Glasgow,  Szkocja,  Szkocja Informacje praktyczne

Jak dojechać z lotniska Glasgow Prestwick do centrum miasta

Z portu lotniczego Glasgow Prestwick operuje obecnie tylko jedna tania linia lotnicza i jest to Ryanair. Ma to swoje plusy, gdyż w strefie bezcłowej można zakupić alkohol (np. tradycjną szkocką whisky) bez konieczności pakowania go plecaka czy torby, a więc możemy mieć dodatkowy bagaż podręczny. Lotnisko położone jest w Prestwick, 46 km od centrum Glasgow. Jakiś czas temu z tego lotniska operował również Wizzair, jednak zdecydował się on przenieść swoje loty na drugie lotnisko Glasgow International Airport.

POCIĄG

Z lotniska bardzo łatwo dojść na stację kolejową, droga jest bardzo dobrze oznaczona. Skręcamy w prawo, wchodzimy po schodkach i idziemy tunelem, gdzie wszędzie widnieje informacja o zniżkach. Dochodzimy do końca tunelu i schodzimy na peron, który wygląda nieco obskurnie. Nie ma tu ani kasy, ani biletomatów. Bilet kupuje się w pociągu, pan konduktor sam do nas podejdzie. Pasażerowie Ryanaira mają 50% zniżki, tak więc cena jest naprawdę przystępna. Bilet kosztuje 3,70 GBP. Pociąg do centrum Glasgow jedzie 40 minut. Warto spojrzeć za okna, bo tam piękne szkockie widoki (jezioro i góry w oddali) dają przedsmak tego, co zobaczmy w tym pięknym kraju.

Pociągi kursują z lotniska do Glasgow od poniedziałku do soboty co 30 minut w godzinach 5:48 – 23:08 oraz w niedziele w godzinach 8:50 – 23:07.

Pociągi z Glasgow na lotnisko kursują od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00 – 0:15, w soboty w godzinach 6:00 – 23;30 i w niedziele w godzinach 9:00 – 23:00.

Dokładny rozkład można sprawdzić na stronie szkockich kolei.

Jeśli chodzi o powrót bilet kupujemy już na dworcu centralnym. Po okazaniu biletu lotniczego znowu płacimy tylko 3,70 GBP.

 

Ważne, by nie wyrzuć biletów do czasu opuszczenia dworca! Ani lotniczego (potwierdzenie zniżki), ani kolejowego, który jest potrzebny by wyjść z dworca.

NOCNY DOJAZD

Problemem może być wieczorny przylot lub wczesny lot powrotny, kiedy to trzeba w nocy lub wcześnie rano dojechać na lotnisko. Rozwiązaniem jest nocny autobus, na który jednak nie obowiązuje zniżka. Można skorzystać z X99/X100 Airport Express Bus Service, który oferuje przejazdy do Glasgow i Edynburga.

 

Do Glasgow kursuje linia X99, przy rezerwacji online bilet kosztuje 9 GBP, u kierowcy 10 GBP.

Do Edynburga kursuje linia X100, przy rezerwacji online bilet kosztuje 16 GBP, u kierowcy 18 GBP.

Rezerwacji dokonujemy na stronie Express Bus Services.

Możemy tu również sprawdzić rozkład:

 

Zapraszam na pełną relację z pobytu w tym pięknym kraju jakim jest Szkocja.

1234.jpg

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *