co warto zobaczyć w Czechach
Czechy,  Europa

Stezka Valaška w Czechach – szklany skywalk w koronach drzew

Lubicie odwiedzać nieoczywiste miejsca? Ja bardzo. Dla mnie niewątpliwie takim miejscem jest Stezka Valaška w Czechach, i to nie tylko ze względu na atrakcje w chmurach. Stezka Valaśka (Ścieżka Ciupaga) to ścieżka w koronach drzew, znajdująca się na Przełeczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim. By dotrzeć na samą górę, trzeba albo wsiąść w kolejkę, albo wdreptać tam na nogach lub też wjechać terenową hulajnogą (te w Czechach bardzo popularne). Następnie mały spacer pod górę i dochodzicie do wejścia na ścieżkę. Dodatkowa atrakcja to most wiszący niczym w Himalajach. Można się tu zmierzyć ze swoimi lękami, a most potrafi się rozbujać. Kolejnym zaskakującym tu miejscem jest kompleks kolorowych drewnianych budynków, niesamowicie zdobionych zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz o nazwie Libuśin oraz Maměnka. Zapraszam Was w nieoczywistą czeską podróż.

Jeśli zwiedzacie Morawy, koniecznie zajrzyjcie do urokliwego Ołomuńca:

 

Stezka Valaška w Czechach

Wyciąg krzesełkowy ze stacji Ráztoka

Jeśli chcecie na własnej skórze przekonać się, jak wygląda tu spacer w chmurach, musicie dojechać do Trojanowic. Samochód można zostawić tu na dużym parkingu, ulokowanym tuż pod Przełęczą Pustevny. Z parkingu pod wyciąg czeka Was około 15-minutowy spacer. Po drodze możecie zakupić sobie przekąskę między innymi w postaci czeskich kołaczy o nazwie frgály. Szczególnie polecam te z nadzieniem gruszkowym.

 • Parking jest płatny i kosztuje 150 koron za cały dzień.
 • Można płacić gotówką lub kartą.

atrakcje na Morawach

Najprostszym i najszybszym sposobem dostania się na górę, gdzie znajduje się Stezka Valaška, jest wjazd kolejką. To tak naprawdę wyciąg krzesełkowy ze stacji Raztoka. Zapewnia on nie tylko piękne widoki po drodze, ale także dawkę adrenaliny dla osób nie do końca lubiących wysokość lub ekspozycję. Ale spokojnie… skoro ja dałam radę, a mam lęk przestrzeni, to i Wy prawdopodobnie też sobie poradzicie. Dobrze jest mieć kompana obok, z którym pogrążycie się w ciekawej dyskusji, co odwróci nieco uwagę od dyndającego w powietrzu krzesełka z Waszą szanowną osobą;)

atrakcje na Morawach
Fot. Jakub Juszyński z tymrazem.pl

Godziny kursowania kolejki oraz ceny biletów

Kolejka działa codziennie, a wjazdy odbywają się co pół godziny. Pierwszy startuje jest o 9.00 rano, a ostatni jest o godzinie 18.00. Ile trwa cała podróż na górę? Zdawać się może, że nie ma końca, bowiem mija się kolejne słupki i kolejne, a to ciągle jeszcze nie tu. Tak naprawdę wjazd trwa około 10 minut. Jeśli stresujecie się zeskokiem z krzesełka, to nie musicie. Na górze, zresztą jak i na dole, pracuje osoba, kontrolująca wsiadających i wysiadających. W razie problemów kolejka zostanie na chwilę zatrzymana, a Wy spokojnie opuścicie jej teren.

Cennik biletów na wyciąg krzesełkowy:

 • dorośli – 180 koron w jedną stronę (32,20 zł), 240 koron w dwie strony (43 zł),
 • studenci oraz emeryci po 65 roku życia – 160 koron w jedną stronę (28,60 zł), 190 koron w dwie strony (34 zł),
 • dzieci od 5 do 12 roku życia – 90 koron w jedną stronę (16,10 zł), 130 koron w dwie strony (23,25 zł),
 • małe dzieci do 5 roku życia – bezpłatnie.

Wjazd terenowymi hulajnogami

Jak już wspomniałam, inną opcją zameldowania się na górze są terenowe hulajnogi. Na dole wypożyczycie je w punkcie, znajdującym się po lewej stronie. Na hulajnogach także zjechać na nich w dół. Jeśli chcecie w drodze powrotnej zafundować sobie kolejną porcję adrenaliny, wypożyczycie je przy schronisku górskim Šumná. Przed wyruszeniem zostaniecie odpowiednio przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa jazdy. Otrzymacie także kaski.

Przejażdżka może mieć charakter rekreacyjny w tempie spacerowym, a może także zamienić się w sprint. Uwaga, są tu trzy opcje tras. Pierwsza to powrót do Ráztoky pięciokilometrową „Książęcą Drogą”, czyli do miejsca startu kolejki. Zjazd zajmie około 20 minut, w zależności od prędkości. Drugi szlak prowadzi do miejscowości Prostřední Bečva, natomiast koniec trzeciej znajduje się w Rožnovie pod Radhoštěm.

 • Koszt wypożyczenia hulajnogi – 190 koron (34 zł), im więcej sztuk wypożyczycie, tym mniejszy koszt jednostkowy

Na górze możecie także wypożyczyć rowery elektryczne.

czeska kuchnia
Frgály – morawski kołacz

Stezka Valaška – szklany skywalk w Czechach

Po opuszczeniu krzesełka kolejki do celu czeka Was kilkunastominutowy spacer. Trzeba odbić w lewo i kierować się prosto pod górę. Po drodze przespacerujecie się ścieżką edukacyjną „Ogród zoologiczny na Pustevnym”. Zobaczycie tu małe drewniane rzeźby różnych zwierząt. Ścieżka przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózku.

W końcu, po małym wysiłku, dotrzecie do wejścia na słynną Stezkę Valaška. To specjalna konstrukcja, postawiona wśród koron drzew. Najpierw idziecie po prosto po drewnianej kładce, która w pewnym momencie zaczyna zakręcać. Po drodze do celu czeka na Was i na Wasze dzieciaki kilka atrakcji. I tak np. można tu skorzystać z małej ścianki wspinaczkowej czy drabiny z lin.

Himalajska Ścieżka

Nie, nie… to nie Kostaryka, ani żadne Chiny. To są  naprawdę są Czechy. Dodatkowa atrakcja to most wiszący niczym w Himalajach. Przyozdobiony jest kolorowymi buddyjskimi flagami, więc naprawdę na chwilę teleportujecie się do dalekiego Nepalu. Można się tu zmierzyć ze swoimi lękami… a most potrafi się rozbujać.

Długość Himalajskiej Ścieżki to 150 metrów, składa się tak jakby z dwóch części. Uwaga, konstrukcja jest naprawdę mocna i bezpieczna. Każda z lin utrzyma 35 ton! Balustrada stworzona została ręcznie. Trwało to dwa miesiące. I taka ciekawostka… jaki przewożą do 150 kg ładunku na podobnych przejściach w Himalajach. Jeśli jednak nie do końca jesteście przekonani co do takiego spaceru, możecie ten odcinek pokonać po drewnianej kładce obok.

Wieża i szklany skywalk

W ten sposób dotrzecie do Wieży, która to ślimaczkiem zaprowadzi Was już do celu (tutaj czekają na Was jeszcze trampoliny). Jej wysokość to aż 22 metry, a stoi na wysokości 1099 m n.p.m. Podczas przygotowań pod jej budowę, odkryto tu jaskinię. Na końcu ścieżki, a jednocześnie na samym szczycie Wieży znajduje się szklany wypustek. Uwaga, jest to najbardziej wysunięty szklany skywalk bez stalowej poręczy w Europie! Wysunięcie wynosi aż 7 metrów. Umieszczony został 30 metrów nad ziemią. Weszłam na niego chyba tylko dla tego, że znajdował się chwilowo w chmurach.

Więcej informacji (godziny otwarcia) oraz ciekawostek o tej atrakcji znajdziecie na stronie obiektu Stezka Valaška.

Stezka Valaška – ile kosztują bilety

Wstęp jest płatny i nie ma opcji, by się niepostrzeżenie przemknąć bądź prześlizgnąć. Postawiono tu solidną bramkę (wykonana w Turcji) i dopiero ważny bilet otworzy Wam wrota do korony drzew i do chmur. Ile kosztuje wejście?

Ceny biletów na Stezkę Valaška:

 • dorośli – 260 koron (46,50 zł) w kasie lub 250 koron (44,50 zł) przez Internet,
 • dzieci w wieku 4-14 lat, emeryci po 65 roku życia – 200 koron (35,75 zł) w kasie lub 190 koron (34 zł) przez Internet,
 • bilet rodziny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) – 700 koron (125 zł),
 • grupa ponad 15 osób – 220 koron osoba (40 zł).

co warto zobaczyć w Czechach

Maměnka oraz Libuśin – bajkowe schronisko oraz restauracja

Kolejnym zaskakującym miejscem na Przełęczy Pustevny jest kompleks kolorowych drewnianych budynków, niesamowicie zdobionych zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. To Libuśin oraz Maměnka, zabytkowe schronisko wraz z fantastyczną restauracją. Autorem tychże obiektów jest słowacki architekt Dušan Jurkovič. To nie jedyne dzieła tegoż mistrza w Czechach. Wszystkie budowle Jurkoviča charakteryzuje oryginalny styl, na który wpływ miała architektura ludowa. I to właśnie widać tu, na Przełęczy Pustevny.

co warto zobaczyć w Czechach

Budynki robią ogromne wrażenie, jednak to, co ujrzycie w środku może zwalić z nóg. Przyznam się Wam, że ciężko było mi się skupić na jedzeniu, bo ilość i piękno zdobień przyciągały non stop uwagę. Koronkowe wykończenia, ludowa kolorystyka oraz sposób urządzenia restauracji działają na wyobraźnię.

Pierwsze schronisko na Przełęczy Pustevny powstało w 1891 roku. Jako, że turyści coraz liczniej i chętniej zaczęli pojawiać się w tych stronach, zlecono budowę kolejnych. I tak oto w 1899 roku zostały otwarte Libušín i Maměnka. Obiekty, które obecnie stoją w tymże miejscu są rekonstrukcją. Stan oryginałów był swego czasu fatalny. Pomysł wskrzeszenia dawnego zabytku pojawił się w latach 80-tych XX wieku. Restauracja Libušín została otwarta w 1999 roku, a 4 lata później oddano do użytku hotel Maměnka.

Jakiś czas temu (w 2014 roku) wybuchł tu pożar, który w znacznej mierze zniszczył zabytkowe budynki. Na szczęście udało się je uratować i wyremontować. Nocleg w sezonie kosztuje tu ok. 500 zł za dobę za pokój 2-osobowy ze śniadaniem. Nie jest to mało, ale wnętrza są tutaj równie pięknie urządzone.

Restauracja Libuśin – czego warto spróbować

Restauracja Libušín serwuje dania kuchni regionalnej. Kuchnia czeska jest bardzo mięsna oraz ziemniaczana. Do tego bywa bardzo zaskakująca. To, co zamawiacie, wcale nie musi wyglądać tak, jak się spodziewacie. I tutaj właśnie może się tak zdarzyć.

A oto, jakich czeskich specjałów możecie tu spróbować:

 • zupa czosnkowa na bulionie, bardzo popularna w Czechach – 69 koron, ok. 12 zł,
 • kwaśnica z kiszonej niepłukanej kapusty, zabielanie śmietaną, bardzo treściwa – 79 koron, ok. 14 zł,
 • brynzové strapačky ze słoniną195 koron, ok. 35 zł,
 • “kachna burger”, czyli burger z kaczki, który wcale nie wygląda jak burger – 269 koron, ok. 48 zł,
 • placki ziemniaczane, które wcale nie wyglądają jak ziemniaczane… z bryndzą i słoniną – 195 koron, ok. 35zł.

Więcej o czeskiej kuchni przeczytacie we wpisie:

 

 

A jeśli jeszcze mało Wam wrażeń, możecie jeszcze ruszyć w kierunku szczytów Radegast i Radhost. Na Przełęczy Pustevny można aktywnie spędzić cały dzień, a nawet i więcej.

Konieczni zajrzyjcie do Gosi Voyagerki, która także świetnie opisała Stezkę Valaska w Czechach.

Wpis powstał we współpracy z Czech Tourism

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *