wsteczna delta Świny w Wolińskim Parku
Międzyzdroje,  Morze Bałtyckie,  Nad morze,  Polska

Wsteczna Delta Świny, czyli nasz polski archipelag

O wyspie Wolin i Wolińskim Parku Narodowym każdy kiedyś uczył się na lekcjach geografii. Patrząc na mapę zawsze wydawało mi się, że to strasznie daleko i jakoś nigdy w te strony się nie zapuściłam. No dobrze, z małym wyjątkiem. Kiedy to w wieku trzech lat pojechałam z rodzicami na tzw. wczasy. Jednak z tamtego pobytu niewiele zapamiętałam. I w końcu niecałe dwa lata temu nadarzyła się okazja, by lepiej poznać ten rejon. Międzyzdroje oraz ich okolice mogą pozytywnie zaskoczyć. Takim zaskoczeniem był właśnie rejs po Wstecznej Delcie Świny.

Już patrząc na mapę, dokładnie widać, że nie jest to typowa delta, rozgałęziająca się w kierunku morza. Wsteczna Delta Świny zajmuje obszar ponad 3000 ha. Ze względu na walory przyrodnicze znaczna jej część, bo 1700 ha, należy od 1996 roku do Wolińskiego Parku Narodowego. Ten wodno-błotny kompleks to archipelag około 40 wysp i kanałów, a to, co czyni go tak wyjątkowym to zmieniające się kierunki przepływu wód. Tutaj mieszają się słodkie wody Odry wpływające do Zalewu Szczecińskiego ze słonymi wodami Morza Bałtyckiego.

To niezwykłe przyrodniczo zjawisko zaczęło powstawać aż 6000 lat temu i jest związane z wezbraniami sztormowymi Bałtyku. W wyniku sztormów i silnych wiatrów następuje cofanie się wód Świny, a w ich miejsce wpływają wody morskie i formują wsteczną deltę. Wody morskie gwałtownie wlewają się do Zalewu Szczecińskiego, w wyniku czego następuje podtapianie wysp. Dodatkowo niesione przez silne wiatry piaski osadzane są na płyciznach pomiędzy korytem Starej Świny a Jeziorem Wicko Wielkie. W ten sposób powstaje teren wysp, kanałów i szuwarów o ciągle zmieniającej się linii brzegowej.

154.JPG 156.JPG 160.JPG 174.JPG

Wyspy i wysepki mają tu swoje nazwy. Niektóre mogą śmieszyć, jednak mają one swoje uzasadnienie historyczne i tak np. znajdziemy tu: Zajęcze Łęgi, Wydrzą Kępę, Koński Smug, Warne Kępy, Trzcinice, Gęsią Kępę, Wielki Krzek czy Karsiborską Kępę.

1024px-Wolin-Topomap

211.JPG 161.JPG

Takie warunki mają silny wpływ na występującą tu florę oraz faunę. Mimo, iż jest to teren zalewu, a więc teoretycznie wód słodkich, panujące tu warunki sprzyjają roślinom słonolubnym, które stanowią aż 70% całej roślinności. Delta Świny to także siedlisko wielu gatunków ptaków. Występuje tu około 240 gatunków, w tym 160 odbywa tu swoje lęgi. Żyje tu zagrożona wyginięciem wodniczka, ponadto remizy, ostrygojady, krakwy, bąki, derkacze, trzy gatunki traczy i aż 11 gatunków kaczek. Na niebie można dostrzec szybujące drapieżne bieliki, kanie, błotniaki i rybołowy.

166.JPG 180.JPG 191.JPG 206.JPG 209.JPG

Najlepszym sposobem na zobaczenie tego, co kryje w sobie ten archipelag, jest rejs po delcie. Można się wtedy zapuścić w kanały i zakamarki, posłuchać szemrania trzciny w szuwarach oraz podpatrzeć życie dzikich ptaków. Co jednak zrobić, gdy przybywamy z daleka i nie jesteśmy w posiadaniu łódki?

Można na taki rejs wybrać się na katamaranie Wodniczka, a od około roku także z Rybaczówki. Obydwie łódki to ekologiczne katamarany, które pomieszczą ok. 15 osób. Rejs rozpoczyna się na wyspie Karsibór, z portów przy ul. 1 Maja, oddalonych od siebie o 1 km. Oferta “Wodniczka” zawiera wycieczki edukacyjne, zorganizowane oraz specjalne, natomiast na stronie Rybaczówki znajdziemy cennik za rejs komercyjny oraz zorganizowany.

Opcja tańsza to rejs komercyjny w cenie 40 zł za osobę (dzieci 20 zł), minimalna liczba osób to 8. Rejs Wodniczkiem ma w swojej ofercie Biuro Turystyki Skandynawskiej “Fregata”, cennik identyczny z tym z Rybaczówki. Swojej opinii wystawić nie mogę, gdyż z usług żadnej z firm nie korzystałam. Mój rejs po Świnie odbył się w bardzo rodzinnej atmosferze.

086.JPG 124.JPG 198.JPG

Jest jeszcze jedno miejsca, skąd można przyjrzeć się Wstecznej Delcie Świny. To Wzgórze Zielonka, zwane Orlim Wzgórzem, wznoszące się 81 m n.p.m. Położone jest w miejscowości Lubin, w odległości 5 km od Międzyzdrojów. Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, skąd jednocześnie zobaczymy Wsteczną Deltę Świny, Zalew Szczeciński, Jezioro Wicko Wielkie oraz Morze Bałtyckie. Zobaczyć można także pięknie położony Lubin, a w oddali dostrzec Świnoujście. Przy dobrej pogodzie widoczność jest znacznie lepsza i dodatkowo na horyzoncie można zobaczyć niemieckie miasteczko Ahlbeck, położone tuż za Świnoujściem. Ja akurat trafiam na piękny zachód słońca…

170.JPG 172.JPG 176.JPG

Źródła informacji o Świnie:

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/49/1064

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/49/1064

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/14931,swinoujscie-wstecznadelta-swiny.html

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2342

http://www.narozlewisku.pl/

One Comment

  • Places&Moments

    Zdecydowałem się na wyjazd do Szczecina i nie mogę się doczekać, aby odwiedzić Woliński Park Narodowy! Planuję odkryć tę magiczną oazę przyrody i zanurzyć się w pięknie, jakie tam panuje. Spacer po malowniczych szlakach, oddychanie świeżym powietrzem i obcowanie z dziką przyrodą – brzmi jak doskonały sposób na relaks i przyjemne spędzenie czasu. Jestem pewien, że park ten oferuje wiele niezapomnianych widoków i niezwykłych doświadczeń. ️ Cieszę się, że będę mógł połączyć wizytę w Szczecinie z takim wyjątkowym przyrodniczym przeżyciem. Jeśli ktoś ma jakieś wskazówki lub rekomendacje dotyczące tego miejsca, chętnie się nimi podzielę! Wszystko wskazuje na to, że przed mną niesamowita przygoda! ✨

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *