co warto zobaczyć w Kielcach
Europa,  Polska,  Świętokrzyskie

Co warto zobaczyć w Kielcach – 15 atrakcji na weekend

Przyznam szczerze, że do tej pory żyłam w przekonaniu, iż Kielce już kiedyś odwiedziłam. Aż do pewnego październikowego weekendu, kiedy to okazało się, że miasto zwiedzałam po raz pierwszy. Kielce na weekend to świetny pomysł. Miasto oraz jego okolice mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji oraz ciekawych miejsc do odkrycia. Co warto zobaczyć w Kielcach? Moje podpowiedzi znajdziecie w tym wpisie. Kielce zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie i do tego pory dziwię się, że dopiero teraz tam zajrzałam.

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się nazwa tego miasta? Dlaczego Kielce to właśnie Kielce? Istnieje na ten temat pewna legenda, której bohaterem jest z Mieszko, syn Bolesława Śmiałego. Polował on w tutejszych lasach i pewnego razu przydarzyła mu się dziwna przygoda. Niespodziewanie zgubił swoich towarzyszy i trafił na nieznaną polanę. Zmęczony zasnął w tym miejscu. Przyśnił mu się św. Wojciech, który kręty szlak przemienił w strumień wody. Kiedy Mieszko się obudził, odkrył w pobliżu źródełko. Jako, że opadł z sił, postanowił się z niego napić. Woda dodała mu niezwykłych sił. Oddalając się z polany, zauważył wielkie białe kły jakiegoś zwierza. Bardzo przypominały kły dzika. W tym cudownym miejscu zbudowano osadę, którą nazwano Kielce… na pamiątkę tajemniczych kłów.

Czy tak było naprawdę? Wiadomo, to tylko legenda, ale w każdej takiej opowiastce może kryć się ziarnko prawdy. Na starym mieście w Kielcach zobaczycie pomnik dzika, który to nawiązuje właśnie do tej legendy. Warto się przyjrzeć 6 tablicom, odlanym z brązu, ułożonym wokół rzeźby. Opowiadają one przytoczoną historię. Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Kielcach? Lista jest naprawdę długa. Kielce przez wiele lat były miastem biskupim i to także widać i dziś.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Kiedy zobaczyłam ten obiekt, stanęłam, jak wryta. Taka wspaniała perełka stoi w centrum Kielc, a dokładnie na Wzgórzu Zamkowym. To oryginalny najlepiej zachowany pałac wczesnobarokowy z pierwszej połowy XVII wieku. To rezydencja z epoki Wazów i dawna siedziba Biskupów Krakowskich. Obecnie mieście się tutaj Muzeum Narodowe. Pałac można zwiedzać także w środku. Zachowały się tu piękne oryginalne wnętrza z XVII i XVIII wieku. Dodatkowo zobaczycie w pałacu wyroby rzemiosła najwyższej klasy europejskiej, takie jak tkaniny czy meble oraz ekspozycję malarstwa francuskiego, włoskiego oraz polskiego.

co warto zobaczyć w Kielcach

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich związany jest także z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. W rezydencji urządzono jego sanktuarium.  Mieściła się tu kiedyś siedziba sztabu wojsk Piłsudskiego oraz biuro werbunkowe. W kolekcji pałacu znajduje się także bardzo dużo eksponatów wojskowych. Jednym z najciekawszych jest zbroja husarii z końca XVI wieku. Ważnym wydarzeniem w historii pałacu jest także fakt, iż Stanisław Staszic założył Szkołę Górniczo-Hutniczą. Tak narodziła się dzisiejsza AGH w Krakowie. Nie zapomnijcie zajrzeć na tyły pałacu. Urządzono tam piękny renesansowy Ogród Włoski.

Godziny otwarcia: 030.09. – 01.04. codziennie od 9:00 do 17:00 / 01.05. – 31.08. codziennie od 10:00 do 18:00 / w poniedziałki nieczynne

Wstęp: cena biletu zależy od wystawy, jaką chcemy zobaczyć / bilet normalny do wnętrz pałacowych – 12 zł, ulgowy – 8 zł / we wtorki wstęp bezpłatny

Cały cennik znajdziecie na stronie Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich.

co warto zobaczyć w Kielcach

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Bazylika katedralna w Kielcach stoi dosłownie naprzeciwko Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, więc z pewnością jej nie przeoczycie. To tak naprawdę ona wyłania się jako pierwsza i daje przedsmak tego, co za chwilę zobaczymy. Historia bazyliki sięga aż początków średniowiecza. Według Jana Długosza, wtedy to ówczesny kościół w 1171 roku został ufundowany przez biskupa krakowskiego Gedko. Barokowa budowla, którą możemy podziwiać obecnie, pochodzi natomiast z XVII wieku.

Warto choć na chwilę zajrzeć do środka. Uwagę przykuwa złocony ołtarz główny, który tak naprawdę wykonany jest z drewna. Obraz w ołtarzu to także cenny zabytek z początku XVIII wieku. Czy wiecie co to jest, a w zasadzie był Łokieć Koronny? Jeśli nie, dowiecie się tego właśnie w katedrze w Kielcach. Na północnej ścianie zobaczycie marmurową tablicę. To niezwykle rzadki zabytek z okresu Oświecenie. Tablica pełniła służyła niegdyś jako elementarz oraz wzorzec miar. Odczytać na niej można jednostki długości, ciężaru oraz powierzchni. Przedstawiony została tu jednocześnie ówczesny podstawowy wzorzec miar długości, czyli wspomniany łokieć koronny. A to jeszcze nie wszystko. Na tablicy dopatrzono się także wzorca stopy paryskiej oraz angielskiej.

atrakcje w Kielcach

Pałac Tomasza Zielińskiego

Pałac Tomasza Zielińskiego także znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, w pobliżu Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Jest to teren dawnego folwarku biskupiego. W skład wnętrza pałacyku wchodzi kilkanaście zabytkowych pomieszczeń. Obiekt mógł powstać już w 1587 roku. Taką datę znaleziono na na ramie modrzewiowej podczas remontu w 1935 roku. W starych dokumentach również pojawiają się wzmianki o drewnianych budynkach gospodarczych w tym miejscu.

W XVIII wieku istniał tu dom pisarza prowentowego, pralnia biskupia i szkoła jazdy konnej, tzw. rajszula. Pałac swą nazwę zawdzięcza Tomaszowi Zielińskiemu. To on dzierżawił ten te budynki w połowie XIX wieku, przekształcając je w zespół pałacowo-ogrodowy. Zapraszał tu wielu znamienitych artystów. Kim był ów człowiek? Był naczelnikiem powiatu kieleckiego, kolekcjonerem i wielkim  miłośnik zabytków oraz sztuki. Od 1985 roku w pałacu mieści się to siedziba Domu Środowisk Twórczych. Organizowane są tu liczne wystawy, koncerty oraz spotkania z ludźmi sztuki, nauki i polityki.

W Pałacu Tomasza Zielińskiego można także zanocować. Do wynajęcia są 3 pokoje ze wspólną łazienką: pokój 1-osobowy na parterze – 85,00 zł / pokój 1-osobowy na piętrze – 60,00 zł / pokój 2-osobowy na piętrze – 100,00 zł.

Więzienie Kieleckie

W pobliżu Pałacu Tomasza Zielińskiego znajduje się kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć. To Więzienie Kieleckie. W XVIII wieku mieścił się tu zarząd ekonomii oraz należące do starosty stajnie i wozownie. Wiek później obiekt został przekształcony w więzienie, a od strony ulicy pojawił się mur. Funkcję więzienia pełnił do lat 70-tych XX wieku. Na murze widnieje tablica, upamiętniająca rozbicie więzienia UB i uwolnienie żołnierzy AK przez oddział “Szarego” (Antoniego Hedy).

W 2011 roku budynki powięzienie oraz muzeum przeszły rewitalizację. Działa tu Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W środku znajduje się multimedialna ekspozycja historyczna oraz Instytut Dizajnu Kielce, czyli ośrodek wzornictwa. Więcej o tym miejscu przeczytacie w artykule na swietokrzyskie.travel. Więzienie Kieleckie znajduje się w pobliżu Muzeum Hammonda.

Godziny otwarcia

  • Galeria główna Instytutu Dizajnu: wtorek – piątek od 10.00 do 17.00; sobota – niedziela od 11.00 do 18.00; poniedziałek – nieczynne.
  • Ekspozycja stała OMPiO: wtorek – piątek od 09.00 do 17.00; sobota – niedziela od 10.00 do 18.00 ; poniedziałek – nieczynne.

Rynek w Kielcach – kielecka starówka

Wiadomo, na Rynek koniecznie trzeba zajrzeć. Zawsze to jedno z pierwszych miejsc, jakie odwiedzam podczas wycieczki. Rynek w Kielcach nie jest może tak spektakularny, jak w Krakowie czy Poznaniu, ale ma swój niepowtarzalny klimat. Kiedy powstały Kielce, kiedy powstał Rynek? Udokumentowane dzieje Kielc sięgają ponad 900 lat. Kielce stały się miastem w 1364 roku. Praktycznie od zawsze należały do biskupów krakowskich. Kielecki Rynek powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XII wieku. Jednak ta nazwa zrodziła się nieco później, bo dopiero za kolejne 4 wieki. To wówczas miała miejsce lokacja Kielc na prawie magdeburskim.

co warto zobaczyć w Kielcach

Do czego służył rynek? Standardowo było to miejskie centrum spotkań oraz handlu. Lokalne targi odbywały się tu aż do 1935 roku. W 2011 roku Rynek zmienił nieco swój wygląd. Usunięto fontannę oraz jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla wjeżdżających. Warto przyjrzeć się ratuszowi oraz kamienicom, szczególnie dwóm o wiele starszym niż większość obecnej zabudowy. Jedna z tychże kamienic została wybudowana w 1767 roku przez kucharza biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. Znajduje się ona na rogu z ulicą Małą i mieści się w niej restauracja. Poznacie ją po herbie Sołtyków z orłem, umieszczonym na fasadzie. Po lewej stronie od tej kamienicy ujrzycie kolejną, która jest nieco młodsza. Postawiono ją w XIX wieku, a wyróżnia ją neobarokowy wystrój frontowej elewacji.

Jest jeszcze coś, co zwraca tu uwagę. Replika kiosku Kiebabczego, który stał między innymi na rynku w latach 1910-1946 (były takie trzy). To już niemalże kultowy obiekt na mapie Kielc. Kiosk jest drewniany i wysoki aż na 6 metrów. Wykonała go pracownia stolarska Karola Gołąbka z Mąchocic Kapitulnych właśnie na zlecenie firmy Kolporter. Kiosk został odtworzony na podstawie zdjęć. Owa replika to przypomnienie starych Kielc. Należał do zajmującej się kolportażem prasy rodziny Kiebabczy. Obiekt jest naprawdę wyjątkowy, bowiem to jedyny tego typu kiosk w Polsce.

Ulica Sienkiewicza

Warszawa ma swoją Marszałkowską, Łódź swoją Piotrkowską, a Kielce mają swoją słynną ulicę Sienkiewicza. Dlaczego słynną i co takiego w niej wyjątkowego? Kielczanie nazywają tę ulicę „Sienkiewką”. To główny deptak miasta o długości około 1300 metrów. Ciągnie się od dworca kolejowego aż do placu Stanisława Moniuszki. Powstała w XIX wieku i miała zostać najbardziej reprezentacyjną ulicą w Kielcach. I to się udało. Jest ona niezwykle malownicza, a to za sprawą tego, iż pewna jej część znajduje się na małym wzniesieniu. Jeśli spojrzycie w dół, zobaczycie jaki piękny obrazek tworzy ta ulica.

Dworek Laszczyków

To miejsce jest szczególne ze względu na fakt, iż jest to ostatni ślad drewnianej architektury kieleckiej. Pozostałe spłonęły w pożarach i tylko Dworek Laszczyków ocalał. To jeden z najcenniejszych zabytków Kielc. Wybudowany został przez ostatniego starostę biskupiego Jakuba Jaworskiego. Obecnie mieście się tu siedziba dyrekcji Muzeum Wsi Kieleckiej. Pomieszczenia administracyjne znajdują się na tyłach posesji, we wnętrzach zaś urządza się wystawy.

Dworek znajduje się na południowym stoku Wzgórza Zamkowego przy ulicy Jana Pawła II 6. Skryty jest za drewnianym ogrodzeniem, pokrytym gontem, więc de facto niewidoczny jest z ulicy. Na posesję można zajrzeć przez małą drewnianą dziurkę.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałki od 9:00 do 17:00

Wstęp: bilet normalny – 5 PLN, bilet ulgowy – 2 PLN, w sobotę wstęp bezpłatny

co warto zobaczyć w Kielcach

Dworzec autobusowy

Myślicie, że spodek znajduje się tylko w Katowicach? Otóż nie. Dziwny obiekt, przypominający statek UFO, stoi także w centrum Kielc. Mieści się w nim dworzec autobusowy. To kolejne kultowe miejsce na mapie miasta. Kielczanie pamiętają go jeszcze sprzed remontu, a było to ulubione miejsce wagarowiczów.

najciekawsze atrakcje w Kielcach

Dworzec zaprojektowano w latach 70. XX wieku. W 2020 roku obiekt pięknie odnowiono. Obecnie uwagę przyciąga szczególnie wieczorem i nocą ze względu na ciekawe oświetlenie. Teraz to nowoczesne, zintegrowane centrum komunikacyjne. Zachowano tu dawną charakterystyczną “kosmiczną” bryłę, dzięki czemu obiekt jest unikatem nie tylko na skalę krajową, ale i europejską. Wewnątrz zachowały się niektóre elementy z dawnych czasów, jak np. filar ozdobiony mozaiką z ćmielowskiej porcelany. Zobaczycie tu także mini wystawę zdjęć dawnych autobusów.

Kadzielnia

Wiecie, że na terenie Kielc znajduje się aż 5 rezerwatów, a 6 leży tuż poza miastem? No właśnie… czyli natura w mieście, to brzmi po prostu rewelacyjnie. Z centrum dojdziecie tu w 15 minut. Jednym z najpopularniejszych takich miejsc jest rezerwat przyrody nieożywionej “Kadzielnia”. Utworzono go w 1962 roku. Obejmuje swym zasięgiem najwyższą część skalnego ostańca, tzw. Skałkę Geologów, która wznosi się na 295 m n.p.m. nad nieczynnym kamieniołomem Kadzielnia. W wyrobisku odsłonięte są skały, które liczą sobie ponad 359 milinów lat!

co warto zobaczyć w Kielcach

Lubicie adrenalinę? Jeśli tak, to na Kadzielni będziecie mogli konkretnie ją poczuć. Zamontowano tu tyrolkę, którą podzielono na 3 odcinki. Tyrolka nad Kadzielnią to nowa atrakcja na mapie miasta. Cała trasa liczy ok. 600 metrów. Najdłuższa lina ma długość 333 metry i zawieszona jest na wysokości 40 m! Jednak podobno to nie ten zjazd dostarcza największej adrenaliny, a most linowy wśród koron drzew oraz drabinka, prowadząca do następnej platformy zjazdowej. Pierwszy odcinek można pokonać w tandemie.

Przed zjazdem każdy przechodzi obowiązkowe szkolenie, i to nie tylko teoretyczne, ale i praktyczne. Zamontowano tu dodatkowe krótkie 3 odcinki na potrzeby treningu. W ten sposób można poćwiczyć przypinanie liny oraz hamulec, z którego trzeba skorzystać pod koniec każdego zjazdu. Trasa wyposażona jest w system asekuracji ciągłej, a więc nie ma możliwości wypięcia się z liny asekuracyjnej.

W dawnym kamieniołomie Kadzielnia znajduje się także największe nagromadzenie jaskiń i schronisk skalnych w regionie. Udostępniono tu trasę podziemną o długości 140 metrów, składającą się z trzech jaskiń: Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni.

Wietrznia

To kolejny z rezerwatów, jakim mogą pochwalić się Kielce. Miejsce to ciekawe jest przede wszystkim ze względu na walory geologiczne. Wietrzenia miano rezerwatu nosi od 1999 roku. Na swoim terenie łączy trzy kamieniołomy. Warto zobaczyć je wszystkie, a także zajrzeć na pobliskie Glinianki.

Miłośnicy geologii będą z pewnością zachwycenie tym, co tu odnajdą. Na szczególną uwagę zasługują wapienie dewonu (o tym okresie dowiecie się więcej w Centrum Geoedukacji na terenie Wietrzni), fantastyczne okazy różnych minerałów oraz skamieniałości. Jeśli ktoś takimi tematami się nie interesuje, i tak spędzi miło czas na łonie natury.

rezerwaty w Kielcach

Centrum Geoedukacji – Geonatura Kielce

Lubicie podróże w czasie? Ja bardzo i dlatego w Centrum Geoedukacji niezmiernie mi się podobało. Znajduje się ono na terenie wspomnianego wyżej Rezerwatu Wietrznia. Centrum Geoedukacji jest częścią Geoparku Świętokrzyskiego, pierwszego polskiego geoparku na światowej liście UNESCO… który znajduje się w całości w granicach naszego kraju. Wstęp do centrum jest bezpłatny. Czeka tu na Was świetna multimedialna wystawa, połączona z seansem filmowym, podczas którego cofniecie się o miliony lat.

najciekawsze atrakcje w Kielcach

Z biegiem milionów lat kontynenty zmieniały swoje położenie, również obszar Gór Świętokrzyskich. Znaczącym okresem w dziejach Gór Świętokrzyskich był dewon. To czwarty okres ery paleozoicznej. Trwał ok. 60 milionów lat! Dlaczego dewon jest tak ważny w historii Świętokrzyskiego?

Na tym terenie występują skały, które zawierają skamieniałości koralowców i innych stworzeń morskich właśnie z okresu dewonu. I to mówi nam o tym, że kiedyś na terenie Gór Świętokrzyskich istniało ciepłe tropikalne morze! A było to jakieś 390 milionów lat temu! W Centrum Geoedukacji zobaczycie, jak wyglądała wówczas rafa koralowa oraz jakie stworzenia zamieszkiwały te wody. Największy postrach siała wówczas ryba pancerna, ogromny drapieżnik ciepłych głębin.

co warto zobaczyć w Kielcach

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny w Kielcach znajduje się na południowo-wschodnich zboczach Góry Karczówka. To stosunkowo nowe miejsce, otwarte kilka lat temu. Teren jest naprawdę duży, zajmuje kilkanaście hektarów. Zarządzany jest przez Geopark. Ogród położony jest na wzniesieniu, zatem widok z tego miejsca także robi wrażenie. Rozciąga się na miasto oraz na pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich.

co warto zobaczyć w Kielcach

Zobaczycie tu rośliny z całego świata. Miejsce to warto odwiedzić wiosną, kiedy kwitną róże. Tutejsza kolekcja róż, tzw. różanka zajmuje obszar 1400 m2. Łącznie posadzono tu 4600 sztuk róż zgrupowanych w piętnastu rasach. Polecam także zajrzeć tu jesienią, by podziwiać przepiękne wrzosowiska.

Ciekawostką jest to, iż podczas prac na terenie ogrodu botanicznego odkryto jaskinię. Jak widać, geologia także i tutaj dochodzi do głosu. Więcej na temat ogrodu przeczytacie na stronie Geoparku.

Godziny otwarcia: 01.05. – 31.10. od wtorku do niedzieli 10:00-18:00 / od czerwca do sierpnia 10:00-20:00

Wstęp: bilet normalny – 9 zł, bilet ulgowy – 6 zł

Karczówka

Karczówka to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Kielcach. Należące do Pasma Kadzielniańskiego malownicze wzgórze, położone jest na południowy zachód od centrum miasta. Nazwa Karczówka pochodzi od osady, leżącej na jego zboczu, zamieszkałej przez górników, którzy karczowali lasy.

Na tym terenie znajduje się kolejny rezerwat… rezerwat przyrody “Karczówka”. Jest on jedynym rezerwatem krajobrazowym w Kielcach. Swym zasięgiem obejmuje dominujące nad miastem kopulaste wzgórze. Został utworzony 1953 roku na pow. 26,62 ha.

co warto zobaczyć w Kielcach

Ważnym i ciekawym miejscem jest tutaj kościół Karola Boromeusza z XVII wieku. Mieścił się tu klasztor Bernardynów przez ponad 200 lat. W kościele zobaczycie wyjątkową rzeźbę św. Barbary. Jej unikatowość polega na tym, że wykonywana została z czystej rudy ołowianej. Figura jest bardzo duża niezwykle ciężka. Mierzy około 137 cm i waży ponad tonę! To unikat na skalę światową. Ze wzgórza, gdzie stoi kościół, rozciąga się piękna panorama Kielc.

Muzeum Hammonda

To muzeum zlokalizowane jest w pobliżu Pałacu Tomasza Zielińskiego. Jest to zdecydowanie miejsce dla miłośników muzyki. Kim był Laurens Hammond? To amerykański inżynier oraz twórca Organów Hammonda. A wszystko zaczęło się od silnika elektrycznego, wynalezionego przez tego pana. W 1934 roku otrzymał on patent na swoje organy. Ich brzmienie można określić jako elektryczny. Z pewnością kojarzycie początek słynnej piosenki Czesława Niemena “Dziwny jest świat”. To właśnie wtedy bardzo dobrze je słychać.

Muzeum powstało z inicjatywy prywatnego kolekcjonera Pawła Wawrzeńczyka oraz władz miasta Kielce w 2017 roku. Wystawa stała obejmuje tutaj ekspozycję bardzo ciekawych instrumentów muzycznych. Dostępne są tu model z różnych okresów produkcji.

Godziny otwarcia: wystawa stała dostępna jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 19:00.

muzea w Kielcach

Skwer Stefana Żeromskiego

Niegdyś stała tutaj kielecka cerkiew. Następnie postawiono tu mnie nieznanego żołnierza Armii Czerwonej. Obecnie zaś zobaczycie tu bardzo nowy pomnik, upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. Monumentalny obiekt o wysokości 6 metrów został wykonany z patynowanego brązu, a jego autorem jest prof. Wincenty Kućma.

U podstawy zobaczycie postaci sześciu partyzantów. Dwa smukłe filary mają przypominać drzewo, a konkretnie jodłę na część żołnierzy Korpusu AK “Jodła”. Na bokach znajduje się informacje o Armii Krajowej i Państwie Podziemnym.

Nocleg w Kielcach – Grand Hotel Kielce

To hotel z historią, który swego czasu przeszedł gruntowną renowację. W czasach PRL znakiem rozpoznawczym hotelu był wielki neon z napisem “Witamy w Kielcach “. Wówczas obiekt nosił nazwę Centralny. I to właśnie on witał wszystkich przyjezdnych, którzy wychodzili z dworca kolejowego. Tak było kiedyś.

gdzie nocować w Kielcach

 

Aktualnie Grand Hotel Kielce to świetne miejsce na nocleg w centrum Kielc przy dworcu kolejowym. Spacer do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich zajmie Wam tylko 13 minut. Hotel dysponuje obecnie nowocześnie urządzonymi bardzo przestronnymi pokojami. Te składają się z części sypialnej oraz z małego saloniku. 4-gwiazdkowy Grand Hotel Kielce to bardzo fajny obiekt zarówno do wypoczynku, jak i pracy. Jest to także centrum konferencyjno-wystawiennicze.

dobry nocleg w Kielcach

 

W strefie fitness można zaś świetnie się zrelaksować. W salonie odnowy biologicznej czekają masaże oraz orientalne rytuały. Dodatkowo po intensywnym zwiedzaniu można sobie zafundować leczniczą aroma- oraz koloroterapię. A to nie wszystko. Uwaga! Grand Hotel Kielce należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskie. To oznacza, iż menu powstaje tu w oparciu o lokalne produkty. Restauracja Oranżeria oraz kawiarnia Klimt serwuje same pyszności.

gdzie nocować w Kielcach

Gdzie dobrze zjeść w Kielcach

Monte di Procida Pizza & Panini

Gdzie dobrze zjeść w Kielcach? Mogę polecić Wam dwie miejscówki. Jedną z nich na obiad lub kolację. I myślę, że to będzie zaskoczenie.

Trochę Włoch w pięknych Kielcach… tak, tak, to możliwe. Monte di Procida Pizza & Panini to najbardziej włoski lokal w tym mieście. Lokal prowadzi Włoch Teo Fanozzi, który pizzę robi od 40 lat! A robił ją już na kilku kontynentach. Aktualnie rozpieszcza kieleckie i świętokrzyskie podniebienia.

Byłam, próbowałam i mogę tylko rozpływać się w samych zachwytach… podobnie jak pizza Teo rozpływa się w ustach.
Lokal znajduje się na ulicy Wesołej 23.

Plac Cafe Bistro

A gdzie zjeść pyszne śniadanie w Kielcach? Z czystym sumieniem i z całego serca polecam Plac Cafe Bistro na słynnej ulicy Sienkiewicza 29 przy Placu Artystów.

Tym razem będziecie mieli okazję spróbować kuchni izraelskiej. Robią tu obłędną szakszukę oraz pyszne śniadanko izraelskie z różnymi pastami. Ciekawą opcją i poniekąd wyzwaniem jest chałka po francusku. To kompozycja dość odważna, bowiem chałka pojawia się w towarzystwie bekonu, syropu klonowego oraz banana.

*Wpis powstał we współpracy z Świętokrzyską Regionalną Organizacją Turystyczną swiętokrzyskie.travel.

7 komentarzy

  • Marcin

    Monte di Procida Pizza & Panini chyba jedna z najgorszych pizzeri w Kielcach. Może i właściciel jest Włochem ale ewidentnie zbłądził i stosuje chyba wszystkie najgorsze i najtańsze składniki, seropodone produkty i salami tak tłuste, że smaczyk się z niego wytapia i osiada gdy pizza wystygnie.
    W Kielcach można na prawdę znaleźć wiele innych pysznych miejsc z pizza i nie tylko

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *