Afryka,  Informacje praktyczne,  Maroko,  Maroko Informacje praktyczne,  Tanger

Jak dojechać z lotniska Tanger Ibn Battuta w Maroku do centrum miasta

Międzynarodowe lotnisko Aeroport Ibn Battuta usytuowane jest 15 km na południowy zachód od miasta. Można stąd dolecieć do wielu marokańskich ośrodków, m.in. Casablanki, Agadiru, Marrakeszu czy Fezu. Można także złożyć bilet w Ryanairze i przylecieć z jednego z europejskich miast, takich jak Bruksela czy Bergamo. My przylatujemy z Beauvais we Francji i stąd musimy dostać się do centrum miasta, a konkretnie do medyny, gdzie znajduje się nasz zarezerwowany hostel. W zasadzie opcja jest tylko jedna.

DOJAZD Z LOTNISKA

Dojazd z lotniska do miasta póki co nie jest prostą sprawą. Nie kursują tu żadne autobusy i trzeba zdać się na dość drogie grand taxis. Koszt to około od 170 do 200 MAD w zależności od pory dnia. W nocy (20.00 – 6.00) będzie to 50% więcej. Płaci się za całą taksówkę (najczęściej stary mercedes), w której mieści się sześć osób plus kierowca. Jeśli jest Was mniej i nie zajmiecie wszystkich miejsc, wówczas albo kierowca jeszcze kogoś zabierze, albo zażąda zapłaty za całość i wtedy będziecie mieć prywatny przejazd. Przy kantorze wisi informacja z cenami taksówek, tak by każdy przyjezdny wiedział, jaka jest cena i nie dał się oszukać. Gdy tylko wychodzimy z terminala i zbliżamy się do postoju od razu podbiega do nas taksówkarz i proponuje swoje usługi. Oczywiście kwota, którą rzuca różni się podanej na rozpisce, zatem zaczynamy się targować, ostatecznie udaje się nam ustalić cenę 170 MAD. Dojazd trwa około 30 minut.

AKTUALIZACJA CENY

Ceny wielkich taksówek (grand taxis)  z lotniska w Tangerze do miasta są kontrolowane przez rząd i kosztują 250 MAD (około 25 EUR) przed 20:00 i 300 MAD (około 30 EUR) po 20:00. Czasami można płacić w innych walutach, na przykład w Euro, jednak resztę otrzymacie tylko w marokańskich dirhamach. Należy obliczyć przybliżoną cenę w walucie, którą chcecie płacić na podstawie kursu wymiany, aby uniknąć oszustwa. Przed wejściem do samochodu sprawdźcie z kierowcą, czy chętnie przyjmie inną walutę. Jeśli chodzi o ceny, zawsze sprawdźcie cennik w hali przylotów przy kantorze.

Jeśli Wasz hotel znajduje się w medynie, pamiętajcie, że nie wszystkie miejsca są dostępne dla ruchu samochodowego i być może będziecie musieli przejść ostatnią część na własną rękę.

 

Jeśli komuś żal pieniędzy, może zrobić sobie spacer do odległej o 2 km szosy Tanger – Asila i tu spróbować złapać autobus.

A co dalej, o tym przeczytacie w moich relacjach z Maroka.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *