Informacje praktyczne o Parku Narodowym Sekwoi

 • Karnet “America the Beautiful” – TAK
 • Cena biletu bez karnetu – 35 USD (prywatny pojazd, ilość osób w samochodzie 15 lub mniej), 30 USD za motocykl, 20 USD za osobę na rowerze lub pieszego
 • Shuttle parkowy – TAK
 • Godziny otwarcia – 24h w całym roku. Punkt informacji otwarty codziennie w lecie: maj – wrzesień 8:00-20:00.
 • Kepming – TAK, jest kilka, więcej info na stronie parku
 • Hotel w stylu lodge – TAK
 • Restauracja, punkt do zjedzenia – TAK
 • Zimą gorsze warunki, śnieg.
 • Więcej przeczytacie na stronie Narodowego Parku Sekwoi.

Narodowy Park Sekwoi

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *