Jak dojechać z lotniska Bangkok Suvarnabhumi do centrum miasta
Bangkok Suvarnabhumi to międzynarodowy port lotniczy stanowiący główne powietrzne wrota Tajlandii. To tu postawicie swoje pierwsze kroki jeśli zdecydujecie się na lot do stolicy. Ciekawe jest to, że będą jednym z największych lotnisk Azji Południowo Wschodniej, posiada tylko jeden terminal. To jest akurat korzystne dla pasażerów, którzy łatwo mogą przesiąść się na inny rejs. Lotnisko jest nowo, ofijalne otwarcie odbyło się 28 września 2006 roku. Skąd taka nazwa? Wybrał ją król Bhumibol Adulyadej (Rama IX), a oznancza ona „złoty kraj” lub „złotą ziemię”. Lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi znajduje się ok. 25 km na wschód od centrum stolicy. Dojazd do miasta możliwy jest na kilka sposobów.
POCIĄG
W 2010 roku została otwarta linia Suvarnabhumi Airport Link umożliwiająca szybkie dotarcie z lotniska do miastia i w przeciwnym kierunku. Przystanek przy lotnisku znajduje się pod ziemią. Stacja Suvarnabhumi umiejscowiona jest w głównym budynku terminala, na poziomie B1, dwa piętra poniżej hali przylotów.
Airport City Line
Kolejka Suvarnabhumi Airport City Line kosztuje 15-45 THB (w zależności od ilości stacji). To najbardziej ekonomiczny środek lokomocji. Czynny od godziny 6:00 do 24:00. Przejazd do miasta trwa około 30 minut.
Airport Express
Kolejka Suvarnabhumi Airport Express to wariant podobny do poprzedniego, tylko bez przystanków. Cena biletu już wyższa, bo 150 THB. Przejazd trwa około 15 minut.
AUTOBUS
Można skorzystać z autobusów różnych sieci. Najniższa cena przejazdu to około 35 THB. Kursują stąd cztery linie autobusowe dowożące pasażerów do miasta. Przystanek autobusowy znajduje się na pierwszym piętrze terminala.
Airport Express Bus
Po trasach tych jeżdżą autobusy Airport Express Bus. Pojazdy są komfortowe, posiadają klimatyzację i dużą przestrzeń przeznaczoną na bagaże. Bilet na trasę prowadząca do centrum Bangkoku kosztuje 150 THB. Linia AE1 Suvarnabhumi jedzie autostradą na Silom Road. AE2 Suvarnabhumi dowozi pasażerów na Khao San Rd poruszając się również autostradą. AE3 Suvarnabhumi kursuje do CentralWorld jadąc przez Sukhumvit Rd. Linią AE4 Suvarnabhumi dojechać można do Hua Lamphong (Dworzec Centralny) przez Victory Monument. Pojazdy tej linii również poruszają się autostradą.
Bangkok Mass Transit Authority (BMTA)
Autobusy obsługiwane przez Bangkok Mass Transit Authority (BMTA) oferują bilety do centrum Bangkoku za 35 THB. Pojazdy poruszają się po dwunastu trasach (ich końcowe przystanki to: Minburi-Bangkapi, Lat Phrao MRT Station Ratchada-Lat Phrao Intersection, Victory Monument, Hua Lumphong (Dworzec Centralny), Samut Prakarn, Rangsit via Don Mueang and Ram Indra Rd., Rangsit via Don Mueang and Central Plaza Lad Phrao, Southern Bus Terminal via Ratchadamnoen Klang Rd. and Democracy Monument, Wongwian Yai, Thonburi Housing Community – Central Plaza Rama II, Future Park Rangsit via Dream World).
Chcąc wydostać się z lotniska, skorzystać można także z połączeń dalekobieżnych (do miejscowości Pattaya i Nong Khai).
TAKSÓWKA
Przejazd taksówką do centrum kosztuje około 500 THB. Jest to opcja szczególnie opłacalna dla osób podróżujących w grupie. Jest to także jedyna opcja, jeśli lądujemy w nocy. Dojazd trwa około pół godziny. Wychodząc z hali przylotów trzeba udać się na prawo i zjechać schodkami w dół. Tam znajduje się kilka stanowisk, przy których panie zamawiają taksówki, które to za chwilę podjeżdząją, by zabrać klientelę. Z taką panią uzgadnia się cenę, taksówkarz dostaje karteczkę z miejscem, do którego ma nas zawieźć. Płaci się za kilometry oraz za przejazd autostradą. Radzę sprawnie uporać się z bagażem i wymianą waluty i jak najszybciej pobiec do postoju taksówek, kolejki są naprawdę spore. My akurat tego jeszcze nie wiemy i musimy odstać swoje, około 1,5h. Udaje się zamówić autko dla 6 osób, za cały przejazd płacimy 700 THB. Taksówka czteroosobowa kosztuje natomiast 500 THB.
Relacja z całego pobytu już rozpoczęta. Przeczytasz o Bangkoku, Chiang Rai oraz Chiang Mai. Wkrótce ciąg dalszy, czyli pobyt na Koh Phi Phi oraz w Ao Nang.
Zapraszam
7 komentarzy
Kasia
Ogromnie dziękuje za wszystkie praktyczne informacje. Uwielbiam takie blogi jak Twój – zachwyt miejscem + praktyczne informacje 🙂 Pozdrawia serdecznie!
celwpodrozy
Dzięki Kasiu. O Tajlandii wkrótce będzie więcej, bo relacja niedokończona. Nie nadążam z wpisami, za dużo wyjazdów;) Pozdrowienia dla Rodzinki. Ja na Wasz blog trafiłam przez wpisy o Omanie, bo ten kierunek też mi się marzy:)
Kasia
Niezmiennie polecam Oman! Tez chcemy tam jeszcze wrócić. Właśnie skończyłam czytać Twoje wpisy o Tajlandii. Oj szkoda ze nie skończyłaś – lecimy we wtorek. 😉 Pozdrawiam serdecznie i radosnych podróży życzę 🙂
celwpodrozy
Mam plan, żeby do końca roku skończyć wszystkie zaległe relacje. Mam nadzieję, że wypali. Co do wyprawy do Tajlandii, to po Chiang Mai polecieliśmy do Krabi i stamtąd na Phi Phi, gdzie zatrzymaliśmy się w Viking Natures Resort. Fantastyczne miejsce! Z dala od miasteczka, a jednak można dojść tam na piechotę, dwie prywatne plażę, klimatyczna restauracyjka i widok na Phi Phi Leh. Potem popłynęliśmy do Ao Nang i stamtąd zwiedzaliśmy okoliczne wyspy i plaże. Zdradzę, że w lutym znowu lecimy właśnie do Tajlandii, tym razem na Ko Phangan i Ko Tao. Jeśli masz pytania, to pisz śmiało. Na ile lecicie i w jaki rejon?
Kasia
Hej lecimy na trzy tygodnie – z plażowania to Krabi i koh Lanta 🙂 och mam nadzieję ze bedzie ok! Usciski i udanej wyprawy! Jak złapiemy bakcyla to pewnie tez kiedyś tam zawitamy znowu 🙂
Korpopirania
Bardzo przydatne informacje 🙂 Zapisane w moim kosztorysie 😉
Ja ruszam już za miesiąc! nie mogę się doczekać!
celwpodrozy
Udanej podróży! Miesiąc szybko zleci:)